Ukraina turpina steidzami būvēt aizsardzības būvju līnijas visbīstamākajos virzienos. Dažās vietās, piemēram, Avdijivkas apgabalā, tas patiesībā notiek kaujas zonā.
Militārpersonas un eksperti ir sašutuši, ka aizsardzības līniju būvniecība sākta pārāk vēlu, jo tagad Ukrainas bruņoto spēku karavīri efektīvai aizsardzībai nepiemērotos apstākļos ir spiesti bremzēt Krievijas armijas virzību par savas dzīvības cenu.
Sinegubova līnija
12. marta vakarā Harkivas apgabala valsts pārvaldes vadītājs Oļegs Sinegubovs savā Telegram kanālā ievietoja fotoreportāžu par aizsardzības būvju līnijas būvniecību Harkivas apgabalā . Iespējams, šī ir pirmā tik detalizēta ukraiņu veikto nocietinājumu darbu prezentācija.
Sinegubovs precīzu savas vizītes vietu nenosauca, taču atzīmēja, ka celtnieki strādā visu diennakti, septiņas dienas nedēļā, sarežģītos apstākļos – “nepārtrauktos ienaidnieka uzbrukumos”. Konkrēti, Harkivas apgabalā ir nodarbināti vismaz 500 strādnieku un vairāk nekā 200 celtniecības tehnikas vienību. Viņi ir iesaistīti gandrīz simts objektos.
Sinegubova ievietotajās fotogrāfijās var detalizēti redzēt, kā izskatīsies tipiska Ukrainas bruņoto spēku aizsardzības līnija.
Tās ārējā kontūra ir plaši pazīstamie “pūķa zobi” – monolītās betona piramīdas, kas labi pazīstamas no krievu plaša mēroga izmantošanas. Tie ir novietoti tādā veidā, ka starp tām nevar izbraukt Krievijas bruņoto spēku bruņumašīnas. Sinegubova fotogrāfijās nepārtrauktai piramīdu līnijai ir trīs rindas. Telpa starp tām ir piepildīta ar dzeloņstiepļu spirālēm, lai aizturētu kājniekus.
Pareizi novietoti “pūķa zobi” var ievērojami aizkavēt un pat pilnībā apturēt ienaidnieka tehnikas virzību. Lai caur tiem izbrauktu, ir nepieciešami speciāli inženiertehniskie transportlīdzekļi, ārkārtējos gadījumos – UR-77 tipa atmīnēšanas iekārtas, kas var veikt caurbraukšanu ar tālvadības detonāciju. Tomēr tie vēl ir jānogādā gandrīz tuvu piramīdām zem ienaidnieka uguns un dominējošos apstākļos ar viņa uzbrukuma droniem debesīs.
Pieejas pirmajai nocietinājumu līnijai – šajā gadījumā “pūķa zobiem” – parasti ir stipri mīnētas.
Pēc Sinegubova teiktā, celtnieki rok arī plašus prettanku grāvjus (fotoattēlos nav redzami), kas var ierobežot bruņutehnikas kustību. Lai tos pārvarētu, priekšējā līnijā ir jānogādā apjomīgas inženierbūves, kas nepavisam nav viegli izdarāms augsta uguns blīvuma apstākļos.
Aiz prettanku grāvjiem un “pūķa zobiem” ir sekojoši šķēršļi – ar monolītiem dzelzsbetona nocietinājumiem pastiprināti cietokšņi. Tajos atradīsies Ukrainas bruņoto spēku kaujinieki, kas atvairīs uzbrukumu. Betona konstrukcijas tiek pastiprinātas ar cietiem baļķiem un ieraktas zemē. Zemes slāņa biezums virs tiem var sasniegt vairākus metrus. No betona zemnīcām un apšaudes vietām izstaro tranšejas, pa kurām pārvietosies pozīcijas aizstāvju personāls.
Dažās vietās – viss tajā pašā Harkivas apgabalā – noteikti jaunās aizsardzības līnijas posmi jau ir nodoti ekspluatācijā. Tās ir īstas pazemes pilsētas – ievērojama daļa tranšeju un pāreju starp pozīcijām ir paslēptas pazemē, kas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā arvien masveidīgāku uzbrukuma dronu izmantošanu abās pusēs. Tiek uzskatīts, ka griestiem ir jāiztur artilērijas šāviņa trieciens.
Avārijas režīmā
Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis 2023.gada novembra beigās lika paātrināt aizsardzības līniju izbūvi visos galvenajos virzienos, atsevišķi izceļot Avdijivku un Marinku Doņeckas apgabalā, kā arī Kupjansku Harkivas apgabalā. Iepriekš sagatavotu uzticamu aizsardzības līniju trūkums kļuva īpaši aktuāls pēc nesenās Ukrainas bruņoto spēku atkāpšanās no Avdijivkas – kā izrādījās, līdz brīdim, kad Ukrainas vienības sāka atkāpties, uz rietumiem no pilsētas praktiski nebija rezerves līniju.
Tagad nocietinājumu celtniecība norit ātrā tempā. Iestājoties siltākam laikam, augsne izžūs, un krieviem būs vieglāk uzbrukt ar lieliem spēkiem. Lai novērstu izrāvienu no frontes, Ukrainas bruņotajos spēkos ir jābūt uzticamai un slāņveida aizsardzības līnijai.
11. martā Zelenskis sacīja , ka nocietinājumi sastāvēs no trim aizsardzības līnijām, un to kopējais garums būs aptuveni 2 tūkstoši kilometru. Pēc prezidenta teiktā,darba temps ir labs, un projektam ir visas iespējas tikt pabeigtam laikā (Ukrainas līderis nenorādīja būvniecības pabeigšanas termiņu). Nepārtraukta nocietinājumu līnija stiepsies no Baltkrievijas robežas galējos Ukrainas ziemeļrietumos līdz Kahovkas ūdenskrātuves piekrastei, kas izžuvusi, krieviem uzspridzinot hidroelektrostaciju.
Kā rāda Ukrainas bruņoto spēku neveiksmīgās pretuzbrukuma pieredze 2023. gada vasarā un rudenī, ienaidnieka aizsardzības līnijas, kas tika pamatīgi uzbūvēta pēc visiem kanoniem, izlaušana pašreizējos apstākļos ir gandrīz neiespējams uzdevums. un ar pieejamo ieroču palīdzību. Maksimālais, ko Ukrainas armija spēja sasniegt pagājušajā gadā, bija izlauzties cauri vairākus simtus metru aiz krievu betona piramīdām Zaporožjes apgabala Verbovoye ciema rajonā.