Kāds Orindžas apgabala, kas atrodas aptuveni 100 kilometru attālumā no Ņujorkas, iedzīvotājs, kopjot savu īpašumu, atklāja “divus neparastus zobus, kas paslēpti aiz augu zariem”. Divas komandas no Ņujorkas Universitātes un muzeja, kas ieradās izrakumos, izraka visu saglabāto mastodona žokli, kā arī pirkstu un ribas fragmentu. Par to ziņo CNN.
Pēc Valsts muzeja datiem, šāda mēroga atklājums noticis pirmo reizi 11 gadu laikā. Kopumā štatā atrastas aptuveni 150 mastodonu mirstīgās atliekas, no kurām trešā daļa atrasta Orindžas apgabalā. Pats muzejs rajonu dēvē par “karsto punktu” šādiem atklājumiem.
“Kad atradu zobus un apskatīju tos rokās, uzreiz sapratu, ka skatos uz ko īpašu un nolēmu vērsties pie ekspertiem. “Esmu gandarīts, ka mūsu īpašums ir kļuvis par zinātnieku aprindām tik svarīga atraduma avotu,” žurnālistiem sacīja vietnes īpašnieks, kura vārds netiek izpausts.
Mastodoni ir mūsdienu ziloņa tālie senči, kas apdzīvoja Ziemeļameriku apmēram pirms 3,75 miljoniem – 11 tūkstošiem gadu. Tiek uzskatīts, ka to izzušanu izraisīja seno cilvēku pārmērīgas medības, lielā konkurence par resursiem un klimata pārmaiņas.
Pieaugušais dzīvnieks bija no 2,5 līdz 3 metriem augsts, un tā svars sasniedza gandrīz sešas tonnas – 5400 kilogramus. Nejauciet mastodonus un mamutus. Šīs sugas īpatnība ir tāda, ka uz to molāru virsmas ir vairāki pārī savienoti sprauslas formas bumbuļi – un pat nosaukums cēlies no diviem grieķu vārdiem: “tesmenis” un “zobs”.
“Mastodona žoklis sniedz unikālu iespēju pētīt šo neparasto radījumu ekoloģiju, kas uzlabos mūsu izpratni par ledus laikmeta ekosistēmām,” sacīja Ņujorkas muzeja pētniecības direktors Roberts Feraneks.
Tiek precizēts, ka žoklis tiks parādīts sabiedrībai 2025. gadā, un pirms tam atrastie fragmenti izies cauri stingrai zinātniskās analīzes procesam, tostarp radiooglekļa datēšanai (process, kas ļauj noteikt aptuveno indivīda vecumu). Zinātnieki arī plāno noskaidrot, ko dzīvnieks ēdis.