Kāda transpersona no Austrālijas ir uzvarējusi diskriminācijas lietā pret tikai sievietēm paredzētu sociālo mediju lietotni, jo viņai tika liegta piekļuve, pamatojoties uz to, ka viņa ir vīrietis.
Federālā tiesa konstatēja, ka, lai gan Roksana Tikla netika tieši diskriminēta, viņa bija netiešas diskriminācijas upuris, kas attiecas uz gadījumiem, kad lēmums nostāda neizdevīgāku personu ar noteiktu īpašību, un lika lietotnei samaksāt viņai 10 000 Austrālijas dolāru (ap 6000 eiro) plus tiesas izmaksas.
Tas ir nozīmīgs nolēmums attiecībā uz dzimumidentitāti, un lietas pamatā bija arvien strīdīgāks jautājums: kas ir sieviete?
2021. gadā Tikla lejupielādēja lietotni “Giggle for Girls”, kas tiek reklamēta kā tiešsaistes patvērums, kurā sievietes varēja dalīties pieredzē drošā vietā un kurā vīrieši nedrīkstēja tikt pielaisti.
Lai piekļūtu, viņai bija jāaugšupielādē pašbilde, lai pierādītu, ka viņa ir sieviete, un to novērtēja dzimuma atpazīšanas programmatūra, kas izstrādāta, lai atlasītu vīriešus.
Tomēr septiņus mēnešus vēlāk – pēc veiksmīgas pievienošanās platformai – viņas dalība tika atsaukta.
Kā sieviete, kas identificējas kā sieviete, Tikla apgalvoja, ka viņai ir likumīgas tiesības izmantot sievietēm paredzētus pakalpojumus un, ka viņa tika diskriminēta viņas dzimuma identitātes dēļ.
Viņa iesūdzēja tiesā sociālo mediju platformu, kā arī tās izpilddirektoru Salu Groveru un pieprasīja atlīdzināt zaudējumus 200 000 Austrālijas dolāru apmērā, apgalvojot, ka Grovera “pastāvīgā nepareizā dzimuma dēļ” ir izraisījusi “pastāvīgu trauksmi un gadījuma rakstura domas par pašnāvību”.
“Groveras publiskie izteikumi par mani un šo lietu ir bijuši satraucoši, demoralizējoši, apkaunojoši, nogurdinoši un aizvainojoši. Tas ir novedis pie tā, ka personas tiešsaistē publicē pret mani naidpilnus komentārus un netieši mudina citus rīkoties tāpat,” teica Tikla.
Giggle juridiskā komanda visā lietā apgalvoja, ka sekss ir bioloģisks jēdziens.
Viņi brīvi atzīst, ka Tikla tika diskriminēta, taču seksuālās, nevis dzimuma identitātes dēļ. Viņi saka, ka atteikšanās ļaut Tickle izmantot lietotni bija likumīga dzimuma diskriminācija. Lietotne ir izstrādāta, lai izslēgtu vīriešus, un, tā kā tās dibinātāja uzskata, ka Tikla ir vīrietis, viņa apgalvo, ka piekļuves liegšana lietotnei bija likumīga.
Taču tiesnesis Roberts Bromvičs savā piektdienas lēmumā sacīja, ka judikatūrā ir konsekventi konstatēts, ka seksuālais dzimums ir “mainīgs un ne vienmēr binārs”, galu galā noraidot Giggle argumentāciju.
Tikla sacīja, ka spriedums “pierāda, ka visas sievietes ir aizsargātas no diskriminācijas” un ka viņa cer, ka šī lieta “precizēs transpersonas un dzimumu dažādību”.
“Diemžēl mēs saņēmām tādu spriedumu, kādu gaidījām. Cīņa par sieviešu tiesībām turpinās,” Grovere rakstīja X, reaģējot uz lēmumu.
Lieta, kas pazīstama kā “Tikla pret Giggle”, ir pirmā reize, kad Austrālijas federālā tiesa izskata iespējamo dzimumidentitātes diskrimināciju.
Tajā ir aprakstīts, kā tiesā var izvērsties viena no visspilgtākajām ideoloģiskajām debatēm – transintegrācija pret dzimumu tiesībām.
“Visi pret mani ir izturējušies kā pret sievieti”
Tikla piedzima kā vīrietis, taču mainīja dzimumu un kopš 2017. gada dzīvo kā sieviete.
Sniedzot liecības tiesai, viņa sacīja: “Līdz šim brīdim visi pret mani ir izturējušies kā pret sievieti.”
“Ik pa laikam es saraucu uzacis un skatos ar jautājošu skatienu, kas ir diezgan satraucoši… bet viņi ļaus man nodarboties ar savām lietām.”
Taču Grovere uzskata, ka nevienam cilvēkam nav vai nevar mainīt dzimumu, kas ir dzimumkritiskās ideoloģijas pīlārs.
Kad Tikles advokāte Džordžina Kostello KC iztaujāja Groveru, viņa sacīja:
“Pat tad, ja persona, kurai dzimšanas brīdī bija vīrietis, kļūst par sievieti, veicot operāciju, hormonus, atbrīvojoties no sejas apmatojuma, veic sejas rekonstrukciju, izaudzē matus, grimē, valkā sieviešu drēbes, raksturo sevi kā sievieti, prezentē sevi kā sievieti, izmanto sieviešu ģērbtuves, maina dzimšanas apliecību – jūs nepieņemat, ka tā ir sieviete?
“Nē,” Grovere atbildēja.
Viņa arī sacīja, ka atteiksies uzrunāt Tiklu kā “kundzi” un ka “Tikla ir bioloģisks vīrietis”.
Grovere ir pašdeklarēts “TERF” — akronīms, kas apzīmē “trans-izslēdzošu radikālu feministu”. TERF uzskati par dzimumidentitāti tiek plaši uzskatīti par naidīgiem pret transpersonām.
“Federālajā tiesā mani iesūdz vīrietis, kurš apgalvo, ka ir sieviete, jo vēlas izmantot manis izveidoto telpu, kas paredzēta tikai sievietēm,” viņa ierakstīja vietnē X.
“Pasaulē nav nevienas sievietes, kurai būtu mani jāsūdz tiesā, lai izmantotu tikai šīs sievietes vietu. Lai šī lieta pastāvētu, bija vajadzīgs vīrietis.
Viņa stāsta, ka savu lietotni “Giggle for Girls” izveidojusi 2020. gadā pēc tam, kad viņa strādāja Holivudā par scenāristi, kad viņa bija saņēmusi daudz vīriešu ļaunprātīgas izmantošanas sociālajos medijos.
“Es gribēju izveidot drošu, tikai sievietēm paredzētu telpu jūsu plaukstā,” viņa teica.
“Tā ir juridiska fikcija, ka Tikla ir sieviete. Viņas dzimšanas apliecība ir mainīta no vīrieša uz sievieti, bet viņa ir bioloģisks vīrietis un vienmēr būs.
“Mēs iestājamies par visu sieviešu vienīgo telpu drošību, kā arī par pamata realitāti un patiesību, kas jāatspoguļo likumā.”
Grovere jau iepriekš sacīja, ka pārsūdzēs tiesas lēmumu un cīnīsies ar lietu līdz pat Austrālijas Augstajai tiesai.
Juridisks precedents
Šīs lietas iznākums varētu radīt juridisku precedentu konfliktu atrisināšanai starp dzimumidentitātes tiesībām un dzimuma tiesībām citās valstīs.
Lai to saprastu, izšķiroša nozīme ir Konvencijai par sieviešu diskriminācijas izskaušanu (CEDAW). Šis ir starptautisks līgums, ko 1979. gadā pieņēma ANO – faktiski starptautisks sieviešu tiesību akts.
Giggle aizstāvība apgalvoja, ka Austrālijas CEDAW ratifikācija uzliek valstij pienākumu aizsargāt sieviešu tiesības, tostarp viena dzimuma telpas.
Tātad šodienas spriedums par labu Tiklai būs nozīmīgs visām 189 valstīm, kurās ir ratificēta CEDAW – no Brazīlijas līdz Indijai un Dienvidāfrikai.
Runājot par starptautisko līgumu interpretāciju, valstu tiesas bieži skatās, kā to ir izdarījušas citas valstis.
Austrālijas likuma interpretācija lietā, kurai tika pievērsta tik liela plašsaziņas līdzekļu uzmanība, visticamāk, radīs globālas sekas.
Ja laika gaitā arvien vairāk tiesu pieņems lēmumu par labu dzimumidentitātes apgalvojumiem, visticamāk, ka citas valstis sekos šim piemēram.