Krievijas kara noziedznieki uzspridzināja Kahovskas hidroelektrostaciju. Pēdējo reizi asiņainā diktatora Staļina vadītā padomju valdība to izdarīja 1941. gadā Otrā pasaules kara laikā, kad panikā uzspridzināja DņeproGES, lai apturētu vāciešus, un ar to apglabāja līdz 100 tūkstošiem cilvēku.
Ir grūti iedomāties šīs lielākās cilvēka izraisītās ekoloģiskās katastrofas sekas Eiropā, iespējams, pēc Černobiļas avārijas. Kremlis to darīja ar nolūku, jo vēl 2022. gada 20. oktobrī, tas ir, vēl pirms Ukrainas aizsardzības spēku īstenotās Hersonas atbrīvošanas, Volodimirs Zelenskis brīdināja pasauli, ka Krievija gatavo šo teroraktu, jo jau toreiz iekārtas un dambis tika mīnēti. Ukrainas prezidents sacīja, ka visiem pasaules līderiem un starptautiskajām organizācijām jāinformē Krievija, ka teroristu uzbrukums Kahovskas hidroelektrostacijai būtu līdzīgs masu iznīcināšanas ieroču izmantošanai. Bet tas diemžēl nenotika arī pēc dambja uzspridzināšanas.
Līdz šim pasaules reakcijā mēs redzam tikai nosodījumu un bažas. Daži Eiropas mediji, publicējot pirmās ziņas par dambja sprādzienu, to pasniedza pat tā, it kā vainīga būtu Ukraina. Un tieši to, starp citu, oficiāli paziņoja Kremlis: Ukraina uzspridzināja Kahovskas hidroelektrostaciju, lai atstātu Krimas iedzīvotājus bez ūdens. Taču teroristiskās valsts mērķis ir skaidrs – apturēt iesākto Ukrainas aizsardzības spēku pretuzbrukumu. Nevarētu teikt, ka tas būtu bijis pārsteigums, jo Krievijas militārpersonas dambi jau mēģināja uzspridzināt 2022. gada 12. novembrī – nākamajā dienā pēc Hersonas atbrīvošanas. Taču neviens neiedomājās, ka ienaidnieks tiešām iešaus sev kājā un sāks šantažēt pasauli ar katastrofu Eiropā lielākajā Zaporožjes atomelektrostacijā, jo tās reaktoru dzesēšanas sistēmas tiek barotas ar ūdeni no Kahovskas rezervuāra.
Kāpēc Putins deva pavēli uzspridzināt Kahovskas hidroelektrostaciju? Ko Kremlis domāja? Kādas briesmas šī katastrofa rada Zaporožjes AES darbībai? Vai Putins var izmantot kodolieročus?
Putins paaugstina likmes: galvenais mērķis ir apturēt pretuzbrukumu
Neatkarīgi no tā, ko vēsta Krievijas propaganda, Ukrainai nav tādas jaudas militāro līdzekļu, lai iznīcinātu Kahovskas hidroelektrostaciju. Dambi, turbīnas un ģeneratorus no iekšpuses uzspridzināja krievu teroristi. Pēc Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas direkcijas datiem, krievi dambi mīnēja tālajā 2022. gada aprīlī. Putins faktiski iešāva sev kājā, jo Ziemeļkrimas kanāla darbība, pa kuru pussala saņem ūdeni, un Kremļa fīrers ar to tik ļoti lielījās, turpmākos 10 gadus kļūs neiespējama.
Mērķis ir skaidrs – apturēt ukraiņu pretuzbrukumu. Dambis bija vienīgais ceļš, izņemot jau gandrīz nopostīto Antonovska tiltu, pa kuru vairāk vai mazāk normāli varēja transportēt tankus un militāro tehniku. Turklāt parādījās informācija, ka lejtecē esošajās salās jau notiek lielas kaujas, un, iespējams, Ukrainas armija plāno tur desantēties. Lai gan Dņepras forsēšanas scenāriju militāro ekspertu vairākums uzskatīja par vismazāk ticamo.
Pēc New Geopolitics Research Network direktora Mikailo Samusa teiktā, ienaidnieks, iespējams, nav vēlējies tik liela mēroga katastrofu un ūdens noplūdi, mēģinot uzspridzināt vienu posmu un kaut kā kontrolējami appludināt salas, uz kurām acīmredzami gatavojās Ukrainas spēki.
“Lai gan nepiekrītu, ka tur bija plānota liela mēroga desanta operācija. Tas acīmredzami nebija galvenais trieciens. Runa joprojām bija par jūras kājnieku un speciālo operāciju spēku viļņojošām palīgdarbībām pirmajā posmā, kad potenciālie spēki varētu uzspridzināt situāciju un izveidot placdarmus atsevišķos viezienos. Lai gan, atkal, bez priekšrocībām gaisā, šādas desanta operācijas ir ļoti riskantas,” pārliecināts Mikailo Samuss.
Pēc Ukrainas bruņoto spēku Apvienoto spēku komandiera Serhija Najeva domām, Kahovskas hidroelektrostacijas uzspridzināšana nekaitēs pretuzbrukumam, jo pavēle paredzēja šādus ienaidnieka soļus. Turklāt arī Krievijas spēki būs spiesti atkāpties. Uzspridzinot Kahovskas hidroelektrostaciju, ienaidnieks appludināja savu pirmo aizsardzības līniju un mīnu laukus, ko viņi būvēja.
“Kahovskas hidroelektrostacijas spridzināšana neietekmēs Ukrainas pretuzbrukuma plānus. Tāpat maz ticams, ka tas spēs aizkavēt galveno Ukrainas aizsardzības spēku triecienu. Ja runājam par Krievijas pozīcijām, sākot no Oļeškiem un tālāk lejā, viņu pirmā aizsardzības līnija tagad ir appludināta. Bet tieši tā tika izveidota, lai novērstu karaspēka desantu. Ja tagad, hipotētiski, Ukrainas karaspēks, tas ir, speciālo operāciju spēki, jūras kājnieki sāks veikt precīzas desanta operācijas, ienaidniekam nebūs spēks viņus tur organizēti atvairīt, jo viņi pārkāpa savas pozīcijas un aizsardzības līniju. Un te, ja tagad pēkšņi tiktu veikta tāda operācija, krievi, gluži otrādi, radītu sev nepatikšanas, ja skatās uz šīs teritorijas gatavību aizsardzībai,” secina Mikailo Samuss.
Kodolterorisms: Kahovskas hidroelektrostacijas graušana apdraud Zaporižjas atomelektrostaciju
Pagājušajā nedēļā video komentārā par bezpilota lidaparātu uzbrukumu Maskava, Putins runāja par “mēģinājumiem traucēt darbu ZAES vai izmantot kādas netīras ierīces, kas saistītas ar kodolrūpniecību, kas ukraiņiem būtu jāsaprot”. Proti, Kremlis jau ilgu laiku gatavojās nojaukt Kahovskas hidroelektrostacijas dambi un vēl vairāk šantažēt Ukrainu un pasauli ar iespējamu katastrofu ZAES.
Fakts ir tāds, ka ūdens ZAES reaktora dzesēšanas sistēmām tiek piegādāts no Kahovskas rezervuāra. Ūdens līmenis ZAES ūdenskrātuvē jau ir pazeminājies. Tagad Zaporižjes AES cenšas pēc iespējas vairāk ūdens iesūknēt dzesēšanas kanālos un saistītajās sistēmās, atslēdzot neprimāros ūdens patērētājus. ZAES vadība apspriež vairākus alternatīvus ūdens avotus kodolobjekta dzesēšanai, tostarp lielu dzesēšanas dīķi netālu no elektrostacijas.
Pēc SAEA vadītāja Rafaela Grosi teiktā, tūlītēja riska stacijas darbībai nav. Taču, ja ūdens līmenis rezervuārā noslīdēs zem 12,7 m, sūknēšanu nevarēs turpināt, tiks traucēti avārijas ģeneratori, un dzesēšanas ūdens trūkums galvenajās sistēmās ilgāku laiku novedīs pie kušanas. Tātad šis ir Fukušimas scenārijs. Papildus parādījās informācija par ūdensapgādes kolektoru sistēmas mīnēšanu ZAES 1. un 4. reaktoros.
Pasaules reakcija: jauna kara dimensija un Krievijas atzīšana par valsti terorisma sponsoru
Spriežot pēc pasaules reakcijas, vienīgais secinājums ir bailes. Pagaidām nav dzirdētas ne jaunas sankcijas, ne arī izšķiroša atbilde uz Krievijas iespējamo apzināto novešanu līdz katastrofai lielāko AES Eiropā. Taču, iespējams, vislielāko sašutumu gan Ukrainas sociālo tīklu segmentā, gan Eiropā izraisīja ANO rīta ziņa tviterī par “ārkārtīgi svarīgajiem svētkiem” – krievu valodas dienu, kurā viņi aicināja abonēt arī ANO lapu krievu valodā.
“ANO tvīti par kultūras daudzveidību, ignorējot pēdējo gadu desmitu lielāko katastrofu Eiropā, ko izraisījusi Krievija. Kāpēc klusēt?” – reaģēja Ukrainas Ārlietu ministrijas spīkers Oļegs Nikoļenko.
Pēc Augstākās Radas Ārpolitikas un starpparlamentu sadarbības komitejas priekšsēdētāja Oleksandra Merežko domām, ANO saskaņā ar saviem principiem būtu jānosoda jebkāda ietekme uz vidi un civiliedzīvotāju dzīvi. Tai pat ir attiecīga konvencija, ko savulaik ierosināja PSRS, par militāras ietekmes uz dabu aizliegumu. Taču, kad krievu iebrucēji iznīcināja Kahovskas hidroelektrostaciju, ANO nosodījumu neizskanēja.
“Saskaņā ar šo konvenciju Ukraina var vērsties ANO Drošības padomē. Jautājums ir par to, ka Krievija var bloķēt jebkuru rezolūciju ANO Drošības padomē. Līdz ar to, manuprāt, vienlaikus ir nepieciešams aktualizēt jautājumu, ka Krievijai nav tiesiska pamata atrasties ANO. “Arī Kahovskas hidroelektrostacijas graušana ir kara noziegums. 1949.gada Ženēvas konvencijas un tās papildprotokola pārkāpums. Šis noziegums ir SKS jurisdikcijā,” sacīja Oleksandrs Merežko.
Absolūti visi Rietumu līderi nosodīja Kahovskas hidroelektrostacijas sprādzienu – kārtējo kara noziegumu un Krievijas terora aktu. Tomēr, iespējams, visveiksmīgākā bija Vācijas kanclera Olafa Šolca reakcija, kurš to nosauca par “jaunu kara dimensiju”. Turklāt dambis tika uzspridzināts dienā, kad sākās sēdes Starptautiskajā tiesā, lai pēc būtības izskatītu Ukrainas prasību pret Krieviju saistībā ar divu ANO konvenciju pārkāpumiem: terorisma finansēšanu un visa veida rasu diskriminācijas pārvarēšanu.
Ukraina aicina G7 un ES noteikt jaunas sankcijas pret Krieviju par Kahovskas hidroelektrostacijas dambja graušanu – tehnogēno un ekoloģisko terorismu. Kijiva sasauks arī steidzamu ANO Drošības padomes sēdi. Tikai daži Ukrainas tuvākie kaimiņi – Čehija, Baltijas valstis un Polija – skaidri pateica, ka Krievija ir teroristiska valsts, kas ir jāaptur. Čehijas Ārlietu ministrijas vadītājs Jans Lipovskis dambja spridzināšanu kopumā salīdzināja ar masu iznīcināšanas ieroču izmantošanu. Nu, Krievija ANO ārkārtas sanāksmē gandrīz noteikti pastāstīs jaunu savu FSB stāstu par to, ka Ukraina, šķiet, gatavo teroristu uzbrukumu Krievijas teritorijā, izmantojot netīru bumbu.
Saskaņā ar bijušā Ukrainas ārlietu ministra (2014.-2019) Pavlo Kļimkina teikto, Putins paaugstina likmes vienlaikus vairākās dimensijās: Kahovskas hidroelektrostacijas graušanā saistībā ar Zaporižjas AES un šantažu ap graudu līgumu. Viņaprāt, Rietumu pasaules reakcija uz Maskavas jaunāko kara noziegumu ir visai adekvāta.
“Man visinteresantākais ir tas, kā reaģēs ne-Rietumu pasaule. Tas, kā reaģēs Rietumu pasaule, ir pilnīgi skaidrs. Mēs to redzam, un tā ir adekvāta reakcija. Tāpēc tagad ir ļoti interesanti, ko par to teiks Ķīnas Ārlietu ministrija.Tad mēs redzēsim ne-rietumu pasaules reakciju. Es uzskatu, ka tagad mums ir jāstrādā, pirmkārt, ar ne-rietumu pasauli, parādot, kas var notikt, un ka mēs atveram Pandoras lādu, ka uzbrukumi kritiskajai infrastruktūrai var notikt jebkur un tiek apšaubīts jebkurš dzīvesveids. Tas mums ir jāpaskaidro nerietumu pasaulē,” saka Pāvels Klimkins.
Nu, un, iespējams, vissvarīgākais jautājums, kas šobrīd satrauc ne vien ukraiņus, ir, kas tālāk? Atomieroči?
Uzspridzinot Kahovskas hidroelektrostaciju, Putins demonstrē ASV, ka ir gatavs nospiest atompogu? Pēc Pavlo Kļimkina domām, attiecībā uz kodolieročiem šis ir viens no jautājumiem, kurā valda vienprātība starp Rietumu un nerietumu pasauli. Un tā ir Ķīna, kas vairākkārt publiski runājusi vienkāršā tekstā, un Indija. Un tas nozīmē, ka Putins uzraujas uz globālo vienprātību.
“Bet pacelt likmes, sašūpot situāciju un teikt, ka tas viss tiešām ir Ukrainas pretuzbrukuma dēļ, ka tiek zaudēta zināma situācijas kontrolējamība, kas ir svarīga nozīmīgai pasaules daļai. Tāpēc ir ļoti svarīgi atsākt diskusijas par Krievijas atzīšanu par valsti terorisma sponsoru, jo šī tēma ir gandrīz pamirusi” “Tagad ļoti svarīgi to atkal iekļaut ASV Kongresa darba kārtībā, jo rudenī tur sāksies prezidenta kampaņas aktīvāka fāze. Uz šī fona strādāt būs, neteiktu, grūtāk, bet dienaskārtībā būs vairāk jautājumu. Tāpēc, ja uz vasaras brīvlaiku vismaz daļa kongresmeņu atkārtoti ieviesīs šo iniciatīvu un virzīs to Baidena administrācijas priekšā, uzskatu, ka tas būtu minimālais pieņemamais grūdiens, lai Ukraina turpinātu darbu vēlāk,” secina Pavlo Kļimkins.