Jau ievadā atcerēsimies sen zināmo par to, ka pārtikas preču cenu kritums no biržas līdz veikaliem parasti nenonāk atrāk kā 1-2 mēnešu laikā, jo šobrīd pērkam to, ko ražas pārstrādātāji un vairumtirgotāji iepirkuši iepriekšējos mēnešos.
Biržā notiekošais ar pārtikas produktiem vēlreiz norāda to, cik liela ietekme uz to cenu ir klimatam. Tā Arabica kafijas fjūčeru cenas turpina samazināties, sasniedzot zemāko cenu kopš 19. novembra, ko ietekmēja prognozes par bagātīgiem nokrišņiem galvenajā kafijas audzētājvalstī Brazīlijā un lielāka piedāvājuma iespējamība.
Amerikas Savienoto Valstu Lauksaimniecības departamenta (USDA) 25. jūnijā publicētajā ziņojumā norādīts, ka Brazīlijas 25/26. gada raža, domājams, sasniegs 65 miljonus maisu, kas ir par 0,5 % vairāk nekā iepriekšējā gadā, tostarp 40,9 miljoni Arabica un 24,1 miljons Robusta. Ņemot vērā zemos krājumus, kafijas ražas pieaugums Brazīlijā rada spiedienu uz cenām, jo tirgū ienāk jauns piedāvājums. Eksperti nesen aģentūrai Reuters pastāstīja, ka Brazīlijas 2025. gada Arabica ražas novākšana virzās uz priekšu, neskatoties uz to, ka dažviet lietus ražai ir nodarījis postījumus.
Citi tirgus analītiķi norāda, ka kafijas cenu vēl straujāks kritums (mēneša laikā tas ir jau 20%) varētu nenotikt milzu pieprasījuma dēļ Ķīnā, kur kafijas cienītāju skaits ar katru gadu turpina pieaugt.
Pēdējā mēneša laikā par 4% kritušās arī sviesta cenas, tomēr arī tām jau ilgstoši un stabili (kopš pērnā jūlija) neizdodas nokrist zem 7 eiro par 1 kg. Visbūtiskākais cenu kritums ir kartupeļiem – mēneša laikā 38%, bet gada griezumā 72%. To mēs jau noteikti varam ievērot arī veikalos
Biržā pēdējā mēneša laikā jūtami kritušas arī piena, siera un kakao cenas, bet stabili zema (gada laikā kritums par 17% un atgriešanās 2021.gada līmenī) saglabājas cukura cena, jo tirgū ir tā pārprodukcija. Savukārt olu cena ASV pēdējās nedēļās atgriezusies zemajā pērngada novembra līmenī un ASV biržā maksā ap 2,60 dolāriem par duci olu.