Trampa administrācijas noteiktie 20% tarifi Eiropas produktiem varētu pazemināt cenas kontinentā.
20% muitas nodokļu ieviešana Eiropas ražojumiem var izraisīt deflāciju jeb zemākas cenas Eiropā. To izraisītu arī piegādes pieaugums no Ķīnas
“Viens no faktoriem, kas izraisīs cenu samazināšanos ES, protams, būs eksports no tādām valstīm kā Ķīna, kas tagad tiek novirzīts uz Eiropu,” saka Bruegel domnīcas pētnieks Niklass Puatjē.
“Otrs faktors, kas izskaidro, kāpēc Eiropā varētu būt cenu kritums, ir tas, ka daļa eksporta preču, kas paredzētas ASV, tagad paliek tirgū,” viņš piebilda.
“Piemēram, ja jums tagad ir augstas muitas nodevas Itālijas vīnam, vairāk šī vīna nonāks vienotajā tirgū, un līdz ar to šo produktu cenas samazināsies.”
Šķiet, ka zemākas cenas ir labas, lai stimulētu eiropiešu pirktspēju un patēriņu un tādējādi arī izaugsmi.
Taču, no otras puses, deflācijai ir kaitīga ietekme uz ekonomiku, jo tā mudina mājsaimniecības atlikt pirkumus, gaidot tālāku cenu kritumu.
Tas rada apburto loku, kurā krītas algas un pieaug bezdarbs. Tātad mēs pirksim lētāk, bet par kādu cenu?
Priekšā nenoteiktība
Eiropas Ārējo attiecību padomes (ECFR) pētniekam Tobiasam Gērkam nenoteiktība rada vislielāko risku ekonomikai.
“Šie muitas nodokļi ir vispārināti. Tiks ietekmēti visi produkti, viss eksports no Eiropas uz Ameriku. Padomājiet par mašīnām, ķīmiskajām vielām un automašīnām. Šie uzņēmumi tagad var saskarties ar slogu,” viņš sacīja.
“Manuprāt, tas ir lielākais risks. Nenoteiktība, kas radīsies, nozīmē, ka uzņēmumi var neinvestēt Eiropā. Tam var būt ļoti negatīva ietekme pēc dažiem mēnešiem vai gadiem uz nodarbinātību un izaugsmi.”
Tomēr ekonomistiem nav kristāla bumbas, un ir daudz nezināmu faktoru, kas apgrūtina prognozēšanu.
Konkrēti, Ķīnas reakcija un ES atbilde būs smagi nosvērta, savukārt ASV prezidents Donalds Tramps varētu izmantot tarifus kā sviru citās sarunās.