Pēdējā laikā arvien biežāk Moldovai izskan apsūdzības no Krievijas un Piedņestras: piemēram, valsts tiek apsūdzēta “Krievijas pilsoņu diskriminācijas gadījumos” un briesmās, kas Moldovas “militarizācijas” dēļ draud pašpasludinātajai republikai. Tomēr daži eksperti uzskata, ka tas viss liecina par Kremļa gatavoto provokāciju Piedņestrā.
Par riskiem, ar kādiem Moldova saskārās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, cik spēcīgi valstī ir prokrieviskie spēki un kāda nākotne sagaida Piedņestru – Par to stāsta valsts valdošās partijas “Rīcība un solidaritāte” parlamenta deputāts Oazs Nantojs.
Pastāv viedoklis, ka gadu gaitā, īpaši pēc prezidentes Maijas Sandu nākšanas pie varas, prokrieviskie spēki Moldovā novājinās. Tā ir patiesība?
Es jau sen nonācu pie secinājuma: tie, ko mēs saucam par prokrieviskiem spēkiem, ir pretvalstiski spēki, tie strādā pēc ārvalstu norādījumiem.
Krievija ir vienīgā valsts, kas mīda kājām Moldovas Republikas suverenitāti un teritoriālo integritāti, neatzīstot tās neitralitāti. Jo mūsu vienpusēji pasludinātā neitralitāte nosaka, ka neviena valsts nevar izvietot savas militārās vienības mūsu teritorijā, ko Krievija rupji pārkāpj. Mēs saprotam, ka viena lieta ir mīlēt Puškinu, Ļermontovu, Serova gleznas vai “Varenās saujiņas” mūziku, un pavisam cita lieta ir pašreizējās Krievijas Federācijas impēriskā politika.
Tāpēc, runājot par prokrieviskajiem spēkiem, galvenā problēma ir nevis tajā, ka mums ir cilvēki, kuri ir gatavi pārdot savu dzimteni par 30 sudraba geašiem, bet gan tajā, ka mūsu sabiedrībā ir zināms segments, kas realitāti redz caur stereotipiem, ko uzspiež. Krievijas propaganda.
Pēdējās aptaujas, ko redzēju, liecina, ka 18% respondentu Dņestras labajā krastā uzskata: Putins aizsargā tā saukto DTR un LTR. Vēl 17% uzskata, ka viņš cīnās pret nacismu.
Tajā pašā laikā socioloģiskās aptaujas liecina, ka mūsu sabiedrībā stabils vairākums – aptuveni 65% – iestājas par Moldovas Republikas eiropeisko perspektīvu. Un, kad mēs runājam par valsts prezidenti Maiju Sandu un valdošo partiju, mēs runājam par politiskajiem spēkiem, kas paļaujas uz šo vairākumu un saprot, ka mieru un perspektīvas Moldovai var nodrošināt tikai ES.
Kas šodien Moldovā jūt līdzi Putinam?
Ziniet, es neuzskatu par vajadzīgu būt politiski korektam, bet tie ir cilvēki, kuri nav atraduši sevi mūsu, tā teikt, mazpilsētu kapitālisma apstākļos, mūsu tirgus ekonomikas apstākļos. Cilvēki ir diezgan neizglītoti, nabadzīgi cilvēki un bieži vien cilvēki, kas nezina rumāņu valodu un tāpēc dzīvo citā informācijas vidē. Pārklāšanās faktori. Plus vēl tas, ka mums ilgus gadus pie varas bija politiskie spēki, kas flirtēja ar Kremli.
Esmu pilnīgi pārliecināts, ka tīri hipotētiski, ja Ukraina nebūtu izdzīvojusi, mēs būtu nākamie. Un tagad Putina tanki būtu izvietoti Dņestras kreisajā krastā. Bet, tā kā Ukraina karo, mums ir iespēja, tā teikt, nodarboties ar savām lietām.
Vai Moldova ir gatava iespējamām Krievijas provokācijām un ko mums vajadzētu sagaidīt?
Hibrīdkarš pēc 2022. gada 24. februāra – kas tas ir? Sākumā Krievija Moldovas Republikai praktiski nepievērsa uzmanību tā vienkāršā iemesla dēļ, ka tā cerēja, ka Ukraina sabruks kā kāršu namiņš un teritoriju, ko agrāk sauca par Moldovas Republiku, dažas stundās okupēs Krievijas karaspēks.
Moldovas nozīme Kremlim pieauga pēc zibenskara pret Ukrainu neveiksmes. Tagad Kremlis cenšas izraisīt haosu – ņemot vērā, ka Moldovai ir 1222 kilometri kopīgas robežas ar Ukrainu, kā arī robeža ar NATO un Eiropas Savienību -, lai radītu problēmas tai pašai Ukrainai un ES. Haoss ar varas gāšanu.
Krievija nav tas spēlētājs, kurš spēlē ar baltiem cimdiem, pat izmantojot Novičok.
Kādi varētu būt pretpasākumi?
Nu, tur ir vesels spektrs. Esam veikuši izmaiņas likumdošanā par, piemēram, Informācijas un drošības dienesta pilnvarām. Mēs labi apzināmies, ka starp valsts drošības aizsardzību un pilsoņu pamattiesību un brīvību aizsardzību pastāv neliela robeža. Galvenais šeit nav iet pārāk tālu. Mēs centāmies ievērot un ņēmām vērā Venēcijas komisijas ieteikumus, un, pieņemot šos likumus, bija nepieredzēti daudz publisko apspriešanu.
Otrais punkts: mēs cīnāmies ar informācijas ietekmi. Šeit viss ir ļoti sarežģīti, jo vienkārši televīzijas kanālu slēgšana maz atrisina. Kā saka, tas ir abpusgriezīgs zobens. Internets Moldovā ir diezgan labi attīstīts: jūs varat slēgt televīzijas kanālu, bet cilvēki skatās to pašu, izmantojot internetu. Es jums pateikšu, ka, lai izturētu šo duļķaino vilni, ir jābūt ļoti labai imunitātei un ļoti labai veselībai. Mēs speram soļus šajā virzienā.
Protams, mums ir vajadzīga arī pozitīva darba kārtība. Kas ir Eiropas Savienība? Tās nav tikai LGBT tiesības. Tā ietver pamattiesības un brīvības un ekonomisko attīstību. Un Moldovas Republikai galvenais ir Miera māja.
Runājot par Piedņestru, es pateikšu lietas, kas daudziem var būt negaidītas. Pirmkārt: tas nav iekšējs konflikts. Tas nav konflikts starp parastiem cilvēkiem no kreisā un labā krasta. Vairāk nekā 90% iedzīvotāju no kreisā krasta saņēma Moldovas pilsonību. Visi ekonomikas aģenti bez izņēmuma no kreisā krasta ir reģistrēti Kišiņevā un veic eksporta-importa operācijas, pamatojoties uz Moldovas Republikas izdotiem dokumentiem.
Piedņestras militārais potenciāls ir ne tikai pārspīlēts. Kontekstā, kas pastāv šodien – kad Ukraina cīnās pret Krieviju – tam nav būtiskas nozīmes, īpaši ņemot vērā to, ka 2015. gada maijā Ukraina pārtrauca militāri tehniskās sadarbības līgumu ar Krievijas Federāciju, saskaņā ar kuru Krievija varētu piegādāt ieročus un munīciju caur Ukrainas teritoriju. Tagad vienīgais saziņas punkts starp Krieviju un tā saukto Piedņestru ir Kišiņevas lidosta.
Precīzu skaitli nezinu, bet ievērojami vairāk nekā 70% no Krievijas karaspēka kontingenta ir Piedņestras pamatiedzīvotāji ar Krievijas Federācijas pasēm, kuri devās dienēt algas un sociālās paketes dēļ. Tāpēc militārais potenciāls kreisajā krastā, tā nozīme var pieaugt tikai tad, ja Ukraina sabruks.
Līdz tam kreisajā krastā tā saucamie vadoņi sēž klusi, zemāki par zāli un cenšas nevienu nekaitināt – it īpaši Ukrainu, jo tā šobrīd atrodas kara stāvoklī, tās diplomātija ne vienmēr ir laba. Ukrainā diezgan skaidri atskanēja balsis: “Kāpēc mēs kopā ar Moldovu šo tā saukto Piedņestru neaizripināsim uz baļķa pāris stundu laikā?” Bet Moldovas vadība ir ļoti skaidri paziņojusi, ka mums šādi scenāriji nav vajadzīgi, un šīs problēmas miermīlīgs risinājums ir prioritāte.
Vispār Piedņestra šobrīd ir tādā situācijā, ka cenšas nevienu nekaitināt. Bet, protams, šim režīmam nav tiesību pastāvēt, īpaši ņemot vērā to, ka kreisajā krastā tiek rupji un sistemātiski pārkāptas cilvēka pamattiesības, īpaši Moldovas Republikas pilsoņu. Kad, piemēram, jauniešus ar Moldovas pilsonību izķer un piespiež dienēt tā sauktajā Piedņestras armijā.
Krievijas varas iestādes ļoti bieži atkārto, ka Moldova ir izvēlējusies nepareizo ceļu. Ne tik sen Vladimirs Putins teica, ka moldāvi principā zaudē savu identitāti, jo uzskata sevi par rumāņiem. Vai tiešām?
Vienosimies: man Putins nav autoritāte. Jā, Moldovas Republikai ir sarežģīta vēsture. Un mūsu vēsturisko pagātni izmanto ciniski politiķi politiskajos strīdos.
Pēc PSRS sabrukuma, protams, mūsu sabiedrībā ir pilsoņu kategorija, kas sevi uzskata par etniskiem rumāņiem. Es arī esmu viens no viņiem. Taču ir viens būtisks aspekts: Moldovas valsts neveic uzskaiti par saviem pilsoņiem pēc etniskās piederības. Tas ir, katrs no mums var brīvi noteikt, kas viņš ir – krievs, ukrainis, rumānis, moldāvis, gagauzs, bulgārs. Un nevienam nav tiesību man pateikt, ka “nē, jūs neesat rumānis, jūs esat moldāvs.” Tā ir mana personīgā izvēle.
Tagad par valodu. Ir pagājuši trīs gadu desmiti, un sabiedrība pamazām sāk pierast pie tā, ka ir rumāņu valoda. Ka vārds “moldāvis” ir tikai padomju ideoloģijas uzspiesta klišeja. Un, ja runājam par mūsu izglītības sistēmu, tad kopš 90. gadu sākuma skolās māca rumāņu valodu un literatūru. Tāpat kā Austrijā māca vācu valodu un literatūru. Bet tas nenozīmē, ka Austrijai rīt vajadzētu apvienoties ar Vāciju un pazust kā valstij.
Ko jūs domājat par Lukašenko režīma dalību karā pret Ukrainu?
Skaidrs, ka tad, kad no Baltkrievijas teritorijas tiek uzsākti uzbrukumi Ukrainai, kad Baltkrievijas teritorijā tiek apmācīts karaspēks, tā faktiski ir Baltkrievijas, precīzāk Lukašenko režīma, līdzdalība kopīgā agresijā pret Ukrainu. Šeit, protams, tā ir baltkrievu tautas sāpes un problēma.
Vai arī Moldovu un Baltkrieviju pārskatāmā nākotnē redzat vienotā Eiropā?
Ja runājam par autoritāriem režīmiem, es domāju Krieviju, tad savulaik bija daudz publikāciju, daudzi viedokļi, ka autoritārie režīmi ir kā sapuvusi koksne. Viņi stāv, un tad viņiem ir iespēja pēkšņi sabrukt.
70. gados bija maz praviešu, kuri ticēja, ka Padomju Savienība sabruks. Es atceros, kā 90. gados Gorbačovam vajadzēja būt ievēlētam Padomju Savienības prezidentam, un es uzrakstīju rakstu, kas sākās ar šādiem vārdiem: “Mihails Sergejevičs Gorbačovs – pirmais un pēdējais PSRS prezidents.”
“Tas ir tas, kas beigās notika.”
Tā arī notika, jā. Bet jocīgākais ir tas, ka, kad aiznesu rakstu uz redakciju, galvenā redaktore nobijās un izmeta to ārā. Tāpēc es neiegāju vēsturē kā pravietis.
Bet atgriežoties pie tā, ka autoritārie režīmi mēdz sabrukt. Šeit nav vietas nekādiem rožainiem, optimistiskiem scenārijiem. Katram jāiet savs ceļš. Un, ja Moldovas Republikai situācija ir būtiski mainījusies pozitīvā virzienā – es domāju ne tikai jaunās līderības īpašības, bet arī attieksmi pret mums no Eiropas Savienības puses -, tad Baltkrievijā viss ir daudz dramatiskāk un sarežģītāk. Tāpēc, ja runājam par pārskatāmu nākotni, gribētos ticēt, ka cilvēktiesības un demokrātija kļūs par dabiskām vērtībām gan Moldovā, gan Baltkrievijā.