Ukrainas F-16 pārvadā tikai četras gaiss-gaiss tipa raķetes, lai gan dažās fotogrāfijās šīs lidmašīnas redzamas ar 16 raķetēm un bumbām, turklāt šodien publicētajā stāstā par to, kā ukraiņu F-16 pilots iznīcinājis sešas Krievijas spārnotās raķetes, ir kāda interesanta detaļa. Par to raksta Defense Express.
Tiek ziņots, ka F-16 bija bruņots tikai ar četrām gaiss-gaiss raķetēm, tāpēc standarta M-61 20 mm automātiskais lielgabals tika izmantots, lai notriektu vēl divas.
Dažos publiski pieejamos F-16 fotoattēlos iznīcinātājs ir vienkārši pārkarināts ar ieročiem un pārvadā 16 raķetes un bumbas (tā sauktais zvēra režīms). Bet tie ir jaunākie F-16V Block 70/72 versijas iznīcinātāji un tajos izmantoti īpaši daudzpunktu piloni – AMBER (Advanced Missile And Bomb Ejector Racks).
Kopumā F-16 ir 9 ieroču cietie stiprināšanas punkti: viens zem fizelāžas, seši zem spārna, divi spārnu galos.
Taču ne visi atbalsta raķešu gaiss-gaiss izvietošanu. Šim ierocim ir atvēlēti tikai seši, četri zem spārniem un divi galos. Pilonos, kas atrodas tuvāk spārnam un zem fizelāžas, var pārvadāt tikai gaiss-zeme ieročus, konteinerus ar papildu aprīkojumu un ārējās degvielas tvertnes.
Tos izmanto arī papildu degvielas pārvadāšanai: bez šīm papildu tvertnēm F-16 kaujas rādiuss ir ievērojami samazināts.
Paredzamais degvielas patēriņš F-16 kaujas patruļas laikā ir 2800-3000 litri lidojuma stundā. Reālā kaujas lietošanā ar aktīviem manevriem un pēcdegšanas režīmiem – līdz 9000 litriem stundā vai vairāk. Degvielas patēriņš parasti ir atkarīgs no augstuma, ātruma, ātruma izmaiņām un slodzes.
Degviela F-16 iekšējās tvertnēs ir aptuveni 4000 litru (oficiāli – 3175 kg degvielas). Tāpēc lielākajā daļā fotogrāfiju F-16 būs ar papildu tvertnēm.
Partneri piegādāja F-16 ar īpašiem ECIPS/CJS pilona konteineriem, kas atbild par elektronisko karu un gaisa kuģa aizsardzību pret raķešu uzbrukumiem. Un, iespējams, tie vienkārši nav piemēroti gaiss-gaiss raķešu palaišanai, un tos var izmantot tikai bumbu pārnēsāšanai.
Ekspertiem nav izdevies atrast nevienu fotogrāfiju, kurā būtu redzams Dānijas gaisa spēku F-16, kas pārvadā AIM-120 vai AIM-9 raķetes. Un, ja pieņēmums ir pareizs, tad pilota rīcībā patiešām ir tikai četri gaiss-gaiss raķešu stiprināšanas punkti.
Iespējams, iemesls ir tas, ka vēl lielākam lidojuma attālumam un palielinātam patruļas laukumam ir nepieciešams izmantot ne tikai divas piekaramās degvielas bākas zem spārniem, bet arī vienu 300 galonu tvertni zem fizelāžas vai divas 600 galonu tvertnes. Lai pārtvertu spārnotās raķetes, ir jāveic lidojumi zemā augstumā, kas lielās gaisa pretestības dēļ ļoti aktīvi “apēd” degvielu. Tas savukārt prasa samazināt slodzi uz spārnu un nosaka kaujas slodzes ierobežojumu.