Vakar publicējām recepti auksti sālītām bērzlapēm un šodien pastāstīsim, kā šīs iecienītās sēnes saglabāt izmantojot karstās sālīšanas tehnoloģiju. Tās pamatā būs sēņu novārīšana, bet visā gatavošanas procesā būs svarīgi izvēlēties sev vēlamo sāls daudzumu.
Vairumā recepšu krājumu sāls daudzumu nosaka aptuveni 40-50 gramu sāls uz 1 kg novārītu sēņu, bet šeit svarīga ir arī jūsu personīgā gaume jeb, ja neesat pārāk sālītu sēņu cienītāji, noteikti samaziniet sāls devu 20-30 gramu virzienā un ņemiet vērā arī to sāls daudzumu, kuru izmantosiet sēņu vārīšanā.
Izmantosim 500 gramus bērzlapes, 20 gramus sāls, 2 diļļu ”lietussardziņus”, 3 ķirša lapiņas, 1 ozola lapiņu, 1 mārrutka lapiņu, 2-3 ķiploka daiviņas un 5 aromātisko piparu zirnīšus.
Sēnes nomazgājam, attīrām no gružiem, nogriežam bojātās daļas, lielākas bērzlapes sagriežam mazākos gabalos un sagatavoto beram katliņā. Pārlejam ar ūdeni, liekam uz uguns, ja vēlaties, pievienojam nedaudz sāls un novārām aptuveni 10 minūtes. Procesa gaitā noteikti nosmeļam putiņas, pēc novārīšanas sēnes nokāšam virs piemērota trauka un novārījumu vēl neizlejam izlietnē. Novārītās sēnes rūpīgi nomazgājam un pārkaisām ar sev vēlamu sāls daudzumu.
Visas lapiņas un dilles applaucējam ar verdošu ūdeni, ķiplokus sagriežam plāksnītēs un ķeramies pie kārtošanas burciņās – tīrā burciņā liekam ķiršu lapiņu, dilles, dažus ķiploka gabaliņus, virsū liekam sēņu kārtu un, kārtu pa kārtai, secīgi liekot sēnes, lapiņas un ķiplokus, piepildām burciņu līdz augšpusei. Visu pārlejam ar saglabāto novārījumu, novietojam burciņu uz lielāka šķīvīša un noliekam vēsā vietā, 3-4 dienas norūgt. Procesa gaitā šķidrums notecēs pāri burciņu malām un, tāpēc apakšā arī palikām lielākus šķīvīšus.
Ja telpa nebūs pārāk vēsa (piemēram, istabas temperatūrā), rūgšanas procesam pietiks ar 2-3 dienām. Pēc tam burciņu aizvākojam (ne pārāk stingri), liekam ledusskapī un pēc nedēļas varam pasniegt sēnes galdā gan uzkodai, gan pievienot salātiem, u.tml.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!