Atklāti sakot, daudziem pēc Bučas un Mariupoles ir vienalga, kas krieviem galvā. Bet tomēr, ir interesanti, kā var atbalstīt cilvēku, kurš tik ilgi devis pavēli bombardēt desmitiem Ukrainas pilsētu dzīvojamos rajonus? Kā viņiem ir ar sirdsapziņu un vienkārši parastām cilvēciskām jūtām? Viņi taču nav maniaki, vai ne?
Kommersant dibinātājs, krievu žurnālists un uzņēmējs Vladimirs Jakovļevs atklāj noslēpumu. Savā YouTube kanālā viņš pastāsta, ka padomju laikos Maskavas Valsts universitātes militārajā fakultātē vienu gadu apmeklējis kursu “Militārā īpašā propaganda”. Viņi mācīja, ka ir trīs propagandas veidi: baltā, pelēkā, melnā.
Baltā savu politisko mērķu vārdā nesagroza faktus. Pelēkā – deformē. Un melnā tos izdomā. Visefektīvākā ir melnā. Tās uzdevums ir sagraut ienaidnieka smadzenes.
Melnajai propagandai ir četras galvenās ietekmes metodes.
Pirmā ir “sapuvušās siļķes” metode
Caur un cauri tiek piemeklēta nepatiesa apsūdzība. Piemēram, kāds N ir pedofils vai slepkava. Upuris sāk attaisnoties, pierādīt savu nevainību. Propagandas mediji apgalvos pretējo. Un šajā laikā sabiedrībā būs spēcīgas asociatīvas attiecības starp N un “pedofilu”. Ir grūti atbrīvoties no sapuvušās siļķes smakas.
Piemēram, Putins, pasludinot karu, par Ukrainas valdību runā, nosauca par “narkomānu un neonacistu bandu”. Tad to simtiem reižu atkārtoja Krievijas mediji, un aiz tiem to atkārtoja Krievijas iedzīvotāji. Kas ir šie narkomāni? Zeļenskis un Rezņikovs?
Otrā ir lielo melu metode
Jūs nosaucat dažus neprātīgus ienaidnieka draudus. Neeksistējošus. Absurdus. Galvenais ir radīt šoku un bailes. Piemēram, bakterioloģiskās laboratorijas Ukrainā, kas ražo inficētus putnus, kas krieviem izraisa koronavīrusu, un kuru mērķis ir “izskaust slāvu etnisko grupu”.
Trešā metode ir “absolūti pierādījumi”
Tas ir tad, kad pirmo divu metožu “fakti” tiek izteikti tā, it kā visi par to jau zinātu. Cilvēka psihe ir tā sakārtota, ka tā vairākumam zināmo uztver kā pašsaprotamu lietu. Cilvēkam ir patīkami būt kopā ar kādu sabiedrībā. Šeit nonāk visas viltus sabiedriskās domas aptaujas.
Ceturtā ir “nezināmā varoņa” metode, kad viņu karaspēks tiek heroizēts
No sērijas: “Ienaidnieks mūs gļēvi spiež, un mūsu armija uzvaroši atkāpjas.” Kopumā nepatiesa viņu pašu karaspēka darbības slavināšana. Vēl labāk, slavējiet simbolus: Z ir ”kruti”. Un viss. Nostādiet bērnus bērnudārzā šīs zīmes formā, lai viņi absorbē