Apvienotās Karalistes premjerministrs Sers Kīrs Stārmers un viņa sieva lēdija Viktorija pieņēma apģērbu ziedojumus, lai viņi varētu “izskatīties vislabāk”, pārstāvot Apvienoto Karalisti, atbildot uz BBC jautājumu, sacīja Apvienotās Karalistes ārlietu ministrs Deivids Lemijs.
Jautāts par ziedojumiem, ārlietu ministrs norādīja, ka citām valstīm ir dāsni nodokļu maksātāju finansēti budžeti līderu apģērbam.
Tas notika pēc ziņojumiem, ka sers Kīrs, iespējams, ir pārkāpis parlamenta noteikumus, nedeklarējot apģērbu, ko savai sievai nopircis Darba partijas donors lords Vaids Alli.
Lemijs svētdien intervijā sacīja: “ASV prezidentiem un pirmajām lēdēm ir milzīgs budžets, ko sedz nodokļu maksātāji, lai viņi izskatītos pēc iespējas labāk ASV tautas vārdā.”
Patiesībā ASV pirmajai lēdijai nav pieejams īpašs apģērbu budžets – un daudzi ir pauduši neapmierinātību ar to, kas Baltajā namā tā ir modē.
Kādi ir noteikumi par apģērbu pasaules mērogā?
Dažās valstīs nodokļu maksātāji apmaksā savu vadītāju uzturēšanās izdevumus – un tas var ietvert apģērbu.
ASV prezidentu izdevumu budžets ir aptuveni 50 000 USD, ko var izmantot apģērbu un citu priekšmetu iegādei, papildus gada algai 400 000 USD.
Taču ASV prezidenta dzīvesbiedre – vēsturiski vienmēr pirmā lēdija – nesaņem ne gada algu, ne fiksēto izdevumu budžetu, lai gan viņām ir algoti darbinieki un birojs.
Tas ir neskatoties uz to, ka ASV pirmās lēdijas modes izvēle piesaista milzīgu uzmanību.
Ievērojami piemēri ir Melānijas Trampas Zara jaka ar uzrakstu “I REALLY DON’T CARE, DO U?” (MAN TIEŠĀM NAV VIENALGA, TEV IR?), apmeklējot migrantu aizturēšanas centru, un pārsteidzošā sarkanā Aleksandra Makvīna kleita, ko valkāja Mišela Obama, tiekoties ar bijušo Ķīnas prezidentu Hu Jintao.
Dažas pirmās lēdijas ir teikušas, ka kopumā par apģērbu viņām bija jāmaksā pašām.
Buša kundze, Džordža Buša sieva, savos 2010. gada memuāros rakstīja, ka viņu “pārsteidza milzīgais dizaineru apģērbu skaits, ko man bija paredzēts iegādāties… lai apmierinātu pirmās lēdijas modes cerības”.
“Pēc mūsu pirmā gada Baltajā namā mūsu grāmatvede Džordžam teica: “Būt par prezidentu maksā daudz”, un viņa galvenokārt runāja par manām drēbēm,” rakstīja Buša.
Mišelas Obamas preses sekretāre Džoanna Rosholma 2014. gadā CNBC sacīja: “Obamas kundze pati maksā par savu apģērbu.”
ASV pirmās lēdijas var arī pieņemt drēbes kā dāvanas, bieži vien valdības vārdā.
Daži dizaineri atzinīgi vērtē publicitāti, ko viņiem piedāvā pirmā lēdija.
Tā kā dizaineru kleitu cenu zīmes viegli sasniedz desmitiem tūkstošu, ziedojumi ir vienīgais veids, kā salīdzinoši mazāk turīgie Baltā nama iemītnieki varētu atļauties valkāt dizaineru pērles.
“Oficiālos sabiedriski vai vēsturiski nozīmīgos pasākumos, piemēram, valsts vizītē, pirmās lēdijas apģērbu var dāvināt dizainers un to pieņemt ASV valdības vārdā,” sacīja Rosholma.
Smitsona muzejs uzskata kleitu, ko pašreizējā pirmā lēdija Džila Baidena valkāja sava vīra inaugurācijā 2021. gadā, kā dizaineres Aleksandrijas O’Nīlas ziedojumu “par godu pirmajai lēdijai Džilai Baidenai” – tas ir ar norādi, ka dizainere viņai aizdeva kleitu.
Turpretim šķiet, ka viņas priekštece Melānija Trampa, kuras vīra bagātība padarīja viņu par bagātāko prezidentu vēsturē, pati uzdāvināja muzejam savu inaugurācijas kleitu, ko izstrādājis Hervē Pjērs. Tas var būt tāpēc, ka viņa par to samaksāja.
Apvienotajā Karalistē bijušā premjerministra Gordona Brauna sieva Sāra Brauna ir runājusi par grūtībām pieņemt dāvanas, tostarp apģērbu, atrodoties Dauningstrītā.
“Kā es ātri atklāju,” viņa rakstīja savā grāmatā. ”Aiz Melnajām durvīm” 2011. gadā, “netrūkst dizaineru un mazumtirgotāju, kas jums piedāvās bezmaksas apģērbu.
“Tomēr ir daudz noteikumu, kas nosaka, ko politiķi (un laulātie) var darīt ar bezmaksas dāvanām, nemaz nerunājot par morālo aspektu, izmantojot savu stāvokli, lai saņemtu bezmaksas dāvanas.
Viņa skaidroja risinājumu: “Mēs ar No10 konsultantiem izdomājam veidu, kas der visiem. Jebkuras drēbes, kuras vēlos paturēt, varu nopirkt.
“Jebkuru brīvi piedāvātu apģērbu vai juvelierizstrādājumu varu “iznomāt” par aptuveni 10 procentiem no mazumtirdzniecības vērtības, pēc tam atgriezt.”
Kā ar citām valstīm?
Šķiet, ka citur pasaules līderu laulātie parasti paļaujas uz ziedojumiem, izvēloties savu stilu.
Francijā Brižitai Makronai nav valsts apmaksāta budžeta apģērbiem, un tiek uzskatīts, ka viņai tērpus aizdevuši Parīzes augstās modes nami, piemēram, Louis Vuitton.
Saskaņā ar 2019. gada grāmatu Madame La Présidente, viņas birojs reģistrē, kuras drēbes viņai ir ziedotas un, kuras ir viņas pašas.
Taču viņas vīrs prezidents Emanuels Makrons ir kritizēts par viņa paša izšķērdīgajiem tēriņiem. Šogad tika atklāts, ka viņa birojs rezervējis biznesa klases sēdvietu lidojumam no Parīzes uz Brazīliju tikai divu viņa uzvalku pārvadāšanai, maksājot gandrīz 4000 eiro.
Vācijā ministri tika kritizēti par 450 000 eiro iztērēšanu frizieriem, grima māksliniekiem un fotogrāfiem 2023. gada pirmajos sešos mēnešos, lai gan šķiet, ka nav īpaša fonda apģērbam.