Kāpēc mēs iemīlamies? Kāpēc zaudējam prātu no viena cilvēka kaislīga skatiena? Kāpēc parasti tas notiek tik negaidīti? Kāpēc bieži vien iemīlam vīriešus, kas vizuāli ir līdzīgi? Lai arī cik skumji tas būtu, visā vainojami tikai un vienīgi ķīmiski procesi mūsu smadzenēs…
Uzreiz jābrīdina – ja esat neglābjama romantiķe, tad labāk nemaz nevajadzētu lasīt tālāk, jo jūs taču esat pārliecināta, ka mīlestība rodas citu iemeslu dēļ. Noteikti lielā mērā jums ir arī taisnība – tikai ar ķīmisku reakciju ir par maz, bet rakstā būs runa par iemīlēšanos – tieši par to mirkli, kad viss sagriežas kājām gaisā…
Dažas iemīlēšanās pazīmes
Bieži vien iemīlēšanos mēs jaucam ar kaut ko citu – vieglu flirtu. Nopietnu iemīlēšanos raksturo savas pazīmes. Lūk, dažas no tām:
Sirds sāk pukstēt straujāk – tā ir gatava izlēkt laukā pa muti;
Kļūst te auksts, te karsts, svīst plaukstas;
Liekas, ka vēderā kaut kas trīc un dreb;
Pa ķermeni skrien skudriņas;
Paplašinās acu zīlītes;
Jūs nepamet sajūta, ka jūs lidojat…
Zūd apetīte;
Pāriet saaukstēšanās, kas jūs mocījusi ne vienu vien nedēļu;
Jums liekas, ka visu laiku esat it kā nedaudz iereibusi;
Izjūtat īpašu pacilātību – varētu kaut kalnus gāzt…
Nekam citam neesat spējīga koncentrēties;
Pārtraucat strīdēties ar apkārtējiem – patiesībā neviens cits jums vairs neeksistē;
Gribas dziedāt, lēkāt, klaigāt un vēl visu ko tikpat neparastu;
Varat gulēt tikai dažas stundas diennaktī un vienalga nejusties nogurusi.
Protams, šo sarakstu tādā pašā garā varētu turpināt, tomēr šādas iemīlēšanās pazīmes var būt ļoti individuālas. Jā – iespējams, dažas lietas no šī saraksta daudziem ir pavisam svešas. Viss ir atkarīgs no cilvēka temperamenta, vecuma un dzimuma. Ja neko no tā neesat izjutušas – ticiet, dzīvē esat ļoti daudz zaudējušas.
Iemīlēšanās un ķīmija
Tas, ka iemīlēšanās ir saistīta ar ķīmiskām reakcijām, kas notiek mūsu smadzenēs, ir zinātniski pierādīts jau ļoti sen. Starp citu, tas attiecas ne tikai uz iemīlēšanos, bet arī uz daudzām citām emocijām – no bēdām līdz priekiem.
Par emocijām neatbild tikai nervu šūnas, bet gan specifiski ķīmiski savienojumi. Galveno lomu šeit spēlē feniletilenamīns – tieši šī viela ir atbildīga par lielāko daļu cilvēka fizisko sajūtu, kas novērojamas iemīloties.
Kad cilvēks ir iemīlējies, viņam strauji asinīs vairojas adrenalīns, kas paātrina sirdsdarbību un rada eiforijas sajūtu.
Un vēl šajā laikā uz cilvēku atstāj iedarbību endorfīns, kas stiprina imūnsistēmu, – tieši tāpēc iemīlējies cilvēks bieži vien izārstējas no saaukstēšanās slimībām.
Vai zināt, kas notiek smadzenēs skūpsta laikā? Tajā mirklī gan vīriešiem, gan sievietēm notiek siekalu ķīmiskā analīze un tiek izlemts, cik viņi ir ģenētiski saderīgi. Un vēl – sievietes smadzenes skūpsta laikā „skenē” vīrieša imūnsistēmu.
Iemīlēšanās laikā cilvēka organisms sāk darboties neticami aktīvi – ar to arī izskaidrojams, kāpēc iemīlējušies cilvēki tik reti slimo. Tātad klāt vēl pie visa – iemīlēšanās ir ļoti noderīga veselībai.
Sievietes neko neizlemj – par visu atbild progesterons
Tik tālu nu esam tikuši skaidrībā par iemīlēšanās procesu. Bet kāpēc sievietes bieži vien iemīlas vīriešos, kas vizuāli ir līdzīgi viens otram? Piemēram, nereti skaistas sievietes – tievas, garas un slaidas – izjūt īpašu interesi par ne visai skaistiem vīriešiem – maziem un apaļīgiem. Kur slēpjas noslēpums?
Lūk – iemīlēšanās mehānisms ir atkarīgs no hormona progesterona, kas atbild par vecāku instinktu. Ne visām sievietēm tas ir vienādā daudzumā. Maksimālās devās tas rosina sievietēm mātes instinktu. Kāpēc tad tieši viņām patīk mazi, omulīgi vīrieši? Pētnieki jau sen ir atklājuši, kad sievietei, redzot bērnu, progesterona līmenis viņas asinīs ievērojami palielinās. Tieši tas pats notiek tad, kad viņa ierauga kādu, kura proporcijas atgādina viņai bērnu – tas ir, maza auguma vīrieti ar lielām acīm un apaļīgām rokām un kājām.
Iedomājieties, kaut kādi tur hormoni mums liek izvēlēties vīriešus, kas nav tādi, par kuriem sapņojām bērnībā… Bet vienalga esam ļoti laimīgas.
Kāpēc blondīnes vīriešu vidū ir tik populāras?
Vēl viens fenomens ir vīriešu īpašie uzmanības apliecinājumi blondīnēm. Arī to var izskaidrot ar hormonu daudzumu. Taču šoreiz runa būs par estrogēnu, kura blondīnēm parasti ir vairāk nekā brunetēm. Tieši estrogēns atbild par sievietes auglību un padara viņas ārieni un iekšieni daudz maigāku un sievišķīgāku. Toties tas ievērojami pazemina spējas matemātiskajā loģikā un kopējo intelektu (lai gan par šo apgalvojumu jau varētu ar zinātniekiem pastrīdēties!). Vīriešiem patīk šādas sievietes. Ak, jā – tas, ka bērnam pēc dzimšanas blondie mati kļūst tumšāki, arī ir saistīts ar to, ka organismā krītas estrogēna līmenis.
Laikam jau būsiet sapratuši, ka ne vienmēr emocijas un jūtas ir pakļautas saprātam. Visbiežāk viss notiek tā, kā notiek, ķīmisko reakciju dēļ. Bet tas taču nemazina iemīlēšanās burvību, vai ne?!
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!