Pēdējās nedēļās esam saņēmuši tik masīvus plakanzemiešu un līdzīgi mazizgļitotas sabiedrības daļas uzbrukumus par metāna emisiju tēmu, ka šoreiz tikai jau simto reizi uzsvērsim, ka šīs propblēmas risinājumos neietilpst ne govju, ne citu mājlopu likvidēšanas plāni, ne savādāka veida cilvēces ikdienas ierobežošana. Tāpēc, turpinām izskaidošanu par to, kas tad notiek patiesībā un, kāpēc tas ir būtiski arī pašiem plakanzemiešiem.
Daudzas cilvēka darbības noved pie metāna izdalīšanās atmosfērā. Lauksaimniecība, atkritumu poligoni, notekūdeņi un fosilā kurināmā ražošana un izplatīšana ir vislielākais ieguldījums. Tie veido aptuveni 60% no pasaules metāna emisijām, bet dabiskie avoti veido atlikušos 40% emisiju.
Tāpat kā oglekļa dioksīds (CO2), metāns ir spēcīga siltumnīcefekta gāze, kas ir atbildīga par vairāk nekā 40% no globālās sasilšanas. Tomēr metāna dzīves ilgums atmosfērā (laiks, kas nepieciešams, lai tas sadalītos) ir tikai aptuveni 12 gadi, kas ir daudz īsāks nekā CO2. Tas nozīmē, ka metāna emisiju samazināšana var ātrāk nekā CO2 reaģēt uz globālās temperatūras pieauguma palēnināšanos.
Metāns arī veicina piezemes (troposfēras) ozonu, kas ir bīstams gaisa piesārņotājs. Daudzi cilvēki zina, ka ozona slānis augšējos atmosfēras slāņos palīdz pasargāt mūs no kaitīgajiem ultravioletajiem stariem no saules, un rezultātu jau dod tās pūles, lai aizsargātu ozona slāni pēc gadu desmitiem ilgas lejupslīdes. Tomēr zemes līmenī izdalītais ozons var būt ļoti kaitīgs, jo tas agresīvi reaģē ar plaušu audiem, izraisot cilvēkiem elpceļu slimības, kā arī kaitējot labībai un dabiskajai veģetācijai. Jaunākie aprēķini liecina, ka aptuveni 1 miljons cilvēku katru gadu priekšlaicīgi mirst no kaitīga troposfēras ozona iedarbības, 24 000 no tiem ir ES iedzīvotāji.
Jaunajā Eiropas Komisijas JRC dokumentā ir pētīta šī ietekme un uzsvērts, kā pastiprināta starptautiskā sadarbība, izmantojot globālo metāna solījumu, var palīdzēt samazināt klimata sasilšanu, uzlabot cilvēku veselību un uzlabot ražu, ja mēs rīkojamies ātri.
Metāna ietekme uz ozonu
Lai gan dabiskais fons (nevis cilvēka darbības dēļ) ir lielākais ozona līmeņa veicinātājs, pētījums atklāj, ka metāns ir atbildīgs par 35 % no globālā kaitīgā ozona un aptuveni 37 % ES. Pasaulē tiek prognozēts, ka ar ozonu saistītā mirstība metāna emisiju dēļ līdz 2050. gadam palielināsies par vismaz 7 % salīdzinājumā ar 2015. gadu, pat ja tiek ievēroti visstingrākie samazināšanas scenāriji.
Metāna emisiju samazināšana palīdz arī samazināt ozona radītos postījumus kultūraugiem. Pētījumā lēsts, ka, ja mēs turpināsim sadzīvot ar augstām metāna emisijām, līdz 2050. gadam mēs varētu piedzīvot ražas zudumus, kas varētu izmaksāt no 404 līdz 566 miljoniem USD. Tā kā, veicot stingras darbības, kas noved pie “augsta seku mazināšanas scenārija”, šos zaudējumus varētu ievērojami samazināt, ietaupot 39–48 miljonus ASV dolāru Eiropā vien.
Starptautiskās saistības
Global Methane Pledge, ko COP26 uzsāka Eiropas Savienība un Amerikas Savienotās Valstis, ir kolektīva brīvprātīga apņemšanās līdz 2030. gadam samazināt globālās antropogēnās metāna emisijas vismaz par 30 % salīdzinājumā ar 2020. gada līmeni. Šobrīd tajā piedalās 158 valstis.
2020. gadā ES pieņēma Metāna stratēģiju — visaptverošu plānu metāna emisiju samazināšanai. Stratēģija koncentrējas uz ES un starptautiskajām darbībām, jo īpaši enerģētikas, lauksaimniecības, atkritumu un notekūdeņu nozarēs. Nākamajā gadā tika panākta vienošanās par jaunu ES regulu , lai samazinātu metāna emisijas no enerģētikas sektora gan Eiropā, gan tās globālajās piegādes ķēdēs.
Pozitīva ietekme uz sabiedrību
Eiropas politikas veidotājiem un valstu valdībām ir vajadzīgi uzticami zinātniski pierādījumi, kas palīdzētu pieņemt lēmumus. Metāna emisiju samazināšanas nozīme ir zināma jau ilgu laiku, taču ir ļoti svarīgi saprast bezdarbības izmaksas un to, cik nozīmīgi ir darbību ieguvumi īstermiņā. Šis pētījums palīdz parādīt, ka, samazinot metāna emisijas šodien, mēs varam cīnīties pret klimata pārmaiņām, stiprināt savu ekonomiku un uzlabot cilvēku veselību, mazinot spiedienu uz pārlieku noslogotajām veselības aprūpes sistēmām un palīdzot iedzīvotājiem dzīvot labāk.