Bijušais Vācijas kanclers Gerhards Šrēders (kurš šajā amatā bija no 1998. līdz 2005. gadam) sacīja, ka negrasās izlikties, ka nedraudzējas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.
“Kāpēc man tas būtu jāslēpj? … Es, piemēram, liku saprast, ka, manuprāt, tā bija kļūda, ka krievi sāka šo karu. Taču tas neliek man izlikties, ka es nekad neesmu bijis Krievijas prezidenta draugs,” intervijā laikrakstam Süddeutsche Zeitung (SZ) sacīja Šrēders.
Viņš norādīja, ka cilvēciskām attiecībām “nevajadzētu aizstāt attiecīgās valsts interešu pārstāvību”.
“Kas mani satrieca visvairāk, un ko es uzskatu par ļoti nožēlojamu, bija (Vācijas prezidents Franks Valters) Šteinmeiers,” atzina bijušais kanclers.
Saskaņā ar Šrēdera teikto, Vācijas līderis sacīja, ka vairs nenovēlēs viņam daudz laimes dzimšanas dienā.
“Tas nav veids, kā rīkoties,” saka Šrēders.
Šrēdera partijas biedrs Vācijas Sociāldemokrātiskajā partijā (SPD) Jirgens Tritins viņa draudzību ar Putinu nosauca par it kā “traģisku kļūdu”, raksta SZ.
Pats bijušais Vācijas kanclers norādīja, ka naidīgums un kritika viņam “nav tik sāpīgi”, lai mainītu savas domas.
Intervijā izdevumam Šrēders komentēja arī Vācijas ārlietu ministres Annalenas Bērbokas teikto, kura Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu nosauca par “diktatoru”.
“Bērboka teiktais patiesībā iznīcina Vācijas ekonomikas iespējas Ķīnā. Ķīnieši pret to izturas ļoti, ļoti slikti,” viņš ir pārliecināts.
Atsēdināja no Šolca
Vācijā Šrēders tiek kritizēts par viņa “ciešajām attiecībām ar Krieviju”, tāpēc viņu pat gribēja izslēgt no SPD. Taču īpaša partijas komisija nolēma, ka ekskanclers no partijas netiks izslēgts.
Tomēr Vācijā Šrēderam tika atņemtas dažas privilēģijas, kas viņam pienākas kā bijušajam kancleram. Jo īpaši tika pieņemts lēmums slēgt viņa biroju.
Oktobra sākumā kļuva zināms, ka pasākumā par godu Vācijas atkalapvienošanās 33.gadadienai Šrēders tika atdalīts no pašreizējā Vācijas kanclera Olafa Šolca, lai izvairītos no kopīgās fotografēšanās.
Tad par godu valsts apvienošanas gadadienai Sv.Miķeļa baznīcā notika dievkalpojums, pēc kura Elbas filharmonijā notika ceremonija ar valsts vadības un 1,3 tūkstošu viesu piedalīšanos.
Tabloīds Bild rakstīja, ka Šrēders un viņa sieva nolēma nesēsties tuvu tādiem cilvēkiem kā kanclers Šolcs vai Vācijas prezidents Šteinmeiers, lai “nekaitētu Vācijas tēlam ārvalstīs”.
Pēc atkāpšanās no Vācijas valdības vadītāja amata Šrēders bija Rosņeftj direktoru padomes priekšsēdētājs (atkāpās no amata 2022. gada maijā) un Nord Stream AG, gāzesvada Nord Stream 2 operatora, akcionāru komitejas priekšsēdētājs.
Pēc Krievijas iebrukuma sākuma Ukrainā Šrēders sacīja, ka neuzskata par vajadzīgu atteikt saziņu ar Putinu un iestājas par konflikta diplomātisku noregulējumu.