Sestdien, 4.novembrī, Ukrainas gaisa spēki veica raķešu uzbrukumu kuģu būvētavai okupētajā Kerčā, kur tobrīd atradās spārnoto raķešu ”Kalibr” bāzes kuģis. Apkopojām informāciju par to, kas ir zināms par kuģi, kas varētu būt bojāts Ukrainas aizstāvju veiksmīga uzbrukuma rezultātā.
Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēku komandieris Nikolajs Oļeščuks Telegram atzīmēja, ka būs jāgaida oficiāls rezultātu apstiprinājums, taču sacīja, ka rūpnīcā atrodas “ viens no modernākajiem Krievijas Melnās jūras flotes kuģiem ”, ”Kalibr” raķešu nesējs. Ukrainas piloti uzbruka ar spārnotajām raķetēm. Oļeščuks deva mājienu, ka trieciens varētu bijis veikts ar Francijas tāla darbības rādiusa SCALP raķetēm.
“Kuģis vēl pat nav piedalījies ne kuģošanas, ne kaujas operācijās – tam tika veikti pēdējie pārbaudes darbi, lai pēc tam tas varētu doties jūrā un cīnīties pret mūsu valsti,” Ukrainas telemaratonā atzīmēja Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ignats.
Dažas stundas vēlāk agresorvalsts Krievijas Aizsardzības ministrija atzina kuģa bojājumus. Okupanti neprecizēja, par kuru kuģi ir runa, taču ziņoja, ka viņi esot “notriekuši” 13 no 15 Ukrainas bruņoto spēku izšautajām spārnotajām raķetēm. Ukrainas Dienvidu aizsardzības spēku apvienotā koordinācijas preses centra vadītāja Natālija Gumeņuka telemaratonā atzīmēja, ka ienaidnieka pretgaisa aizsardzība “strādāja ļoti neatlaidīgi, bet mūsu darbs bija efektīvāks”.
Telegram kanāls ”Nikolajevskij Vaņok” iepriekš ziņoja, ka varētu būt bojāts Krievijas Melnās jūras flotes mazais raķešu kuģis ”Askold” (projekts 22800).
”Askold” tika nolaists ūdenī okupētajā Kerčā 2021. gada septembrī. Ir zināms, ka mazos ”Karakurt” tipa raķešu kuģus projektējis Maskavas Centrālais projektēšanas birojs Almaz. Tā garums ir 60 m, platums – 10 m, iegrime – 4 metri. Maksimālais ātrums ir 30 mezgli, kreisēšanas diapazons ir 2500 jūdzes, autonomās kuģošanas laiks ir 15 dienas. ”Karakurt” ir bruņots ar modernizētu 76,2 mm AK-176MA artilērijas stiprinājumu, divām pretgaisa artilērijas sistēmām AK-630M un triecienraķešu sistēmu ”Kalibr”-NK.
”Radio Liberty” ziņo, ka uz 2022. gada februāri rūpnīcā Kerčā tika būvēti vairāki kuģi agresorvalsts armijai. To vidū ir mazie raķešu kuģi ”Amur”, ”Askold” un ”Ciklon”, kabeļu licēji ”Volga” un ”Vjatka”, kā arī desantkuģi ”Ivan Rogov” un ”Mitrofan Moskalenko”. ”Ciklon” tika nodots flotei 2023.gadā, pārējo liktenis nav zināms. Agresorvalsts plānoja Melnās jūras flotē 2023. gadā ieviest vēl trīs ”Karakurt” projekta kuģus.
OSINT analītiķis Olivers Aleksandrs ziņoja X, ka 4. novembra rītā kuģu būvētavā atradās viens projekta 22800 ”Karakurt” kuģis.
Tajā pašā laikā analītiķis ”MT Anderson”, atsaucoties uz satelīta attēliem, norādīja, ka līdz 2. novembrim kuģim ”Askold” tika veikti jūras izmēģinājumi Novorosijskā.