Apmaiņā pret ieročiem Phenjana, visticamāk, vēlēsies no Krievijas pārtiku, degvielu un citus materiālus. Ziemeļkoreja acīmredzot gatavojas Krievijai pārdot miljoniem raķešu un artilērijas lādiņu.
Saskaņā ar Baltā nama Nacionālās drošības padomes stratēģiskās komunikācijas koordinatora Džona Kirbija teikto, mēs runājam par, iespējams, miljoniem raķešu un artilērijas šāviņu no KTDR. Šo informāciju apstiprināja Pentagona preses sekretārs brigādes ģenerālis Pets Raiders. Viņaprāt, šāds solis runā par nopietnām grūtībām ar Krievijas karaspēka apgādi.
Krievija ASV izlūkdienestu ziņojumu par iepirkuma plānu nodēvēja par “viltus”. Taču ASV amatpersonas norāda, ka tas liecina par Krievijas izmisumu saistībā ar karu Ukrainā un to, ka Maskava, iespējams, pērk vairāk militārās tehnikas no Ziemeļkorejas.
Tiek ziņots, ka munīcija, ko Ziemeļkoreja plāno pārdot Maskavai, visticamāk ir padomju laika ieroču kopijas, kas varētu būt piemērotas Krievijas palaišanas ierīcēm. Tomēr joprojām ir jautājumi par piegāžu kvalitāti un to, cik daudz tie faktiski var palīdzēt Krievijas militārpersonām.
Saskaroties ar starptautiskajām sankcijām un eksporta kontroli, Krievija augustā iegādājās Irānā ražotus bezpilota lidaparātus, kuriem pēc ASV amatpersonu teiktā bija tehniskas problēmas.
Ziemeļkoreja “var būt vienīgais lielākais saderīgas mantotās artilērijas munīcijas avots ārpus Krievijas, tostarp vietējās ražošanas jaudas turpmākām piegādēm,” sacīja Džozefs Dempsijs , Starptautiskā Stratēģisko pētījumu institūta (IISS) aizsardzības un militārās analīzes loceklis.
Saskaņā ar IISS aplēsēm Ziemeļkorejā ir aptuveni 20 000 artilērijas vienību, tostarp daudzkārtējas palaišanas raķešu sistēmas (MLRS), kas, pēc Dempsija teiktā, ir “ievērojami vairāk nekā jebkurā citā valstī pasaulē”.
Tomēr vecās artilērijas sistēmas, kuras munīcija, visticamāk, tiks piegādāta Krievijai, ir slavena ar to, ka tā nav pietiekami precīzas.
Lī Ilvu,Korea Defense Network eksperts Dienvidkorejā saka, ka gan Ziemeļkoreja, gan Dienvidkoreja glabā desmitiem miljonu artilērijas šāviņu. Viņš sacīja, ka Ziemeļkoreja, visticamāk, pārdos vecās raķetes, kuras tā vēlas aizstāt ar jaunākām MLRS vai modernām raķetēm savās priekšējās armijas bāzēs.
Kārnegi Starptautiskā miera fonda eksperte Ankit Panda sacīja, ka, Ziemeļkorejai arvien vairāk paļaujoties uz kodolieročiem un vadāmām raķetēm, vecā nevadāmā artilērijas munīcija, kurai kādreiz bija svarīga loma, varētu vairs nebūt vajadzīga.
Tomēr Brūss Benets, korporācijas Rand vecākais drošības eksperts uzskata, ka lielākā daļa artilērijas šāviņu, kas tiks nosūtīti uz Krieviju, visticamāk, būs kājnieku ieroču munīcija, jo īpaši triecienšautenes AK-47 vai ložmetēji.
Maz ticams, ka Ziemeļkoreja nodrošinās Krievijai ballistiskās raķetes, kuras tā uzskata par savas militārās stratēģijas Vašingtonai un Seulai neatņemamu sastāvdaļu, sacīja Seulā bāzētā Asana politikas pētījumu institūta analītiķis Jans Vuks.
Un, ja Ziemeļkoreja nolems piegādāt raķetes Krievijai, tai būs jāsūta arī palaišanas iekārtas, jo Krievijai nav ”Skad” un citu Ziemeļkorejas raķešu palaišanas iekārtu.
Apmaiņā pret ieročiem Ziemeļkoreja, visticamāk, vēlēsies pārtiku, degvielu un citas piegādes no Krievijas, jo Ziemeļkorejai ir grūti iegādāties šādas preces saskaņā ar ANO sankcijām, kas noteiktas tās kodolprogrammai.
Pēc droniem – uz Teherānu, pēc munīcijas – uz Phenjanu?
Žurnālistu aptaujātie eksperti uzskata, ka Krievija nebija gatava ilgstošam karam. Maskavas plānotā munīcijas iegāde no Ziemeļkorejas Ukrainas kara kulminācijā varētu būt diezgan liela.
Jurijs Fjodorovs: “Krievija izrādījās nesagatavota tik ilgam karam”
Tas vien, ka tiek apspriesta iespēja Krievijas armijas vajadzībām iegādāties šāviņus no Ziemeļkorejas, pirmkārt liecina, ka pašas Krievijas Aizsardzības ministrijas krājumi tuvojas beigām, uzskata militāri politikas eksperts Jurijs Fjodorovs. Viņaprāt, nav dūmu bez uguns, citādi šī tēma vispār nebūtu parādījusies medijos.
“Tas jo īpaši liek mums pārskatīt aplēses par to, kāds arsenāls ir uzkrāts Krievijā pēdējo 30 gadu laikā,” viņš piebilda. Vai varbūt tas ir arī padomju krājumi, ļoti veci. Bet jebkurā gadījumā ir skaidrs, ka vai nu šo munīciju vairs nevar izmantot, jo nav zināms, kā tās izturēsies, kad tiks izšauta, vai arī tā vienkārši beigsies.
Tas, vai KTDR pārdod savus krājumus, ir politisks jautājums, norādīja Jurijs Fjodorovs. Taču, viņaprāt, ir arī tehniska problēma.
“Neviens nezina Ziemeļkorejas šāviņu un citu ieroču stāvokli, par ko var runāt,” viņš sacīja. Katrā ziņā Krievija sper šādu soli ne no labas dzīves. Tas liek domāt, ka tā izrādījās nesagatavota tik ilgam karam un ir viens no apstiprinājumiem tam, ka uzsvars tika likts uz ātro zibens karu. Un, kad zibenskari neizdevās visos aspektos, tad sāka parādīties dažādas hroniskas Krievijas bruņoto spēku slimības. Tagad tie ir radikāli jāpārbūvē, jāmaina stratēģiskie uzstādījumi, kas prasa gan laiku, gan naudu, kā arī komandpersonāla nomaiņa un virkne citu pasākumu, kurus kara apstākļos veikt vienkārši nav iespējams.
Maskava, protams, ir samulsusi, ka visa pasaule ir apzinājusies tās lūgumu pēc palīdzības pie visu atstumtas valsts, uzskata Jurijs Fjodorovs. Krievijai lūgties Ziemeļkorejai, nozīmē demonstrēt savu maksātnespēju, viņš secināja.
Dmitrijs Oreškins: “Tas nozīmē, ka kopumā “speciālā militārā operācija” ir degradējoša”
Putins ir spiests izveidot sava veida “izstumto savienību”, jo viņam nav neviena cita, pie kā vērsties pēc palīdzības, norāda politikas analītiķis Dmitrijs Oreškins. Tāpēc Krievija pērk dronus Irānā, bet šāviņus Ziemeļkorejā.
“Un neviens viņam vairs nepārdos nepieciešamos ieročus,” uzsvēra Oreškins. Jo bijušās padomju ieroči var būt tikai tajās valstīs, kurām PSRS savā laikā mērķtiecīgi palīdzēja. Ziemeļkorejā šie ieroči ir kā dubļi. Viņi nevar ražot neko citu, valsts ekonomika ir militarizēta līdz galējībai.
Te ir svarīgi arī tas, par ko Maskava šodien labprātāk nerunā, atzīmēja Dmitrijs Oreškins: “Principā Piedņestrā ir milzīga vecā padomju ”šaujošā dzelzs” noliktava. Šīs rezerves 30 gadus ir apsargājušas Krievijas militārpersonas. Šķiet, ņem un izmanto. Bet Krievija arī no turienes nevar papildināt savu arsenālu. Jo dzelzceļš vairs nestrādā. Putins jau ir zaudējis kontroli pār šo anklāvu.
Acīmredzot, tā kā viņi pērk ieročus, tas nozīmē, ka ar tiem ir par maz, argumentē politologs: “Un skaidrs, ka viņi pērk novecojušus ieročus. Jo KTDR neko citu neražo. To ir kaudzēm, bet tie šauj un sprāgst atbilstoši pagājušā gadsimta 60. gadu standartiem… Tas nozīmē, ka kopumā “speciālā militārā operācija” ir degradējoša. Krievijas armija izmanto nevis modernus ieroču veidus, par kuriem Putins mīl runāt, bet gan 50 gadus vecus modeļus.
Protams, tas ir vēl viens pierādījums Kremļa veiktajiem stratēģiskajiem aprēķiniem, pārliecināts Dmitrijs Oreškins: “Viņi domāja, ka pēc nedēļas, maksimums, pēc divām, zibenskarš tiks pabeigts, Zelenskis aizbēgs un viņi rīkos parādi Hreščatikā. Uz papīra viss bija gludi… Sešus mēnešus ilga artilērijas karadarbība, kad tika pavēlēts lādiņus netaupīt, un viss. Lai niknuma stratēģija, ko izmanto Krievijas karaspēks Ukrainā, darbotos, jums visu laiku ir jāmet krāsnī ogles. Tomēr pat tas neizdevās.”
Šāviņi beidzas, atliek izlikties, ka “viss notiek pēc plāna”, ieskaitot iespējamo okupētās Balaklejas zaudēšanu, secināja politologs.