Augustā, kad elektroenerģijas cena Baltijas valstīs bija augsta, gāzes elektrostacijas gan Latvijā, gan Lietuvā darbojās kā ierasts. Vai kāda elektrostacija varētu nelaist tirgū savus produktus? Sistēmas regulators to var izvērtēt, sacīja NordPool Baltijas reģionālā vadītāja Ingrīda Arusa.
Komentējot Nord Pool datus par augstajām vasaras elektroenerģijas cenām Baltijas valstīs, Arusa atzīmēja vairākus faktorus – Estlink 2 zemūdens elektrības kabeļa remontdarbus, mierīgos laikapstākļus, zemo ūdens līmeni Latvijā, ikgadējās elektrostaciju apkopes un elektrības trūkumu divās Baltijas valstīs valstīs un Polijā un sistēmās uz dienvidiem no Polijas.
“Augusta vakara stundās lieli elektroenerģijas apjomi no Lietuvas tika nosūtīti galvenokārt uz Poliju, bet no turienes uz Slovākiju,” sacīja Arusa, “karstajās dienās elektroenerģijas patēriņš pieauga.”
Arusa sacīja, ka ir grūti novērtēt, cik lielā mērā Estlink 2 kabeļa remontdarbi veicināja elektroenerģijas cenu pieaugumu, norādot, ka tas šķiet visietekmīgākais faktors.
“Tagad atkal darbojas Estlink 2, kas uzreiz atspoguļojas arī cenā. Taču, protams, jāseko līdzi, kas notiek Somijā un citās Ziemeļvalstīs. Piemēram, tuvāko nedēļu laikā elektroenerģijas pārvades jaudas starp Zviedriju un Somija būs ierobežotas. Turklāt cenu Somijā un līdz ar to arī Baltijā ietekmēs vēja apstākļi un plānotie atomelektrostacijas remontdarbi,” sacīja Arusa.
Bijušais Eesti Energia valdes priekšsēdētājs un bijušais Nord Pool Baltijas valstu un Krievijas reģionālais vadītājs Hando Satters augusta beigās sacīja, ka, ja elektroenerģijas cena jau ir vairāki simti eiro par megavatstundu, tad jādarbina arī elektrostacijas, kas mums ir Baltijas valstīs, īpaši gāzes. Pēc Arusas teiktā, šajā periodā darbojās visas elektrostacijas.
“Ikdienā sekoju līdzi, cik daudz enerģijas tiek saražots un no kā tiek ražots. Augustā, kad cena bija augsta, gāzes elektrostacijas darbojās gan Latvijā, gan Lietuvā. Šī informācija ikvienam ir pieejama ENTSO-E mājaslapā”, teica Arusa.
“Vai kāda elektrostacija varēja bez iemesla nelaist tirgū savu produkciju uz kādu laiku. To var novērtēt šīs sistēmas regulators,” piebilda Arusa.
Pēc Arusas teiktā, Nord Pool tirgus uzraudzības dienests katru dienu uzrauga un analizē piedāvājumus, kas tirgū nāk no tirgus dalībniekiem.
“Ja ir aizdomas par tirgus manipulācijām, visa informācija tiek nodota tās sistēmas regulatoram, kurā darbojas attiecīgais tirgus dalībnieks,” skaidroja Arusa.
Kopš gada sākuma Nord Pool tirgus uzraudzības dienests ir izskatījis 53 epizodes, par 21 no tām informācija nosūtīta regulatoriem. Statistika attiecas uz visām valstīm, kas darbojas Nord Pool elektroenerģijas tirgū.