Šodien mediji jau ziņoja, ka viens cilvēks gājis bojā un vairāki ievainoti pēc spēcīgas turbulences lidojumā no Londonas uz Singapūru.
Lidmašīna piedzīvoja pēkšņu kritienu, kas cauri salonam stihiski izsvaidīja cilvēkus un priekšmetus. Tā veica ārkārtas nosēšanos Bangkokā, Taizemē.
Kas ir turbulence un kas to izraisa?
Biežie lidotāji būs pazīstami ar pēkšņu grūdienu, kas var notikt, kad gaisa kuģis nonāk turbulencē. Tas var pārvietot lidmašīnu un izraisīt pēkšņas augstuma izmaiņas.
Lielākā daļa turbulences rodas mākoņos, kur ir augšup un lejup ejošs vējš.
Liela daļa no šādām situācijām būs diezgan maiga, bet lielākos mākoņos, piemēram, gubu negaisa mākonī, haotiskās gaisa kustības var izraisīt mērenu vai pat smagu turbulenci.
Ir vēl viens turbulences veids, ko sauc par “tīrā gaisa” turbulenci, kas, kā norāda nosaukums, ir bez mākoņiem un nav redzama. Tas ir daudz problemātiskāk, jo to ir ļoti grūti noteikt.
Šāda veida turbulence notiek ap reaktīvo straumi, strauji plūstošu gaisa “upi”, kas parasti atrodas 12 000-18 000 metru augstumā, saka aviācijas akadēmiskais un komerciālais pilots Gajs Gratons.
Viņš saka, ka ātruma starpība starp gaisu strūklas plūsmā un apkārtējo gaisu viegli var būt 160 kilometri stundā. Berze ap strūklas plūsmu starp lēnāku un ātrāku gaisu izraisa turbulenci. Tā vienmēr ir tur un kustas, padarot to grūti izvairāmu.
Piemēram, ja lidojat no Eiropas uz Ziemeļameriku, no tās ir grūti pilnībā izvairīties, saka Gratons, un tas var izraisīt smagus turbulences periodus.
Cik bīstama ir turbulence?
Lidmašīnas ir izstrādātas tā, lai tiktu galā ar vissliktāko, ko var radīt turbulence, saka Gratons, Krenfīldas universitātes aviācijas un vides asociētais profesors.
Viņš piebilst, ka “maz ticams”, ka turbulence jebkad iznīcinās lidmašīnu.
Tomēr tās nedod nekādu labumu lidmašīnai, tāpēc piloti cenšas no tām izvairīties vai lēnām pagriezties un ieslēgt drošības jostas zīmi.
Tā var būt bīstama cilvēkiem, ja tā ir smaga, jo var izraisīt vardarbīgu kustību, kas var mest pāri salonam ikvienu, kurš nav piesprādzējies.
Taču aviācijas drošības eksperti saka, ka turbulences izraisīti nāves gadījumi un ievainojumi joprojām ir reti.
Aviācijas eksperts Džons Striklends sacīja, ka smagas turbulences izraisītas traumas ir “salīdzinoši retas”, ņemot vērā miljoniem veikto lidojumu.
Kā piloti tiek galā ar turbulenci?
Piloti pirms lidojuma saņem konkrētas aviācijas prognozes, kurās būs iekļauti meteoroloģiskie dati.
Viņi varēs izpētīt šo informāciju, plānojot savus maršrutus.
Tas nozīmē, ka viņiem jāspēj izvairīties, piemēram, no atsevišķiem pērkona negaisiem. Bet no “tīra gaisa” turbulences ir nedaudz grūtāk izvairīties.
Citas lidmašīnas, kas atrodas priekšā tajos pašos maršrutos, arī ziņos par jebkādām satricinājumiem, saka Gratons.
Piloti centīsies izvairīties no šīm vietām vai palēninās lidmašīnu, lai mazinātu tās ietekmi.
Apkalpes ir arī apmācītas, kā reaģēt uz turbulenci.
Ko pasažieri var darīt, lai saglabātu drošību?
Pasažieriem ieteicams palikt piesprādzētiem un neņemt ārā nekādus smagus priekšmetus.
Piloti iesaka pasažieriem vienmēr būt piesprādzētiem, jo turbulence var būt neparedzama