2023. gads Igaunijā ir pasludināts par Saunas un Pirts gadu, informē Igaunijas Lauku tūrisma asociācija. Starts šim pasākumam tika dots Kadrin pirtī.
2023. gads Igaunijā ir veltīts pirts kultūrai, vēsturei, tradīcijām un paražām, kā arī pirts cienītāju vienotībai Igaunijā un ārpus tās. Kā stāsta idejas autors Reinis Sikka, šī ideja viņam radusies pirts procedūru laikā Kadrin vannā. Saunai ir liela nozīme igauņu dzīvē, un šobrīd publiskās pirtis mūsu valstī piedzīvo renesansi, jo cilvēki ir noguruši no spa.
“Pirts ir laba smadzenēm un arī ķermenim. Pirts padara tevi labāku nekā agrāk. Katrā ciemā ir baznīca, ir krogs. Katrā ciemā ir jābūt pirtij,” sacīja Reins Siks, idejas par Pirts gadu Igaunijā autors.
Pirts gada ietvaros plānotas dažādas lekcijas un diskusijas ar gan pašmāju, gan ārzemju tvaika cienītāju piedalīšanos, pirtī vai saunā būs iespēja doties virtuāli. Tiks izdotas arī vairākas grāmatas, tiek gatavota dokumentālā filma par pirts tēmu.
Pēc Reina Sikas teiktā, pasākumi, kas Igaunijā norisināsies pirts gada ietvaros, ir lieliska iespēja iepazīstināt cilvēkus ar pirts kultūru.
“Pirtī tas ir jāredz pašam, jo pirts kultūra ir viss, ko tu dari pirtī, kāpēc tu to dari, kā tu to dari, ko par to domā tavi senči. Tā visa ir pirts kultūra. Piemēram, cilvēki no Tapas nāk uz Kadrin pirti, no Rakveres, no citiem ciemiem un pilsētām, kur pirts nav. Tātad, tas ir svarīgi,” skaidroja Reinis Siks.
Mūsdienās ir visdažādākās pirtis: malkas, elektriskās, sūnu, kūdras, tvaika, aromātiskās, infrasarkanās, sāls, ar un bez slotām, mucu pirtis, pat peldošas uz plosta. Kopumā Igaunijā ir vairāk nekā 150 dažādu veidu pirtis.