Vasarā daudzus suņu īpašniekus var pārsteigt viņu mājdzīvnieka vēlme ēst zāli. Jums nevajadzētu uztraukties par to, ka suns ēd zāli, ja vien ieradums nav kļuvis par māniju un ar to saistīti citi simptomi.
Suņiem ir normāli ēst zāli. Šāda rīcība ir novērota gan mājas suņiem, gan starp suņiem, kas dzīvo savvaļā. Vienā nelielā pētījumā gandrīz trīs no četriem mājdzīvnieku suņiem, kad bija iespēja, ēda pagalma augus.
”Visi suņi ēd vismaz nedaudz zāles vasaras sākumā, kad tā ir zaļa un svaiga”, saka veterināri.
Lai gan ieradums ir izplatīts, suņu kārei pēc zāles nav noteikta vai nepārprotama iemesla.
Dažkārt, ēdot zāli, suns sāk vemt, tāpēc tiek pieļauts, ka suņi ēd zāli, lai atvieglotu sevi.
Saskaņā ar šo teoriju lietošanas fons var būt, piemēram, slikta dūša vai grēmas. Rupjie kātiņi skrāpē rīkli un barības vadu, un zālē esošās šķiedras liek kuņģim strādāt grūtāk un palielina kuņģa skābes veidošanos .
Suns var arī ēst zāli, lai uzlabotu gremošanu, atvairītu parazītus vai iegūtu vairāk šķiedrvielu. Saskaņā ar vienu skaidrojumu, suņi ģenētiski uztver zāli kā radību, jo viņu senči ēduši upuri veselu, un tajā pašā laikā augi, kas gulēja liemeņa vēderā, nokļuva viņu uzturā.
Tiek arī pieļauts, ka suns cenšas attīrīt savu ķermeni, ēdot zāli.
No otras puses, noslēpumainās uzvedības iemesls var būt tikpat vienkāršs kā garša. Šķiet, ka daži suņi vienkārši izbauda zāles garšu – īpaši svaigu zāli.
Diemžēl, ēdot zāli, dažreiz suņiem kļūst slikti.
Ja zāles ēšanu pavada vemšana, suņa uzvedība var mēģināt remdēt nepatīkamo sajūtu vēderā. Tas ir normāli, kamēr vemšana nav nepārtraukta.
”Suņa vemšanas slieksnis ir diezgan zems. Ja vēders ir pilns ar zāli, vemšana rodas viegli”, saka veterināri.
Regulāra zāles ēšana un ar to saistīta vemšana var būt kuņģa problēmu rezultāts, kas prasa izmeklēšanu.
Ja suņa vemšanā vai izkārnījumos ir asinis, jāsazinās ar veterinārārstu, iesaka veterināri . Veterinārārstam jāzvana arī tad, ja sunim ir drudzis, ir pasliktinājies vispārējais stāvoklis vai ir aizdomas, ka tas ir apēdis svešķermeni.
Ir arī vēl viens apdraudējums, kas saistīts ar zāles ēšanu. Zāles stiebrs var iestrēgt suņa kaklā un pagriezties uz deguna pusi. Šajā gadījumā suns parasti šķauda, žagojas un atraugojas. Zāle var pat izlīst no nāss, tāpēc varat mēģināt to uzmanīgi izņemt.
Ja bez spēka tas neizdodas vai sunim ir ļoti sāpīgi, ir vērts doties uz veterinārārsta kabinetu, lai to izņemtu.
Suņa, kurš ēd daudz zāles, saimniekam jāvēršas pie veterinārārsta, jo maniakālo uzvedību var izraisīt arī kas nopietnāks, piemēram, slimība.
Pēc veterinaru teiktā, visizplatītākais medicīniskais iemesls zāles ēšanai ir hronisks kuņģa-zarnu trakta iekaisums. Aiz zāles ēšanas var būt arī citas iekaisīgas zarnu slimības, pārtikas alerģijas, parazitāras infekcijas, trauksmes un stresa izraisīti uzvedības traucējumi, kā arī ”pica” sindroms.
Suņa ”pica” sindroms, t.i., barībai nepiemērotu lietu ēšana, savukārt var būt saistīts ar iekaisuma stāvokļiem, pārmērīgu kuņģa skābes veidošanos, aknu slimībām vai uzvedības traucējumiem – dažkārt vienkārši garlaicību.
Pārāk daudz zāles ēšana ir iemesls vērsties pie veterinārārsta, jo tas sunim var izraisīt kuņģa vai zarnu aizsprostojumu, kam nepieciešama operācija. Zarnu obstrukcijas simptomi ir vemšana, gremošanas traucējumi, letarģija un nespēja izkārnīties.