ASV valdības galvenās aizjūras palīdzības aģentūras nākotne ir apšaubīta, jo darbinieki ir atlaisti un Trampa administrācija plāno to apvienot ar ASV Valsts departamentu.
ASV Starptautiskās attīstības aģentūra (USAID) paziņoja, ka tūkstošiem darbinieku tiks atlaisti atvaļinājumā neilgi pēc prezidenta Donalda Trampa atgriešanās amatā. Pēc tam aģentūra atsauca savus darbiniekus no misijām visā pasaulē.
Tramps ir skaidri norādījis, ka vēlas, lai ārzemju izdevumi būtu cieši saskaņoti ar viņa pieeju “Amerika vispirms” un starptautiskās attīstības sektors ir sagatavots, lai būtiski ietekmētu humānās palīdzības programmas visā pasaulē.
Tramps piektdien savā lapā Truth Social publicēja ziņojumu, ka USAID tēriņi “IR PILNĪGI NEIZSKAIDROJAMI… IZBEIGT!”
Īlons Masks, tehnoloģiju miljardieris, kurš strādā pie Baltā nama centieniem samazināt federālo valdību, iepriekš ir apgalvojis, ka palīdzības aģentūra ir “noziedzīga organizācija” un ka Tramps ir piekritis to “slēgt”.
Ne Tramps, ne Masks nesniedza skaidrus pierādījumus savu apgalvojumu atbalstam, un sagaidāms, ka prezidenta centieni slēgt aģentūru saskarsies ar juridiskiem izaicinājumiem.
Kas ir USAID un ko tā dara?
Amerikas Savienoto Valstu Starptautiskās attīstības aģentūra (USAID) tika izveidota 1960. gadu sākumā, lai ASV valdības vārdā pārvaldītu humānās palīdzības programmas.
Saskaņā ar Kongresa pētniecības dienesta datiem tajā ir nodarbināti aptuveni 10 000 cilvēku, no kuriem divas trešdaļas strādā ārzemēs. Tam ir bāzes vairāk nekā 60 valstīs un tas darbojas desmitiem citu valstu. Tomēr lielāko daļu darba uz vietas veic citas organizācijas, ar kurām ir noslēgti līgumi un kuras finansē USAID.
Tā veikto darbību klāsts ir plašs. Piemēram, USAID ne tikai nodrošina pārtiku valstīs, kur cilvēki cieš badu, bet arī izmanto pasaules zelta standarta bada noteikšanas sistēmu, kas izmanto datu analīzi, lai mēģinātu paredzēt, kur rodas pārtikas trūkums.
Liela daļa USAID budžeta tiek tērēta veselības programmām, piemēram, piedāvājot vakcināciju pret poliomielītu valstīs, kurās slimība joprojām cirkulē, un palīdzot apturēt vīrusu izplatību, kas var izraisīt pandēmiju.
Cik USAID izmaksā ASV valdībai?
Saskaņā ar valdības datiem 2023. gadā ASV starptautiskajai palīdzībai iztērēja 68 miljardus dolāru.
Šī summa ir sadalīta vairākos departamentos un aģentūrās, bet USAID budžets veido vairāk nekā pusi no tā aptuveni 40 miljardu USD apmērā – tas ir aptuveni 0,6% no kopējiem ASV ikgadējiem valdības izdevumiem 6,75 miljardu USD apmērā.
Lielākā daļa USAID naudas tiek tērēta Āzijā, Subsahāras Āfrikā un Eiropā — galvenokārt humānās palīdzības pasākumiem Ukrainā.
ASV ir pasaulē lielākās starptautiskās attīstības tērētāja – un ar zināmu atrāvienu.
Piemēram, Apvienotā Karaliste ir ceturtā lielākā palīdzības tērētāja pasaulē. 2023. gadā tā iztērēja 15,3 miljardus sterliņu mārciņu — aptuveni ceturtdaļu no tā, ko nodrošināja ASV.
Kāpēc Donalds Tramps un Īlons Masks vēlas veikt USAID kapitālremontu?
Tramps ir ilglaicīgs ārzemju izdevumu kritiķis un ir teicis, ka tas nav vērtīgs nodokļu maksātāju naudas izlietojums. Viņš ir izcēlis USAID ar īpaši spēcīgu kritiku.
Baltais nams ir publicējis USAID projektu sarakstu, kas, pēc tā teiktā, liecina par “izšķērdību un ļaunprātīgu izmantošanu”, tostarp 1,5 miljonu dolāru dotācija LGBTQ grupai Serbijā, 2,5 miljoni dolāru elektriskajiem transportlīdzekļiem Vjetnamā un 6 miljoni dolāru tūrismam Ēģiptē.
Kritiķi ir apstrīdējuši, kā administrācija ir veidojusi šos izdevumus. Piemēram, Ēģiptes projektā, kas sākās 2019. gadā Trampa vadībā, ir uzskaitīti ūdens, izglītības un transporta palīdzības projekti Ziemeļsinajas reģionam.
Pēc atgriešanās amatā Tramps parakstīja izpildrīkojumu, kas gandrīz visus starptautiskos izdevumus apturēja 90 dienu pārskatīšanai.
Vēlāk tika izdoti atbrīvojumi no humānās palīdzības programmām, taču šis paziņojums satricināja starptautiskās attīstības pasauli un izjauca pakalpojumus.
Baltā nama amatpersonas un Masks ir nepatiesi dalījušies ar informāciju par dažiem USAID līgumiem.
Piemēram, Masks kopīgoja nepatiesu videoklipu, kurā tika reklamēts apgalvojums, ka USAID maksāja Holivudas zvaigznēm, lai tās apmeklētu Ukrainu.
Vēlāk tika publicēti fragmenti no humānās palīdzības programmām, taču šis paziņojums satricināja starptautiskās attīstības pasauli un izjauca pakalpojumus.
Programmas, tostarp tās, kas nodrošina medikamentus pasaules nabadzīgākajiem iedzīvotājiem un nodrošina tīru ūdeni, bija jāpārtrauc vienas nakts laikā. Viens humānās palīdzības darbinieks sacīja, ka pauze bija “kā zemestrīce visā palīdzības sektorā” .
Spriedze starp Balto namu un USAID saasinājās, kad augstākās drošības amatpersonas, kuras vēlāk tika palaistas atvaļinājumā, liedza Maska pārstāvjiem piekļūt klasificētiem datiem USAID galvenajā mītnē.
Valsts sekretārs Rubio, kuru aģentūras vadībā izvirzīja Baltais nams, apgalvoja, ka “daudzas organizācijas funkcijas” turpināsies, taču izdevumiem “jābūt saskaņotiem ar nacionālajām interesēm”.
USAID atcelšana, visticamāk, saņemtu tautas atbalstu. Saskaņā ar Čikāgas Globālo lietu padomes sniegto informāciju, ASV aptauju dati, kas aizsākās 1970. gados, liecina par plašu atbalstu ārvalstu palīdzības izdevumu samazināšanai.
Vai Donalds Tramps var slēgt USAID?
Lai gan ir skaidrs, ka Baltajam namam ir būtiska ietekme pār USAID, šī vara teorētiski ir ierobežota.
USAID tika izveidots, izmantojot Kongresa Ārējās palīdzības likumu 1961. gadā. Šis likums noteica valdības aģentūras izveidi, kuras uzdevums bija pārvaldīt ārzemju izdevumus.
Pēc tam prezidents Džons F. Kenedijs izveidoja USAID, izmantojot izpildrīkojumu. Aģentūras kā izpildaģentūras statuss ASV tiesību aktos tika nostiprināts 1998. gadā.
Īsāk sakot, tas nozīmē, ka Tramps nevar vienkārši atcelt USAID, parakstot izpildrakstu, un jebkurš mēģinājums to darīt gandrīz noteikti saskarsies ar nopietniem izaicinājumiem tiesās un Kongresā.
Lai pilnībā slēgtu USAID, visticamāk, būtu nepieciešams Kongresa akts, kurā Trampa Republikāņu partijai ir neliels vairākums abās palātās. Tomēr Trampa sabiedrotie Kongresā sāk uzklausīšanas, lai atbalstītu viņa centienus.
Tiek ziņots, ka Trampa administrācijas mērķis ir padarīt USAID par Valsts departamenta filiāli, nevis kā atsevišķu valdības aģentūru.
Kādas būtu USAID slēgšanas sekas?
Samazinot ASV starptautiskās palīdzības apjomu, visas izmaiņas naudas izlietošanā būs jūtamas visā pasaulē.
USAID darbības diapazons ir no ekstremitāšu protēžu nodrošināšanas karavīriem, kas ievainoti Ukrainā, līdz kājnieku mīnu tīrīšanai un Ebolas vīrusa izplatības ierobežošanai Āfrikā.
Pēc tam, kad tika paziņots par 90 dienu ārzemju izdevumu iesaldēšanu, Rubio sacīja, ka “katrs dolārs” ir “jāpamato” ar pierādījumiem, ka tas padara ASV drošākas, stiprākas un pārtikušākas.
Demokrātiskās partijas politiķi šos soļus nosaukuši par nelikumīgiem un paziņojuši, ka tie apdraudēs nacionālo drošību, atsaucoties uz ziņām, ka cietumsargi Sīrijā, kuri tika apsūdzēti par tūkstošiem Islāma valsts kaujinieku nodrošināšanu, gandrīz aizgāja no darba, kad ASV finansējums tika apturēts.
Pastāv arī jautājumi par to, cik daudz ASV tērēs ārzemēs nākamajos gados, jo Trampa pilnvarotais Masks mēģina samazināt miljardus no valdības budžeta.