Vairāku revakcināciju ieguvumi, ierobežojumi un riski cilvēkiem ir maz pētīti. Covid-19 pandēmijas laikā vācu ārstiem bija iespēja par to uzzināt vairāk, pateicoties kādam 62 gadus vecam Magdeburgas iedzīvotājam, kurš vairāk nekā divu gadu laikā tika vakcinēts pret koronavīrusu vairāk nekā 200 reizes, raksta Naked Science
Zinātnieki par neparastu hipervakcinācijas gadījumu uzzināja no laikrakstu publikācijām. Vietējās prokuratūras veiktajā izmeklēšanā tika apstiprinātas 134 pacienta vakcinācijas epizodes pret SARS-CoV-2 deviņu mēnešu laikā, bet, pēc paša vīrieša teiktā, viņš 29 mēnešu laikā veicis 217 vakcinācijas. Notikuma dēļ varas iestādes ierosināja krāpšanas lietu, taču neizvirzīja kriminālapsūdzības pret “vakcinācijas čempionu”. Viņa rīcība, pārkāpjot ārstu ieteikumus par vakcināciju, tika skaidrota ar “personīgiem motīviem”.
Eksperti no Frīdriha-Aleksandra universitātes Erlangenā un Nirnbergā sazinājās ar pacientu un aicināja viņu iziet pārbaudi, lai izprastu pārmērīgas vakcinācijas imunoloģiskās sekas. Vīrietis piekrita un nodeva asins un siekalu paraugus pārbaudei. Turklāt pētījuma laikā pacientam pēc viņa uzstājības tika veikta vēl viena vakcinācija, un pēc tās ārsti veica papildu asins analīzes.
Primārā un atkārtotā vakcinācija var pastiprināt organisma imūnreakciju pret infekciju, bet hroniska noteiktu antigēnu iedarbība teorētiski var izraisīt imunoloģisko toleranci, tas ir, imūnās atbildes neesamību pret patogēnu.
Līdzīga iedarbība vērojama arī hroniskām infekcijām ar regulāriem saasinājumiem, piemēram, HIV vai B hepatītu. T-limfocīti jeb T-šūnas, ar kuru palīdzību organisms atpazīst un iznīcina šūnas ar svešiem antigēniem, it kā “nogurst” un izdalās. mazāk pretiekaisuma vielu. Ar šādu “atkarību” no antigēniem imūnsistēma vājinās un vairs nevar pilnībā cīnīties ar patogēnu.
Tikmēr vācu ārstu pētījums, kurā piedalījās arī viņu kolēģi no Austrijas, parādīja, ka ar pacientu no Magdeburgas nekas līdzīgs nav noticis.
Pamatojoties uz testa rezultātiem, vīrietim tika konstatēts augsts efektoru T-limfocītu līmenis, kas nodrošina imūnreakciju pret SARS-CoV-2 vīrusu. Testējamā to bija pat vairāk nekā pacientiem no kontroles grupas, kuri pret koronavīrusu tika vakcinēti trīs reizes.
Ārsti nepamanīja nekādas noguruma pazīmes efektoru T limfocītos: viņi cīnījās ar vīrusu tikpat efektīvi kā šūnas no kontroles grupas dalībniekiem. Turklāt atmiņas T šūnu līmenis, kas glabā informāciju par iepriekš aktīvajiem antigēniem un veido ātru sekundāro imūnreakciju, Magdeburgas pacientam bija tikpat augsts kā kontroles subjektiem.
Tādējādi ārsti neatrada pierādījumus par imūnās atbildes pavājināšanos, drīzāk otrādi. Turklāt 217. koronavīrusa vakcīna, ko vīrietis saņēma pētījuma laikā, joprojām darbojās: pēc tās ievērojami palielinājās antivielu skaits pret SARS-CoV-2.
Izmantojot asins paraugus, zinātnieki pārbaudīja arī pacienta imūnsistēmas reakciju uz citiem patogēniem un konstatēja, ka tā nav ietekmēta. Rezultātā ārsti secināja, ka hipervakcinācija nekaitē vīrieša imunitātei, lai gan viņš tika vakcinēts ar astoņām dažādām vakcīnām.
Kā norāda žurnālā The Lancet Infectious Diseases publicētā darba autori, pārmērīgas vakcinācijas izraisītu ievērojamu blakusparādību neesamība liecina, ka zāles ir labi panesamas. Zinātnieki gan uzsvēra, ka šis ir atsevišķs gadījums un neizdarīja tālejošus secinājumus un nesniedza ieteikumus iedzīvotājiem.