2024. gada marts ir atzīts par siltāko meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Par to ziņo Eiropas klimata dienesta Copernicus speciālisti. Vai tas nozīmē, ka mums ir jāgatavojas klimata sasilšanai, neparasti karstām vasarām un citām dabas katastrofām?
Zinātnieki nesteidzas izdarīt secinājumus. To, ka pasaulē fiksēts nenormāli silts marts, daudzi neuzņemas saistīt ar globālām izmaiņām dabā.
Nākamā desmitgade būs siltāka par šo
Pirmkārt, runa nav par kaut kādiem gigantiskiem temperatūras lēcieniem. Šī gada marta vidējai temperatūrai Eiropā izdevies labot 2014. gada marta rekordu tikai par 0,02 °C. Bet temperatūra bija augstāka par vidējo Ziemeļamerikas austrumos, Grenlandē, Krievijas austrumos, Centrālamerikā, daļā Dienvidamerikas, lielākajā daļā Āfrikas, Dienvidaustrālijā un daļā Antarktīdas.
Eksperti arī atzīmēja rekordaugstu ūdens temperatūru okeānā. Pasaules vidējā jūras virsmas temperatūra martā 60°S un 60°N platuma grādos bija 21,07°C, kas ir augstākā reģistrētā mēneša vērtība. Februārī šis rādītājs bija 21,06 °C.
Daudzi cilvēki siltā ūdens temperatūru saista ar El Niño, virszemes ūdens temperatūras svārstībām Klusā okeāna ekvatoriālajā daļā. El Niño raksturo fakts, ka Klusā okeāna ekvatoriālā apsildāmie virszemes ūdeņi virzās uz austrumiem. Šī iemesla dēļ laiks ir silts okeāna centrālajā un austrumu daļā.
El Niño tika reģistrēts 2024. gadā lielākajā daļā okeāna ekvatoriālo reģionu, un šis siltums tika pārnests atmosfērā
“Tā rezultātā ir pieaugusi vidējā globālā temperatūra. No aprīļa-maija viss pāries neitrālā fāzē. Temperatūra paaugstinās arī pieaugošo siltumnīcefekta gāzu emisiju dēļ. Šie 2 faktori kopā izraisīja temperatūras paaugstināšanos martā. Pasaulei tagad ir skaidrs mērķis: līdz 2060. gadam sasniegt nulles oglekļa bilanci, tas ir, līdz minimumam samazināt kaitīgo izmešu daudzumu atmosfērā. Taču, pēc klimatologu domām, globālās temperatūras pieauguma tendence turpināsies līdz pat 21. gadsimta beigām. Nākamā desmitgade noteikti būs siltāka par šo”, uzskata meteorologi
Nenormāli silts marts ir katastrofālu plūdu cēlonis
Zinātnieki ir novērojuši vidējās temperatūras pieaugumu pēdējā gada laikā. Katrs no pēdējiem desmit mēnešiem ir bijis karstākais, salīdzinot ar iepriekšējo gadu attiecīgo mēnesi. Tātad marts nebija izņēmums. Marta vidējā temperatūra bija 14,14°C, kas ir par 0,73°C augstāka nekā marta vidējā temperatūra no 1991. līdz 2020.gadam. Skaitlis ir mazs, bet zinātniekiem tas nozīmē daudz.
Zinātnieki kopumā brīdina, ka 2024. gads var kļūt neparasti karsts.
Par klimata pārmaiņām uz planētas liecina liela mēroga ledāju kušana. Eiropas zinātnieki ziņo , ka ledus plaukti Grenlandes ziemeļos pēdējo 45 gadu laikā ir samazinājušies par vairāk nekā 35%. Tajā pašā laikā trīs ledāji praktiski pazuda uzreiz.
Klimata pārmaiņas: skarti 3,3 miljardi cilvēku
Klimats mainās, novērojumu dati to pierāda. Bet tajā pašā laikā klimata izmaiņas ir notikušas vairāk nekā vienu reizi Zemes vēsturē. Jā, jābūt gatavam nenormāli karstam laikam ziemeļu platuma grādos un viesuļvētru vējiem, sausumam un plūdiem. Taču ekstremālu notikumu prognozēšana kļūst grūtāka, jo klimats kļūst mazāk prognozējams.
Bet kas tieši izraisa novērotās klimata pārmaiņas – tīri dabiski vai antropogēni apstākļi -, zinātnei nav skaidras atbildes.
Kā norāda speciālisti, globālās temperatūras pieauguma tendence turpināsies, taču temperatūras pieauguma temps nebūs tik jūtams: aptuveni 0,45 grādi 10 gadu laikā.
Tomēr klimata svārstības ietekmē cilvēku veselību. Palielinās epidēmiju risks, palielinās mirstība no sirds un asinsvadu slimībām. Tāpat augsta temperatūra palielina ziedputekšņu un citu alergēnu koncentrāciju, un tas pasliktina astmas slimnieku stāvokli. Līdz ar to 2010. gada vasaras nenormālais karstums, pēc ANO datiem, bīstamāko dabas stihiju reitingā bija 7. vietā.
ANO Klimata samitā 2023. gada decembrī tika paziņots, ka 3,3 miljardi cilvēku ir neaizsargāti pret klimata pārmaiņu sekām. Pasaulē katrs ceturtais nāves cēlonis ir vides cēloņi.
Vienīgā labā ziņa ir tā, ka sinoptiķi neprognozē nenormālu karstumu turpmākajos mēnešos.
“El Niño ietekme izzudīs no aprīļa līdz maijam un pāries uz neitrālu fāzi, bet vidējā globālā temperatūra saglabāsies augsta līdz apmēram vasaras vidum”, spriež meteorologi, bet vēlreiz atgādina, ka prognozes sniegšana vairākus mēnešus iepriekš ir nepateicīgs uzdevums. Sinoptiķi ierobežo precīzu prognozi līdz nedēļai.