22. janvārī Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis parakstīja dekrētu “Par Krievijas Federācijas teritorijām, kuras vēsturiski apdzīvo ukraiņi”. Par to Ukrainas prezidents paziņoja savā uzrunā ukraiņiem Vienotības dienā.
Viņaprāt, nepieciešams spert soļus ne tikai Ukrainas un ukraiņu tautas vienotības stiprināšanai, bet arī tiesību un brīvību saskaņas veicināšanai, atspoguļojot patiesību par ukraiņiem un Ukrainas vēsturi.
“Šim nolūkam šodien es parakstīju dekrētu “Par Krievijas Federācijas teritorijām, kuras vēsturiski apdzīvo ukraiņi”. Tā ir patiesības atgriešana par vēsturisko pagātni Ukrainas nākotnes vārdā,” sacīja prezidents.
Kas tieši teikts Volodimira Zelenska dekrētā?
Valsts vadītāja dekrēta Nr.17/2024, kas datēts ar 22.janvāri, teksts tika publicēts Ukrainas prezidenta kancelejas mājaslapā.
“Krievija gadsimtiem ilgi ir sistemātiski veikusi un turpina veikt darbības, kuru mērķis ir iznīcināt nacionālo identitāti, apspiest ukraiņus, pārkāpt viņu tiesības un brīvības, tostarp zemēs, kuras viņi vēsturiski apdzīvojuši Kubanā, Starodubščinā, Ziemeļu un Austrumu Slobožanščinas teritorijā mūsdienu Krasnodaras, Belgorodas, Brjanskas, Voroņežas, Kurskas, Rostovas apgabalos Krievijas Federācijā,” teikts dokumentā.
Savā dekrētā prezidents uzdeva valdībai izstrādāt rīcības plānu ukraiņu nacionālās identitātes saglabāšanai Krievijas Federācijā. Šis plāns būtu jāizstrādā, piedaloties starptautiskiem ekspertiem, Ukrainas Pasaules kongresa pārstāvjiem, zinātniekiem un sabiedrībai, un pēc tam jāiesniedz izskatīšanai Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomē.
Tāpat jāapsver jautājums par faktu un pierādījumu vākšanu un izpēti par noziegumiem pret ukraiņiem, kas dzīvo ukraiņu vēsturiski apdzīvotajās Krievijas teritorijās, piemēram, Kubanā, Starodubščinā, Ziemeļu un Austrumu Slobožanščinā mūsdienu Krasnodaras apgabala robežās, Belgorodā, Brjanskas, Voroņežas, Kurskas un Rostovas apgabalos.
Dekrēts paredz arī vēsturiskās atmiņas atjaunošanu un saglabāšanu, tostarp atbilstoša centra izveidi.
Turklāt dekrēts paredz pastiprināt pasākumus, lai cīnītos pret dezinformāciju un Krievijas Federācijas propagandu par Krievijas Federācijas ukraiņu un citu Krievijas paverdzināto tautu vēsturi un mūsdienīgumu. Lai to paveiktu, pasākumu sagatavošanā un vadīšanā, kuru mērķis ir atklāt un atspēkot mītus par Ukrainu, tiek piedāvāts iesaistīt pašmāju un ārvalstu zinātniekus, ekspertus, Ukrainas sabiedrības pārstāvjus ārvalstīs un ārvalstu ukraiņu organizācijas.
Dekrēts paredz arī sadarbības attīstību starp ukraiņiem un Krievijas paverdzinātajām tautām.
Dokuments arī paredz kopā ar Ukrainas Nacionālo Zinātņu akadēmiju sagatavot un izplatīt materiālus par vairāk nekā tūkstoš gadu ilgo Ukrainas valsts vēsturi, etnisko ukraiņu apdzīvoto zemju vēsturiskajām saistībām ar Ukrainas nacionālajām valsts vienībām dažādās valstīs. vēstures periodi. Tiek atzīmēta arī nepieciešamība izglītības iestāžu mācību programmās un mācību grāmatās atspoguļot etnisko ukraiņu patieso vēsturi vēsturiski apdzīvotajās zemēs Krievijas Federācijā.