Skaitlis 13 tiek uzskatīts par vienu no noslēpumainākajiem pasaulē. Dažreiz to sauc par “velna duci”. Bet vai šāds draudīgs nosaukums ir pamatots un kas mūsos liek baidīties šajā dienā
Gandrīz visi ir dzirdējuši, ka piektdiena, 13. datums, ir nepatikšanas un kopumā neveiksmīga diena. Daži cilvēki cenšas neko neplānot šim datumam, un, ja notiek kaut kas nepatīkams, parasti ir tikai viens izskaidrojums – “nu, ir piektdiena, 13.”
Kāpēc šī konkrētā skaitļa un nedēļas dienas kombinācija cilvēkus tik ļoti biedē, un vai šai māņticībai ir kāda patiesība?
Skaitlis 13 tiek uzskatīts par vienu no noslēpumainākajiem pasaulē . Ar to ir saistītas daudzas pazīmes un māņticības, visbiežāk negatīvas. To sauc arī par “velna duci” .
Ir vairākas versijas, kā piektdiena 13. datums pēkšņi kļuva par īstu “šausmu stāstu”.
Bībeles stāsts
Pastāv uzskats, ka bailes no piektdienas 13. datuma var būt saistītas ar kādu no Jaunās Derības stāstiem. Runa ir par Bībeles stāstu par Svēto Vakarēdienu – kad pie galda sapulcējās 13 cilvēki, kurus vadīja Jēzus Kristus (viņš un 12 apustuļi, starp kuriem bija arī Jūda Iskariots, kurš vēlāk nodeva Kristu).
Pēdējais vakarēdiens, saskaņā ar leģendu, notika ceturtdien, un nākamajā dienā Kristus tika sists krustā. Tāpēc piektdiena kļuva par īpašu dienu kristiešiem.
Starp citu, ir līdzīgs stāsts, bet no skandināvu mitoloģijas. Vakariņās Valhallā, kur jau bija sapulcējušies 12 dievi, parādījās vēl viens – mānīgais Loki, kurš ar savu klātbūtni izjauca līdzsvaru un nesa pasaulē ļaunumu un apjukumu.
Mitoloģiskā versija
Atbildība par visām nelaimēm, kas notiek piektdien, 13., daļēji tiek attiecināta uz seno skandināvu dievieti Freju. Viņa personificēja gudrību un skaistumu, bet tajā pašā laikā nāvi un maģiju. Tieši ar šo dievieti ir saistīti daudzi stāsti, kas viņu varoņiem beidzās ar asarām. Un viņas vārdā nosauktajā nedēļas dienā viņi centās neko nopietnu nedarīt, īpaši kāzas.
Skaitliskā versija
Daudzās kultūrās skaitlim 12 ir noteikta sakrāla nozīme: 12 mēneši gadā, 12 zodiaka zīmes, 12 olimpiešu dievi, 12 Kristus apustuļi utt. Bet nākamais skaitlis, kas pārsniedz robežas, jau tiek uzskatīts par neveiksmīgu.
Ēģiptes versija
Tas savā ziņā ir saistīts ar iepriekšējo – skaitlisko. Pēc seno ēģiptiešu domām, visa cilvēces zemes dzīve ir nekas vairāk kā garīgā nobriešana, kas sastāv no 12 posmiem. Pēdējais, 13., it kā beigsies citā – pēcnāves dzīvē. Viņi šo skaitli saistīja ar nāvi. Lai gan viņi to uztvēra kā jaunas eksistences sākumu, laika gaitā attieksme pret skaitļiem mainījās diametrāli pretēji.
Leģenda par templiešu karotājiem
Saskaņā ar šo versiju, tieši piektdien, 1307. gada 13. oktobrī, Francijas karalis Filips IV pavēlēja arestēt Templiešu ordeņa locekļus, tostarp visu tā augstāko vadību. Sekojošās tiesas prāvas rezultātā par apsūdzībām ķecerībā un tā locekļu zaimošanā ordenis tika likvidēts, un daudzi Francijā arestētie templieši tika spīdzināti un vēlāk sodīti ar nāvessodu.
Saskaņā ar leģendu, pirms savas nāves ordeņa lielmestrs Žaks de Molē nolādējis karali, kurš vērojis nāvessodu, un visu Kapetiešu dinastiju. Starp citu, šis sižets veidoja pamatu franču rakstnieka Morisa Druona vēsturisko romānu sērijai.
Lai gan šī versija attiecas uz viduslaiku notikumiem, tai joprojām ir mūsdienu izcelsme, un zinātnieki to neuztver nopietni.
Interesanti fakti
Interesi par piektdienu, 13. datumu, 1907. gadā veicināja amerikāņu finansists Tomass Viljams Losons, kurš sarakstīja tāda paša nosaukuma romānu. Grāmatā bija aprakstīts biržas mākleris, kurš tajā dienā mēģināja sagraut visu akciju tirgu. Tagad neviens romānu pat neatcerētos, ja nebūtu autora vārdā nosauktā šonera.
Kuģis ar nosaukumu Thomas W Lawson devās savā pirmajā transatlantiskajā ceļojumā 1907. gada 13. decembrī un tajā pašā dienā nogrima. Interesanti, ka laika starpības dēļ Losonam Bostonā tajā brīdī vēl bija piektdiena, 13. datums.
Stāsta, ka arī komponists Arnolds Šēnbergs bija viens no tiem, kam šī diena ļoti nepatika. Saskaņā ar dažiem ziņojumiem viņš cieta no triskaidekafobijas (bailes no skaitļa 13) Turklāt viņš pats ir dzimis 13. (1874. gada septembrī) un arī miris 13. (1951. gada jūlijā). Turklāt, saskaņā ar avotiem, nāves brīdī pulkstenis rādīja 23:47, 13 minūtes pirms pusnakts.
Arī sportisti, kā izrādās, ir māņticīgi: ilgus gadus neviens Formula 1 pilots nav startējis ar 13. numuru. 2014. gada sezonā savu veiksmi izmēģināja Pastors Maldonado . Rezultāts nulle uzvaru, tikai divi punkti. Triatlonā pēc nolikuma arī 13. starta numurs netiek piešķirts.
Bet daži cilvēki izmantoja citu bailes komerciālos nolūkos. Piemēram, 18. gadsimtā Francijā parādījās darbs Quatorzième (tulkots no franču valodas kā “četrpadsmitais”). Dažreiz vakariņu ballītēs parādījās profesionāls papildu viesis. Viņu uzaicināja, ja viesu skaits sasniedza 13. Pēc ticējuma, ja pie galda ir 13 viesi, tad tas, kurš pirmais piecelsies no galda, drīz mirs.
Dažās lidmašīnās 12. rindai uzreiz seko 14. rinda. Piemēram, šāds noteikums ir Lufthansa
Skaitlis 13 ne vienmēr ir slikts
Piemēram, islāmā šis skaitlis tiek uzskatīts par pozitīvu, jo tas ir pabeigšanas un pilnības simbols, un piektdiena ir viena no musulmaņu svētajām dienām.
Jūdaismā 13 ir arī laimīgs skaitlis. Tas ticīgajiem simbolizē Dieva vārdu, kas ietver 13 īpašības.
Arī japāņi, korejieši un ķīnieši šo skaitli neuzskata par neveiksmīgu. Jāatzīmē, ka ķīniešu valodā 13 norāda frāze, kas izklausās kā “jāizdodas”.
Ko zinātne domā par piektdienas 13. dienas efektu?
Zinātnieki mēģināja noskaidrot, vai tā ir taisnība, ka šajā konkrētajā datumā notikuši vairāk nāves gadījumu, ārkārtas situāciju un dabas katastrofu, bet statistika katru reizi norādīja pretējo.
Parasti šajā dienā nenotiek vairāk nelaimju kā jebkurā citā.
Vienīgais, 1993. gada pētījums parādīja, ka risks nonākt slimnīcā pēc autoavārijas piektdien, 13. datumā, bija par 52% lielāks nekā citās dienās. Tomēr šis darbs tika publicēts medicīnas žurnāla BMJ Ziemassvētku numurā humoristiskā publikācijā. Turpmākie pētījumi neatklāja saistību starp šo dienu un negadījumu skaitu.
Tomēr piektdienas, 13. dienas “draudīgais spēks” daļēji slēpjas mūsu pašu uztverē. Ja kādam ir pārliecība, ko viņš uzskata par patiesu, ir ļoti viegli atrast pierādījumus, kas to apstiprina, īpaši, ja ignorējat signālus, kas ir pretrunā jūsu pārliecībai. Jūsu automašīna sabojājās otrdien, 23.? Tas ir tāpēc, ka jūs neesat veicis apkopi, kad tas bija jādara. Vai tā sabojājās piektdien, 13.? Protams, tas ir tāpēc, ka šodien ir piektdiena, 13. Kā raksta The Guardian, cilvēki, kuri burtiski sagaida nepatikšanas aiz katra stūra, daudz biežāk uz tām paklups.
Ticībai šādām pazīmēm var būt psiholoģiska ietekme.
“Tas palīdz cilvēkiem samazināt viņu trauksmes līmeni. Māņticības parasti kalpo kā nomierinošs mehānisms,” skaidro Mančestras Metropolitēna universitātes parapsihologs Nīls Dagnalls.
Noskaidrojot iemeslu, kāpēc viss gāja slikti vai varētu pasliktināties nākotnē, cilvēki jūt, ka viņi to kontrolē, lai gan patiesībā tā nav. Psiholoģiski māņticība rodas no vēlmes ietekmēt ārējos notikumus, mazināt trauksmi un mazināt nenoteiktību.
Tomēr masu histērija par “neveiksmīgām” dienām ir novedusi pie īpaša termina radīšanas, baidoties no piektdienas, 13.
Fobija ”piektdiena, 13. datums”
Cilvēks, kurš baidās no piektdienas, 13. datuma, visticamāk, cieš no “paraskavedekatriafobijas”. Šo terminu ierosināja Dr. Donalds Dossejs, kurš to sastādīja no grieķu vārdiem, kas nozīmē attiecīgi “piektdiena” un “trīspadsmit”.
Šī fobija tiek uzskatīta par īpašu triskaidekafobijas gadījumu – bailes no skaitļa 13.
Tuvojoties “briesmīgajam” datumam, šādi cilvēki sāk izjust trauksmi, spriedzi un depresiju. Ir arī pesimistiskas prognozes par gaidāmajiem notikumiem un plāniem. Turklāt var rasties panikas lēkmes, agresija un neatbilstošas reakcijas. Psiholoģiskajiem simptomiem tiek pievienotas fiziskas kaites, nogurums, galvassāpes un krampji.
Piektdiena, 13. datums, un slavenības
Kā izrādās, Holivudas zvaigzne Kamerona Diaza ļoti baidās no šī datuma. Viņa reiz atzinās, ka ir ļoti māņticīga, un tieši no šīs dienas viņa baidās visvairāk.
Ir arī versija, ka Vācijas kancleram Oto fon Bismarkam nav paticis piektdienas 13. datums. Stāsta, ka šajā dienā viņš pat atteicās parakstīt dokumentus.
Taču dziedātāja Teilore Svifta, gluži pretēji, visos iespējamos veidos cenšas mainīt negatīvo attieksmi pret šo dienu. Piemēram, tieši šodien viņai aprit 35 gadi. Kādu dienu pirms uzstāšanās izpildītāja plaukstas aizmugurē uzrakstīja “13”, un daudzi cilvēki visā pasaulē to pārņēma.
“Esmu dzimusi 13. datumā. Man piektdien, 13. datumā apritēja 13 gadi. Mans pirmais albums kļuva par ”zelta” 13 nedēļu laikā. Manai pirmajai dziesmai #1 bija 13 sekundes garš ievads. Katru reizi, kad saņēmu balvu, es sēdēju vai nu 13. sēdeklī, 13. rindā, 13. sekcijā vai M rindā, kas ir 13. burts. Kopumā, ja manā dzīvē parādās skaitlis 13, tas ir labi,” saka Svifta.