Priesteris Oleksandrs Barans aizturēts par Ukrainas karoga un Baltkrievijas balti-sarkanbaltā karoga ievietošanu savā profila fotoattēlā sociālajos tīklos. Aiz restēm viņš pavadīja sešas dienas. Viņa tiesa notiks 4.aprīlī. Aleksandrs Barans pastāstīja portālam katolik.life (Šeit), kas ar viņu notika šajās dienās.
”Tas bija kā zibens no skaidrām debesīm – mani uzaicināja uz policiju, lai tikai parunātos. Es gāju, pat neiedomājoties, ko viņi no manis vēlas. Bet izrādījās, ka viņiem viss bija gatavs manam arestam: bija papīru kaudzes, daži dokumenti,” stāsta Svētā apustuļa Andreja Romas katoļu draudzes priesteris Aleksandrs Barans.
Pret priesteri tika sastādīts protokols saskaņā ar Baltkrievijas krimināllikuma pantu par “nelegālu piketu” sakarā ar to, ka viņš 24.februārī sociālajos tīklos ievietojis savā fotogrāfijā Ukrainas karogu un balti-sarkanbalto Baltkrievijas karogu.
Priesteris skaidro, ka Baltkrievijas karogs kristiešiem ir augšāmceltā Kristus zīme, kas nes mieru. Un Ukrainas karogs tika novietots, lai atbalstītu draugus un radus, kuri dzīvo šajā valstī.
Pēc protokola sastādīšanas Oleksandrs Barans nekavējoties tika aizturēts. Aiz restēm viņš pavadīja trīs dienas, pēc kurām bija vai nu jātiesā, vai jāatbrīvo. Taču ne viens, ne otrs nenotika – pret viņu sastādīts jauns protokols. Šoreiz saskaņā ar krimināllikuma pantu par “ekstrēmistisku materiālu izplatīšanu”: par atzīmēm “Patīk” sociālajos tīklos 2020. gadā informācijas kanālu publikācijās, kuras vēlāk tika atzītas par ekstrēmistiskām.
Ksendzs stāsta, ka ieslodzījuma apstākļi aizturēšanas izolatorā bijuši kā viduslaikos, un darbinieku attieksme bijusi niķīga.
”Es sapratu, ko staļinisko represiju laikā 30. gados piedzīvoja priesteri, kuri tika iemesti aiz restēm”.
Oleksandrs Barans nevienā no apsūdzībām savu vainu neatzina.
”Es viņiem teicu, ka neatkarīgi no varas, katoļu baznīca vienmēr darīs vienu lietu – sludinās Dieva evaņģēlija patiesību, nevis partiju politiku. Un ne jau baznīca nokļūst politikā, bet otrādi – viņi ar savu politiku iekļūst katra cilvēka dzīvē, baznīcas dzīvē, vēlas sagraut tās autoritāti”. Priestera tiesas process ir paredzēts 4. aprīlī.