Kopš ugunsdzēsēju apkalpes cīnās ar postošajiem meža ugunsgrēkiem Kalifornijas dienvidos, ir parādījušies spilgti attēli, kuros gaisa kkuģi nomet koši sarkanu un rozā pulveri Losandželosas priekšpilsētās.
Uzkrītošā viela – antipirēns – tagad ir izplatīts skats šajā rajonā, pārklājot piebraucamos ceļus, jumtus un automašīnas.
Amatpersonas saka, ka pagājušajā nedēļā tika nomests tūkstošiem galonu šīs vielas, lai apturētu liesmu izplatīšanos.
Bet kas tieši tas ir un kā tas palīdz cīnīties ar ugunsgrēkiem?
Liesmas slāpēkošā ir produkta nosaukums ir Phos-Chek un to pārdod uzņēmums ar nosaukumu Perimeter.
Tas ir izmantots ugunsgrēku apkarošanai ASV kopš 1963. gada, un ir galvenais Kalifornijas Mežsaimniecības un ugunsaizsardzības departamenta izmantotais ilgtermiņa antipirēns. Saskaņā ar 2022. gadā Associated Press rakstīto, tas ir arī visvairāk izmantotais antipirēns pasaulē.
Jau kopš pagājušās nedēļas Kalifornijas dienvidos plosās meža ugunsgrēki, un kopš tā laika medijos ir parādījušies neskaitāmi attēli ar rozā pulverim līdzīgu vielu, kas pārklāj transportlīdzekļus un piebraucamos ceļus.
Uzņēmums Perimeter, kas izplata Phos-Chek, iepriekš ir ieteicis notīrīt pulveri, tiklīdz tas ir droši.
“Jo ilgāk liesmu palēninātājs žūst, jo grūtāk to pilnībā noņemt,” viņi brīdināja.
Silts ūdens un maigs mazgāšanas līdzeklis ir efektīvi, lai to noņemtu no mazām virsmām, norāda uzņēmums. Lielākām virsmām var izmantot augstspiediena mazgātājus.
Precīza Phos-Chek formula nav publiski zināma, taču uzņēmums iepriekšējos dokumentos ir teicis, ka produkts ir 80% ūdens, 14% mēslojuma tipa sāļi, 6% krāsvielas un korozijas inhibitori.
Runājot par tā krāsu, uzņēmums teica, ka tas ir “uzskates līdzeklis gan pilotiem, gan ugunsdzēsējiem”. Pēc dažām saules gaismas iedarbības dienām krāsa izbalinās līdz zemes toņiem, informē uzņēmums.
Palēninātāju parasti izsmidzina ap ugunsgrēku uz veģetācijas un zemi, kas ir pakļauta ugunsgrēkam, lai apturētu liesmu izplatīšanos šajā zonā.
Saskaņā ar ASV Meža dienesta datiem, palēninātāji “palēnina izplatīšanās ātrumu, atdzesējot un pārklājot degošo vielu, izsmeļot skābekļa uguni un palēninot vielas sadegšanas ātrumu, jo aizkavētāja neorganiskie sāļi maina degošās vielas degšanas veidu”.
Tās lietošana pagātnē ir bijusi pretrunīga dēļ iespējamās ietekmes uz vidi.
Prasībā, ko 2022. gadā iesniedza organizācija Forest Service Employees for Environmental Ethics, kurā darbojas pašreizējie un bijušie ASV Meža dienesta darbinieki, federālā aģentūra tika apsūdzēta par valsts tīra ūdens likumu pārkāpšanu, izmetot mežos ķīmiskus antipirēnus no lidmašīnām.
Iesniedzēji apgalvoja, ka ķīmiskā viela nogalina zivis un nav efektīva.
Nākamajā gadā ASV apgabala tiesnese vienojās ar darbiniekiem, taču savā lēmumā atļāva Meža dienestam turpināt lietot aizkavējošo līdzekli, jo tas lūdz atļauju to darīt ASV Vides aizsardzības aģentūrai (EPA).
Lieta pievērsa to kopienu uzmanību, kuras pagātnē izpostīja savvaļas ugunsgrēki, tostarp Paradīzes pilsēta Kalifornijā, kuru 2018. gadā nopostīja ugunsgrēks.
Tās toreizējais mērs Gregs Bolins atzinīgi novērtēja tiesneša spriedumu, sakot, ka tas nodrošina kopienām “izredzes cīnīties” ugunsgrēku gadījumā.
Meža dienests paziņoja medijiem, ka šogad tas pakāpeniski pārtrauca viena veida Phos-Chek formulas – Phos-Chek LC95 – izmantošanu par labu citam – MVP-Fx -, sakot, ka pēdējais ir mazāk toksisks savvaļas dzīvniekiem.
Meža dienestam ir arī obligāts aizliegums nomest antipirēnu jutīgās vides zonās, piemēram, ūdensceļos un apdraudētu sugu dzīvotnēs. Tomēr aizliegumam ir izņēmumi gadījumos, “kad tiek apdraudēta cilvēka dzīvība vai sabiedrības drošība”.