Visā ASV zagļi ir vērsušies pret elektrisko transportlīdzekļu uzlādes stacijām, lai nozagtu kabeļus, kuros ir varš
Īsi pirms pulksten diviem naktī kādā vēsā aprīļa naktī Sietlā Chevrolet Silverado pikaps apstājās pie elektrisko transportlīdzekļu uzlādes stacijas tirdzniecības centra autostāvvietas malā.
Divi vīrieši, no kuriem vienam galvā bija piesprādzēts gaismeklis, izkāpa. Drošības kamera fiksēja, kā viņi izvelk skrūvgriežus. Viens vīrietis pārrāva vairākus uzlādes kabeļus; otrs tos iekrāva kravas automašīnā. Mazāk nekā 2 minūtēs viņi bija pazuduši.
Aina tajā naktī ir kļuvusi par daļu no satraucoša modeļa visā valstī: zagļi ir vērsušies pret EV uzlādes stacijām, lai nozagtu kabeļus, kuros ir vara vadi. Vara cena pasaules tirgos ir tuvu rekordaugstam līmenim, kas nozīmē, ka noziedznieki iekasē pieaugošas naudas summas, pārdodot materiālu.
Nozagtie kabeļi bieži atspējo veselas stacijas, liekot EV īpašniekiem uz ceļa izmisīgi meklēt strādājošu lādētāju. Īpašniekiem sarežģītā situācija var būt satraucoša un saspringta.
Bojāti lādētāji ir kļuvuši par jaunāko šķērsli ASV autoražotājiem, cenšoties pārveidot vairāk amerikāņu par EV lietotājiem, neskatoties uz plaši izplatīto sabiedrības satraukumu par uzlādes staciju trūkumu. Aptuveni 4 no 10 ASV pieaugušajiem apgalvo, ka uzskata, ka elektromobiļu uzlāde prasa pārāk ilgu laiku, vai arī viņi nezina, ka tuvumā nav uzlādes stacijas.
Ja pat uzlādes stacijas atrašana ne vienmēr nozīmē funkcionējošu kabeļu atrašanu, tas kļūst par vēl vienu iemeslu skeptiskiem pircējiem vismaz pagaidām pieturēties pie tradicionālajiem benzīna vai hibrīdautomobiļiem.
Amerikas lielākie autoražotāji ir veikuši smagas finansiālas likmes, ka pircēji pāries no iekšdedzes dzinējiem un izmantos EV, jo pasaule saskaras ar klimata pārmaiņu pasliktināšanās sekām. Attiecīgi uzņēmumi ir ieguldījuši miljardus EV.
Stellantis paredz, ka līdz 2030. gada beigām 50% no tā vieglajiem automobiļiem būs EV. Ford ir izvirzījis mērķi līdz 2026. gadam saražot 2 miljonus EV gadā, kas ir aptuveni 45% no globālā pārdošanas apjoma, lai gan kopš tā laika tas ir apturējis šo mērķi. General Motors, ambiciozākais no trim, ir apņēmies līdz 2035. gada beigām pārdot tikai EV pasažieru automašīnas.
Jebkurš šāds grafiks, protams, ir atkarīgs no tā, vai uzņēmumi var pārliecināt vairāk potenciālo EV pircēju, ka maksa vienmēr būs pieejama, kad viņi ceļo. Kabeļu zādzību pieaugums, visticamāk, nepastiprinās autoražotāju situāciju.
Pirms diviem gadiem, saskaņā ar Electrify America, kas pārvalda valsts otro lielāko līdzstrāvas ātro lādētāju tīklu, kabelis varēja tikt nogriezts ik pēc sešiem mēnešiem vienā no 968 uzlādes stacijām ar 4400 kontaktdakšām visā valstī. Šī gada maijā šis skaitlis sasniedza 129 — par četriem vairāk nekā visā 2023. gadā. Vienā Sietlas stacijā kabeļi pagājušajā gadā tika nogriezti sešas reizes, sacīja Entonijs Lembkins, Electrify America viceprezidents operāciju jautājumos.
“Mēs ļaujam cilvēkiem nokļūt darbā, vest savus bērnus uz skolu, nokļūt medicīniskajās vizītēs,” sacīja Lambkins. “Tātad, ja ir stacija, kas ir bez elektrības, mūsu klientiem ir diezgan liela ietekme.”
Arī divi citi vadošie EV uzlādes uzņēmumi — Flo un EVgo — ir ziņojuši par zādzību pieaugumu. Uzlādes stacijas Sietlas apgabalā ir bijušas biežs mērķis. Cietušas arī stacijas Nevadā, Kalifornijā, Arizonā, Kolorādo, Ilinoisā, Oregonas štatā, Tenesī, Teksasā un Pensilvānijā.
Sietlā, Oklendā un Hjūstonā ir sabojātas stacijas, ko pārvalda Tesla, kas pārvalda valsts lielāko ātrās uzlādes tīklu. Šogad līdz šim Sietlas policija ir ziņojusi par septiņiem kabeļu zādzību gadījumiem no uzlādes stacijām, kas atbilst visiem 2023. gada datiem. Šogad zagļi Tesla stacijās trāpījuši četras reizes, salīdzinot ar tikai vienu reizi pagājušajā gadā, paziņoja Sietlas policija.
“Publiskās uzlādes infrastruktūras vandālisms Sietlas metro rajonā diemžēl ir pieaudzis,” sacīja EVgo.
Uzņēmums norādīja, ka likumsargi izmeklē zādzības, kamēr uzņēmums mēģina salabot nederīgās stacijas un apsver ilgtermiņa risinājumu.
Problēma neaprobežojas tikai ar pilsētu teritorijām. Samneras laukos, Vašingtonas štatā, aptuveni 30 jūdzes uz dienvidiem no Sietlas, zagļi divreiz pārgrieza kabeļus Puget Sound Energy uzlādes stacijā. Uzņēmums sadarbojas ar policiju un īpašuma īpašnieku, lai aizsargātu staciju, kuras uzstādīšana izmaksāja vairāk nekā 500 000 USD.
Vēl pirms mēneša Hjūstonas policija nezināja par kabeļu zādzībām. Pēc tam vienu degvielas uzpildes stacijā nozaga no lādētāja. Pilsētā šobrīd reģistrētas astoņas vai deviņas šādas zādzības, sacīja Sgt. Roberts Kārsons, kurš vada policijas metāla zādzību nodaļu.
Vienā gadījumā zagļi Teslas stacijā nogrieza 18 no 19 vadiem. Tajā dienā Kārsons apmeklēja staciju, lai pārbaudītu bojājumus. Pirmajās piecās minūtēs, kad viņš bija tur, Kārsons sacīja, ka tur bija aptuveni 10 EV, kuriem bija nepieciešama uzlāde.
Ļoti lielās pilsētās, piemēram, Hjūstonā, uzlādes stacijās parasti ir īpaši daudz kontaktdakšu un kabeļu, tāpēc zādzības var būt īpaši kaitīgas.
“Viņi neņem tikai vienu,” sacīja Kārsons. “Kad viņi saņem sitienu, viņi saņem diezgan spēcīgu triecienu.”
Rojs Manuels, Uber vadītājs, kurš parasti uzlādē savu Tesla Hjūstonas stacijā, kuru zagļi atslēdza, sacīja, ka baidās, ka nevarēs to izdarīt zagtu kabeļu dēļ.
“Ja mans akumulators patiešām būtu zems, man būtu diezgan lielas problēmas ar automašīnas vadīšanu,” viņš teica. “Ja tas būtu tik zems, ka nevarētu tikt pie cita lādētāja, man varētu būt problēmas. Varbūt pat vajadzēs evakuatoru.
Uzlādes uzņēmumi saka, ka patiesībā kabeļos nav daudz vara, un to, kas ir varš, ir grūti iegūt. Kārsons lēš, ka noziedznieki metāllūžņu novietnē var saņemt 15 līdz 20 USD par kabeli.
“Viņi nepelna ievērojamu naudas summu,” viņš teica. “Viņi nekur nebrauks ar jahtu.”
Tomēr, jo vairāk kabeļu zagļi var nozagt, jo vairāk viņi var nopelnīt naudu. 20 $ par kabeli, par 20 nozagtiem kabeļiem varētu atnest 400 $.
Uzlādes uzņēmumu problēma ir tā, ka kabeļu nomaiņa ir daudz dārgāka. Mineapolē, kur pilsētai piederošajās uzlādes stacijās kabeļi ir nogriezti, dažkārt vairākas reizes, tikai viena kabeļa nomaiņa izmaksā aptuveni 1000 USD, sacīja Džo Lorins, Sabiedrisko darbu departamenta projektu vadītājs.
Maksas uzņēmumi strādā pie stratēģijām, lai cīnītos pret to. Electrify America uzstāda vairāk drošības kameru. Hjūstonā policija apmeklē pārstrādes centrus, lai meklētu zagtu metālu.
Taču metāllūžņu novietnēm bieži ir grūti pārliecinoši noteikt, vai metāls nāk no uzlādes kabeļa. Zagļi bieži sadedzina izolāciju un vienkārši pārdod metāla vadus.