Kijivā pretgaisa aizsardzību nodrošina teritoriālo kopienu brīvprātīgie formējumi, saīsināti kā DFTG. Tas ir kaut kas līdzīgs teritorijas aizsardzībai (TPO), šādi formējumi darbojas viņu aprūpē. Taču atšķirībā no TPO viņi nesaņem algas un apgādā sevi paši. Dalībnieku vidū ir taksometru vadītāji un juristi, masāžas terapeiti un tiesneši, norāda Ukrainas mediji.
Vienas pretgaisa apkalpes kaujinieki iekārtojuši pozīcijas uz parastas daudzstāvu ēkas jumta. Bruņoti pret ienaidnieka bezpilota lidaparātiem – vairāki ložmetēji. “Slavenais Maksima ložmetējs, kādus 40 gadus vecs,” puiši rāda ieročus.
Viņiem ir arī mobilās pretgaisa raķešu sistēmas, prožektors mērķa apgaismošanai un ģenerators, kā arī vairāk militārā aprīkojuma. Taču šī vienība ir neparasta – tas ir brīvprātīgs teritoriālās kopienas veidojums. Tā dalībnieki netiek uzskatīti par militāriem, viņi vienkārši dzīvo vienā pilsētas rajonā un to aizsargā. “Es esmu Augstākās tiesas tiesnesis. Jau no pirmajām kara dienām es gribēju kaut kā palīdzēt,” saka Jurijs Čumaks.
Vīrietis brīvajā laikā komandē brīvprātīgo rotu. Viņa vietnieks arī ir tiesnesis. Viņi skaidro, ka, sākoties lielajam karam, tiesu darbs apstājās. Viņi devās uz karaspēku, bet, valsts rezervēti, viņi nevarēja nokļūt frontē. Tā radās brīvprātīgo formējums “Mrija”, kurā šobrīd kopumā strādā trīs desmiti dažādu instanču tiesneši.
“Par darbu, nu, saprotiet, pirmos divus mēnešus darba faktiski nebija, visi saprot, kāda bija situācija. Uzreiz jāpiebilst – esam jau atsākuši skatīt lietas, bet atrodam laiku. Vai nu mēs paņemam atbrīvojumu darbā, vai arī tā ir brīvdiena. No darba brīvajā laikā no pulksten 18.00 līdz 9.00 šeit varam dežurēt,” viņi pārliecina.
Vienība atrodas vienā no teritoriālās aizsardzības brigādēm, taču atšķirībā no tās tiek nodrošināta ar pašu brīvprātīgo līdzekļiem un viņi par to nesaņem atalgojumu. “Forma ir kaut kur ap 4-5 tūkstošiem, zābaki – 2900. bušlats – kaut kur arī 4. Varam atļauties, paši pērkam,” stāsta aizstāvji.
Bet ne vienīgi tiesneši. Kopā ar viņiem un citām profesijām ikviens var pievienoties brīvprātīgo vienībām. “Tiesneši, juristi, šoferi, masieri, taksisti. Varbūt ir vēl kāds, bet tie ir tie, ar kuriem dežurējām,” par savu brīvprātīgo darbu stāsta puiši.
Brīvprātīgie teritoriālo kopienu formējumi ir spēcīga Aizsardzības spēku rezerve, skaidro preses virsnieks Pāvels. “Mūsu Kijivas teritoriālās aizsardzības brigāde, patiesībā, lielākā daļa vienību, tagad veic kaujas uzdevumus militāro sadursmju vietās austrumos. DFTG brīvprātīgo formējumi ir pamats, kas faktiski aizsargā mūsu aizmuguri. Viņi dežurē kaujas posteņos – ne vien atstrādā savu vietu, bet reāli notriec Irānas ”mopēdus”, ”viņš saka.
Arī brīvprātīgie var pievienoties Ukrainas bruņoto spēku rindām, parasti pēc īpašām mācībām. Dalība šādās vienībās neatbrīvo no iesaukšanas, tāpēc ilgu laiku šeit uzturas īpaši dienestam nederīgie vai kritisko uzņēmumu darbinieki. Brīvajā laikā viņi apsargā pilsētu kritiskos objektus vai, kā tiesnešu nodaļa, strādā pie pretgaisa aizsardzības.