Portugālē un Spānijā novēroti vēsturiski augstākie temperatūras rādītāji, Francijas skolas tiek slēgtas karstuma dēļ, vairāk nekā pusē Itālijas reģionu ir aizliegts strādāt ārpus telpām karstākajās diennakts stundās, un ārkārtējs karstuma vilnis turpina pārņemt plašas Eiropas teritorijas.
Tiek uzskatīts, ka nežēlīgā temperatūra prasījusi vismaz trīs cilvēku dzīvības, tostarp maza zēna, kurš, domājams, otrdienas pēcpusdienā miris no karstuma dūriena, atrodoties automašīnā Katalonijas Taragonas provincē.
Palermo, Sicīlijā, pirmdien nomira 53 gadus veca sieviete, kura noģība, ejot pa ielu. Tiek ziņots, ka viņa cieta no sirds slimībām.
Tiek ziņots, ka 70 gadus vecs vīrietis noslīcis tūristu kūrortā netālu no Turīnas, jo intensīvs karstums nomainīja vētras un pēkšņus plūdus.
Pēdējās dienās uzņemšana slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļās dažās Itālijas daļās ir pieaugusi par 15–20 %. Lielākā daļa pacientu ir vecāka gadagājuma cilvēki, kas cieš no dehidratācijas.
Karstuma vilnis, kura dēļ meža ugunsgrēki Turcijā ir piespieduši evakuēties no mājām desmitiem tūkstošu cilvēku , ir piespiedis arī slēgt skolas atsevišķos Francijas reģionos, jo izglītības arodbiedrības brīdināja, ka klases ir bīstami karstas bērniem un skolotājiem.
Tikmēr tūristi saskārās ar dažu Eiropas populāru apskates objektu slēgšanu. Eifeļa torņa virsotne tika slēgta, jo Parīzē gaisa temperatūra sasniedza 38 °C. Briselē Atomiuma piemineklis, kas slavens ar savām milzīgajām nerūsējošā tērauda bumbām, tika slēgts agri no rīta, gaisa temperatūrai sasniedzot 37 °C.
Itālijā Lombardija un Emīlija-Romanja, divi rūpniecības centri, paziņoja, ka pārtrauc darbu brīvā dabā no plkst. 12.30 līdz 16.00, pievienojoties 11 citiem reģioniem – no Ligūrijas ziemeļrietumos līdz Kalabrijai un Sicīlijai dienvidos –, kas pēdējās dienās ir noteikuši līdzīgus aizliegumus.
Vietējās varas iestādes ņēma vērā arodbiedrību ieteikumus pēc 47 gadus vecā celtnieka Brahima Aita El Hadžama nāves, kurš pirmdien sabruka un nomira, strādājot būvlaukumā netālu no Emīlijas-Romanjas galvaspilsētas Boloņas.
Otrdien divi strādnieki saslima būvlaukumā netālu no Vičencas Veneto reģionā. Tiek ziņots, ka viens no viņiem atrodas komā.
Arodbiedrības CGIL Boloņā un Filleā CGIL paziņojumā norādīja: “Kamēr mēs gaidām, lai uzzinātu patieso nāves cēloni, šajā briesmīgajā periodā ir svarīgi veicināt drošības kultūru.”
“Klimata ārkārtas situācija ir nepārprotami pasliktinājusi apstākļus tiem, kas katru dienu strādā ārpus telpām, un uzņēmumiem ir jāpiešķir absolūta prioritāte darbinieku aizsardzībai.”
Francijas nacionālais dzelzceļa operators SNCF paziņoja, ka vilcienu satiksme starp Franciju un Itāliju ir apturēta “vismaz uz vairākām dienām” pēc pirmdienas spēcīgām vētrām, ziņo AFP.
Koņa, pilsēta Itālijas Aostas ielejā, kas pagājušā gada jūnijā cieta no spēcīgiem plūdiem, ir nogriezta zemes nogruvuma dēļ.
Spānijas valsts meteoroloģijas aģentūra Aemet sociālo mediju atjauninājumā paziņoja, ka “2025. gada jūnijs pārspēja augstākās temperatūras rekordus” ar vidējo temperatūru 23,6 °C, kas ir par 0,8 °C augstāka nekā iepriekšējais karstākais jūnijs 2017. gadā.
Tajā teikts, ka mēneša vidējais rādītājs bija arī par 3,5 °C augstāks nekā vidējais rādītājs laika posmā no 1991. līdz 2020. gadam.
Aģentūras komentāri izskan tikai dažas dienas pēc tam, kad Andalūzijas provincē Huelvā tika reģistrēta Spānijas vēsturē augstākā jūnija temperatūra – 46 °C.
Portugālē , Evoras rajona Moras pilsētā, gaisa temperatūra pēdējās dienās sasniedza 46,6 °C, kas ir augstākā jūnija temperatūra , kāda jebkad reģistrēta valstī, liecina Portugāles Jūras un atmosfēras institūta dati.
Francijā premjerministrs Fransuā Bairū centās mazināt sašutumu par karstuma viļņa krīzi Francijas skolās. Otrdien vairāk nekā 1896 skolas visā valstī bija pilnībā vai daļēji slēgtas.
Parīzē, kur bija izsludināts maksimālais karstuma viļņa brīdinājums, vecākiem tika ieteikts otrdien un trešdien paturēt bērnus mājās. Dažās citās pilsētās, tostarp Truā un Melēnā, visas skolas tika slēgtas .
Bairū sacīja, ka izglītības ministrija sāks sarunas ar mēriem par to, kā pielāgot skolu ēkas, no kurām lielākā daļa ir ārkārtīgi slikti izolētas.
Otrdien, paaugstinoties gaisa temperatūrai, dažiem Parīzes skolotājiem uz rakstāmgalda nebija nekā cita kā tikai ūdens smidzinātājs, lai atkārtoti apšļakstītu bērnus klasēs, cerot saglabāt vēsumu.
Bairū, kuram otrdien draud neuzticības balsojums, kuru, domājams, viņš izturēs, ir atcēlis savas sanāksmes, lai reāllaikā sekotu līdzi situācijai.
Sagaidāms, ka karstā laika fronte, kas Vācijā pazīstama kā Bettina, līdz trešdienai pārņems gandrīz visu valsti, gaisa temperatūrai sasniedzot 40 grādus pēc Celsija un tikai piekrastes un Alpu virsotnes pasargās no svelmes.
Nozaru grupas brīdināja, ka skolas, pansionāti un slimnīcas nebija pienācīgi sagatavotas karstuma vilnim – tas ir steidzams jautājums, kas, viņuprāt, ir jārisina, jo dzīvībai bīstamu laikapstākļu biežums pieaug.
Arī citās Eiropas pilsētās ir augstāka nekā parasti temperatūra, tostarp Saragosā (39°C), Romā (37°C), Madridē (37°C), Atēnās (37°C), Briselē (36°C), Frankfurtē (36°C), Tirānā (35°C) un Londonā (33°C).
Turcijas mežsaimniecības ministrs Ībrahims Jumakli paziņoja, ka pēdējo dienu laikā ugunsdzēsēji ir izsaukti uz 263 meža ugunsgrēkiem visā valstī. Ugunsdzēsēji ir cīnījušies arī ar meža ugunsgrēkiem atsevišķos Francijas un Itālijas reģionos, īpaši Sardīnijas un Sicīlijas salās.