Šoreiz par ikdienišķajiem dažādu krāsu sūkļiem trauku mazgāšanai. Lielākajai daļai cilvēku šķiet, ka sūkļu krāsa ir subjektīva to ražotāju izvēle, gaumes lieta vai triks veiksmīgai tirdzniecībai. Kāpēc un kam patiesībā ir dažādu krāsu sūkļi?
Jebkurš sūklis sastāv no divām daļām – švammītes un tai pielīmētas stingras loksnes. Šo cieto daļu sauc par Scotch-Brite (uzņēmuma 3M pirms aptuveni 70 gadiem izveidota preču zīme) vai abrazīvo daļu. Pirmkārt, uzmanība jāpievērš nevis švammītes, bet tieši šīs abrazīvās daļas krāsai. Abrazīvās daļas krāsa ir sūkļa stingrības rādītājs. Tieši šī cietā slāņa krāsa, nevis švammīte, norāda uz sūkļa mērķi un tā iespējamo pielietojumu.
Saprotot, par ko liecina abrazīvās daļas krāsa, to var veiksmīgi izmantot, lai panāktu trauka tīrību un nesabojātu to ar pārlieku cieto sūkļa virsmu. Abrazīvā daļa vienmēr ir cietāks materiāls, ko izmanto, piemēram, lai noņemtu katlakmens vai sadegušo produktu atlikumus.
Parasti sūkļus izvēlas nevis pēc abrazīvās daļas krāsas, bet pēc kādiem citiem parametriem, piemēram, mazgāšanas laukuma izmēra, pašas švammītes stingrības un kvalitātes. Un, kā likums, cilvēki nepievērš uzmanību stingrās loksnes, uz kuras pielīmēta švammīte, krāsai.
Dzeltenie un zaļie sūkļi ir visizplatītākie
Dzeltenā Scotch-Brite pamatne nodrošina maigu kopšanu. Ar šādu sūkli var mazgāt stikla traukus, kristālu, porcelānu. Sūklis ar dzeltenu slāni izceļas ar abrazīvu daļiņu trūkumu, tāpēc šāds sūklis nespēs nomazgāt piedegumu vai piekaltušus netīrumus. Šādi modeļi ir īpaši izgatavoti delikātu materiālu tīrīšanai.
Zaļā krāsa norāda, ka sūkļa abrazīvā daļa ir ļoti cieta. Ar šāda sūkļa palīdzību var viegli notīrīt aukstus taukus, piedegušu ēdienu un jau sakaltuša ēdiena paliekas. Ar šādu sūkli jābūt uzmanīgiem, pastāv risks sabojāt emalju.
Tomēr ir vēl trīs retāk sastopamas krāsas, kas norāda uz sūkļa cietību
Melnā krāsa norāda viskozes maksimālo blīvumu un abrazīvo vielu saturu. Šie sūkļi ir paredzēti, lai noņemtu piedeguma nogulsnes un sarežģītus traipus, un tos nedrīkst lietot uz smalkām virsmām. Daudzas mājsaimnieces traukiem melno Scotch-Brite neizmanto vispār. Visbiežāk šos sūkļus izmanto tualetes poda, vannas un izlietnes mazgāšanai.
Pamatnes zilā krāsa norāda uz mīkstu virsmu, šis sūklis pēc cietības ir nākamais pēc dzeltenā. Modeli var izmantot stikla trauku mazgāšanai, taču tas var netikt galā ar spēcīgiem traipiem vai novecojušām pārtikas atliekām.
Abrazīvās daļas sarkanā vai oranžā krāsa ļauj noslaucīt sakaltušos ēdienus, to var izmantot emaljas un teflona mazgāšanai. Šādi sūkļi var notīrīt nopietnus netīrumus no smalkiem materiāliem.
Ir vērts atzīmēt, ka Scotch-Brite nokrāsas var būt atkarīgas arī no ražotāja. Tāpēc, lai neapjuktu, ērtāk ir izmantot viena ražotāja sūkļus. Ja mājās ir daudz trauku no smalkiem materiāliem, ir vērts iegādāties dažus dzeltenus un sarkanus sūkļus. Parasto krūzīšu, šķīvju, metāla pannu un katlu mazgāšanai bez nepiedegoša slāņa – sūkļus ar zaļu Scotch-Brite. Melni sūkļi ir obligāti nepieciešami sarežģītu traipu noņemšanai.