Kremļa fīrers sev raksturīgā augstprātībā reaģējis arī uz pretgaisa raķešu sistēmu “Patriot” (SAM) piegādi Ukrainai. Vladimirs Putins par to stāstīja savā 22.decembra preses konferencē.
“Viņi saka, ka tagad var tur Patriotu uzstādīt. Labi, lai uzstāda. Mēs kā riekstus sašķelsim arī Patriotus,” sacīja Putins.
“Tie, kas mums iebilst, vadās no tā, ka tas it kā ir aizsardzības ierocis. Nu, labi. Vienkārši paturēsim to prātā. Un pretlīdzeklis vienmēr atradīsies. Tātad tie, kas to dara, dara to velti. Tā tikai paildzina konfliktu, tas arī viss.”
Viņš nosauca Patriot sistēmas par novecojušām salīdzinājumā ar S-300. Pēc Putina domām, Patriot ir diezgan veca sistēma, kas “nedarbojas tāpat kā mūsu S-300”. Viņš piebilda, ka jebkurā gadījumā Krievijai pret to “būs pretlīdzeklis”.
Vismodernākā pretraķešu aizsardzības sistēma tiks izvietota Ukrainā tikai pēc dažiem mēnešiem
Pirms Volodimira Zelenska vizītes Vašingtonā Džo Baidena administrācija trešdien paziņoja, ka tā sniedz Ukrainai vēl 1,85 miljardu dolāru militāro palīdzību, tostarp pretgaisa aizsardzības sistēmu Patriot, kas, pēc Ukrainas prezidenta teiktā, viņa valstij ir steidzami nepieciešama lai atvairītos no Krievijas uzbrukumiem.
Sistēmas nosaukums ir akronīms Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target (PATRIOT, daudzfunkcionāla radara stacija pretgaisa raķešu sistēmas vadīšanai). Amerikāņu kompānijas Raytheon Technologies izstrādātā universālā zeme-gaiss pretraķešu aizsardzības sistēma tiek uzskatīta par vienu no vismodernākajām pretgaisa aizsardzības sistēmām pasaulē.
Sistēma pirmo reizi tika izmantota kaujās 1991. gada Persijas līča kara laikā, kad ”Patriot” aizstāvēja Saūda Arābiju, Kuveitu un Izraēlu, un vēlāk tika izmantota 2003. gada ASV iebrukuma Irākā laikā.
Šī ir mobilā sistēma, kas parasti ietver jaudīgu radaru, vadības staciju, strāvas ģeneratoru, palaišanas stacijas un citus atbalsta transportlīdzekļus.
Sistēmai ir dažādas iespējas atkarībā no izmantotās pārtvērējraķetes veida.
Pārtvērējs PAC-2 ir aprīkots ar sprādzienbīstamu sadrumstalotības kaujas galviņu, un modernizētā raķete PAC-3 izmanto progresīvāku tiešā trāpījuma tehnoloģiju.
Saskaņā ar datiem, ko 2015. gadā atklāja NATO, sistēmas radara darbības rādiuss ir vairāk nekā 150 km.
Saskaņā ar Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra domnīcas datiem, jaunā Patriot iekārta maksā vairāk nekā vienu miljardu dolāru, no kuriem 400 miljoni ir paredzēti pašai sistēmai un vēl 690 miljoni dolāru pārtvērējraķetēm.
Līdz šim Raytheon ir saražojis vairāk nekā 240 Patriot sistēmas, kuras tagad izmanto 18 valstīs, tostarp Amerikas Savienotajās Valstīs. Sistēma ir ļoti pieprasīta Tuvajos Austrumos Irānas radīto apdraudējumu dēļ.
Kopš 2015. gada Patriot sistēmas ir pārtvērušas vairāk nekā 150 kaujas ballistiskās raķetes, norāda Raytheon.
Ukraina ir paziņojusi, ka tai ir vajadzīgas vairāk pretgaisa aizsardzības sistēmu, lai aizsargātos pret Krievijas armijas raķešu un bezpilota lidaparātu triecieniem.
Līdz šim ASV ir nodrošinājušas Ukrainai pāris Nacionālo uzlaboto pretgaisa aizsardzības sistēmu (NASAMS).
Lai gan sistēma Patriot galvenokārt ir paredzēta tādu draudu pārtveršanai kā iznīcinātāji un ballistiskās raķetes, tā var arī notriekt kamikadzes bezpilota lidaparātus, ko Krievija sūta, lai dotu triecienu Ukrainas kritiskajai infrastruktūrai. Taču šajā gadījumā tas kļūs par ārkārtīgi dārgu dronu iznīcināšanas veidu objektam, kura izmaksas nepārsniedz dažus tūkstošus dolāru.
Eksperti norāda, ka sistēma Patriot, visticamāk, izglābs daudzu ukraiņu dzīvības no raķešu triecieniem, taču tās piegāde, visticamāk, nemainīs gandrīz 10 mēnešus ilgā konflikta trajektoriju, jo tā ir aizsardzības sistēma.
Sistēmu kaujas laukā Ukraina varēs izvietot tikai pēc dažiem mēnešiem.
Patriot vispirms ieradīsies Vācijā, kur Ukrainas militārpersonas iemācīsies to izmantot, aģentūrai Reuters pavēstīja Baltā nama amatpersonas.
Mācības var ilgt mēnešus, un katras sistēmas darbībai ir nepieciešami desmitiem karavīru.
Pēc tam Kijivai būs jāizlemj, kā un kur sistēmu izvietot, lai to neiznīcinātu Krievijas spēki. Krievija uzskata, ka Patriot būtu likumīgs mērķis Krievijas triecieniem.