Aizvadītā nedēļa noteikti ieies Latvijas vēsturē ar vienu no nozīmīgākajiem mūsu valsts neatkarības stiprināšanas elementiem – beidzot esam atslēgušies un ieguvuši neatkarību no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmas.
Par šī notikuma nozīmi jau ir daudz runāts un rakstīts, tāpēc saprotamas ir to mūsu valsts ienaidnieku aktivitātes, kuri vīlušies veiksmīgajā desinhronizācijā, joprojām turpina vaukšķēt par to, cik tomēr labi bija un būtu pie dižās mātuškas vadiem.
Šai publikai ir bezjēdzīgi atgādināt tā iemeslus, kāpēc jau teju 3 gadus esam prom gan no vadiem, gan trubām, jo viņu mērķis ir nevis sakarīgi domājošā sabiedrības daļa, bet visa tā latviešu publika, kura nerimstoši uztur plakanzemiešu pasakas par Latvijas energosistēmas kapacitāti.
Par to varējām pārliecināties tieši pēdejās dienās, kad notika būtisks elektroenerģijas cenu kāpums, kas lielā daļā sabiedrības pacēla tik plašu jautājumu loku, ka ziemai tradicionālajiem elektrības cenu pieauguma iemesliem, klāt nāca ar no dažādiem publiskiem avotiem saņemtā informācija par 5% un 1-2 eiro cenu pieaugumu tuvākajos mēnešos. Par tiem precīzi izklāstīsim šī raksta noslēgumā, jo ievadā vēl par virsrakstā minēto.
Varat paši iedomāties kā tas izskatās no malas, kad forumos sāk nākt labi nodrošināti un braši latviešu kungi un dāmas, kuri it kā pēkšņi uzzinājuši, ka elektrības cena mēdz mainīties ne vien dienu no dienas, bet pat ik pēc stundas. Ak šausmas, elektrības kilovats 40 centi!!! Ai un vai, ko nu darīsim, sola, ka būs 1 un 2 eiro.
Ko lai te saka, tādā laikmetā dzīvojam… Katrs pilsonis vēlas savas 15 minūtes slavas un nokļūt burbuļa centrā. Ir labi, ja paši to spējat kontrolēt, diemžēl, arī tā ir tikai ilūzija. Jo, jau pēc 1 minūtes jūsu burbulī iekšā būs ne vien pašmāju ”viss ir slikti” publika, bet arī Kremļa troļļi un pašmāju plakanzemiešu provokatori (tie paši, kuri savas prasmes apguva antivakseru ziedu laikos).
Vai šādos brīžos jums, normālam cilvēkam, patiešām nerodas kauna sajūta, ka gan savu izglītoto draugu, gan paziņu lokā esat kļuvis ne vien par ”kapeiku pisēju” un izsmieklu objektu, bet arī tribīnes uzturētāju tai varzai, kurai reālajā dzīvē pat tuvumā negribētu būt? Padomājiet un, ja jau nenoturējāties ko publicēt, kontrolējiet šādas situācijas!
Elektrības cenas – kāpēc patiesībā tās ir pieaugušas tieši šobrīd
Pēdējo dienu laikā novēroto elektroenerģijas un gāzes cenu kāpumu eksperti skaidro ar patēriņa pieaugumu, kā arī atsevišķu Eiropas valstu apņemšanos vasaras periodam papildināt gāzes krātuves. Paredzams, ka ilgtermiņā cenas kritīsies gan elektrībai, gan gāzei.
Sestdien, 8.februārī, Latvijai atslēdzoties no BRELL sistēmas, vidējās elektroenerģijas izmaksas bija 62 eiro par megavatstundu. Pirmdien tās sasniedza 146, otrdien – 190, bet šodien jau 230 eiro par megavatstundu.
Tādējādi ikdienas pieaugums ir aptuveni 20%. Galvenais iemesls, kāpēc elektrība Baltijas valstīs šodien ir trīs reizes dārgāka nekā Polijā, Zviedrijas dienvidos un Somijā, ir vēja trūkums.
Elektroenerģijas cenas pēdējo divu dienu laikā salīdzinājumā ar pagājušo nedēļu ietekmēja tas, ka šonedēļ Baltijā pūš neliels vējš. Kopš gaisa temperatūras pazemināšanās par vairākiem grādiem, patēriņš ir pieaudzis. Arī gāzes cena, salīdzinot ar pagājušo nedēļu, pieaugusi par 10%.
Arī desinhronizācija no BRELL sistēmas ietekmēja elektroenerģijas izmaksas. Piegādes apjoma ierobežojumu dēļ no Polijas, Zviedrijas vai Somijas mūsu valsts nevar tur iegādāties lētu elektroenerģiju. Turklāt elektroenerģijas izmaksas ietekmē gāze, kas mūsu TEC tiek izmantota aukstā laikā.
Iemesls ir saistīts ar gāzes patēriņu. Vajadzība ir pieaugusi, ziema ir kļuvusi nedaudz aukstāka. Turklāt daudzas valstis raugās nākotnē, domā par nākamo ziemu un gatavojas vasarā gāzi pārsūknēt pazemes krātuvēs. Gāzes rezerve ir noteikta ar likumu lielākajā daļā Eiropas valstu.
Tirgū ir maz dalībnieku, reģionā trūkst elastīgu ražotāju, tāpēc elektroenerģijas cenas ļoti svārstās. Pēdējās dienās ir vērojami būtiski cenu lēcieni. Tas palielina bilances uzturēšanas izmaksas, kas galu galā ietekmē arī patērētāju ”ar biržas cenām” rēķinus.
Polijas kabelis, kas savieno Lietuvu un pārējās Baltijas valstis, šobrīd darbojas ar ierobežotu jaudu. Tas maksā papildus 60 eiro par megavatstundu. Bet tas ir nepieciešams ārkārtas situācijai, ja mūsu reģionā pilnībā pazūd elektrība.
Secinājums
Tātad, šajos 60 eiro par megavatstundu (0,6 centi par kw/h) arī meklējamas atbildes gan par 5%, gan 1-2 eiro pieaugumu pie mēneša elektrības cenas rēķina. Vienkārši sakot, katrai patērētajai kilovatstundai pēdējā gada vidējā cena bija 10 centi. Eksperti jau labu laiku pirms desinhronizācijas no BRELL minēja 5% pieaugumu. Tie ir 0,5 centi jeb 0,6 centi ar PVN.
No tiem arī tiek aprēķināti vakar izskanējuši 1-2 eiro jeb, ja menesī patērējat 200 kw/h, klāt nāks 1 eiro, un šāda matemātika uz abām pusēm, jo patērējot 50 kw/h, klāt nāks ap 30 centiem MĒNESĪ! Paši varat iedomāties, cik pelna tie, kuri mēnesī savā mājoklī spēj iztērēt 400 kw/h. Un tad nu iedomājieties, kā tas izskatās no malas, kad šāda ģimenes galva saceļ traci par to, ka dēļ atslēgšanās no Krievijas, viņam katru dienu būs jāmaksā 6 centi.
Smieklīgi, vai ne? Bat arī ar to nav tik vienkārši, jo, ļoti iespējams, ka pati elektrība kļūs lētaka, kā tas pēdējos gados notiek, un beigās kopējais ”tikai par elektrību” rēķins pat ar šo piecenojumu būs mazāks.
Tā, lūk, dzīvojam….