Pirms 20 gadiem ASV Masačūsetsas štats pirmo reizi ASV vēsturē legalizēja viendzimuma laulības. Vēl pēc 10 gadiem homoseksuālie pāri varēja apprecēties visā valstī.
Pretēji šī lēmuma pretinieku argumentiem, rezultātā ieguvēji bija LGBT kopienas pārstāvji, heteroseksuāli cilvēki un ģimenes institūcija kopumā. Viena no pasaulē lielākajām ideju laboratorijām RAND sniedza detalizētu pārskatu par geju laulību legalizācijas sekām. Apskatīsim galveno no tā.
2004. gada maijā Masačūsetsa valstī pirmo reizi atļāva viendzimuma pāriem apprecēties. Pēc tam Amerikas sabiedrībā sākās strīdi: viendzimuma laulību legalizācijas atbalstītāji uzskatīja , ka tas palīdzēs LGBT cilvēkiem uzlabot viņu finansiālos apstākļus un vienkāršot homoseksuālu bērnu dzīvi. Oponenti norādīja, ka tas ir pretrunā ar tradicionālajām vērtībām un novedīs pie heteroseksuālu laulību skaita un stabilu heteroseksuālu ģimeņu ar bērniem samazināšanās.
Līdz 2011. gadam septiņi no 50 štatiem bija legalizējuši geju laulības: Konektikuta, Aiova, Vērmonta, Ņūhempšīra, Vašingtona un Ņujorka pievienojās Masačūsetsai. 2015. gadā ASV Augstākā tiesa pieprasīja visiem štatiem atzīt viendzimuma pāru laulības. Iemesls bija ”Obergefell pret Hodges” lieta: geju pāris 2013. gadā iesūdzēja tiesā Ohaio varas iestādes, jo viņi neatzina pāra laulību citā štatā. Ne visi atbalstīja Augstākās tiesas lēmumu: Teksasas ģenerālprokurors to nosauca par “nelikumīgu”, un Luiziānas un Misisipi varas iestādes iebilda pret to. ASV prezidents Džo Baidens federālā līmenī parakstīja likumu, kas garantē viendzimuma pāru tiesības laulāties tikai 2022. gada decembrī.
Viendzimuma pāru veselība ir uzlabojusies
Saskaņā ar pārskatā sniegtajiem datiem, seksuāli transmisīvo infekciju biežums Amerikas Savienotajās Valstīs 20 gadu laikā ir samazinājies. Kopš viendzimuma laulību legalizācijas jauno HIV gadījumu skaits ir samazinājies par 55%, sifilisa – par 33%, AIDS – par 9%. Tas ir saistīts ar faktu, ka cilvēki, kuri ir oficiāli precējušies, retāk iesaistās gadījuma seksuālās attiecībās. Turklāt, padarot laulību pieejamāku, pāri var iegūt ģimenes veselības apdrošināšanu un labākus veselības pārbaudes, un LGBT cilvēki ir motivēti rūpēties, lai izvairītos no saslimšanas ar STS.
Vairāk nekā puse no sifilisa, HIV un AIDS gadījumiem Amerikas Savienotajās Valstīs ir konstatēti vīriešiem, kuriem ir sekss ar vīriešiem, kas ir sociāla grupa, kuru tieši ietekmē viendzimuma laulību legalizācija. Pētījumā teikts, ka pēc infekciju skaita samazināšanās valsts veselības aprūpes sistēma sāka ietaupīt no viena līdz sešiem miljardiem dolāru gadā.
Saskaņā ar ziņojumu, LGBT cilvēkiem ir lielāks risks saslimt ar vēzi un sirds slimībām, ko izraisa stress, kas saistīts ar diskrimināciju. Tajā pašā laikā sociologi atzīmē, ka veiksmīga laulība uzlabo fizisko veselību un samazina mirstību. Pēc viendzimuma savienību legalizācijas LGBT cilvēki ziņoja, ka uzlabojusies viņu veselība un saziņa ar ārstiem.
Uzlabojies arī LGBT cilvēku un viņu tuvinieku emocionālais stāvoklis. 25 pētījumos atklājās, ka viendzimuma laulātie partneri ziņoja par mazāk depresijas un stresa simptomu un viņiem bija pozitīvāks noskaņojums. Viendzimuma laulību aizlieguma laikā LGBT cilvēki izjuta lielāku satraukumu un bija mazāk apmierināti ar dzīvi nekā pēc legalizācijas. Valstīs, kurās ir atļautas viendzimuma laulības, pašnāvības mēģinājumu skaits LGBT pusaudžu vidū ir samazinājies. Masačūsetsā geji retāk meklē garīgās veselības aprūpi.
Šķiršanos nekļuva vairāk
Saskaņā ar RAND ziņojumu negatīvas sekas ģimenes institūcijai nav bijušas. 20 gadu laikā ASV noslēgto laulību skaits gadā ir pieaudzis par aptuveni 10%. Ja 2002. gadā ASV apprecējās 57,9 miljoni pāru, tad 2022. gadā – 61,4 miljoni. Turklāt pieaugums vērojams ne tikai LGBT personu grupā: pēc ASV Tautas skaitīšanas biroja datiem 2021.gadā viendzimuma pāru skaits bija vairāk nekā 711,1 tūkstotis cilvēku jeb 1,2% no visām ģimenēm.
Viendzimuma laulību legalizācijas pretinieki uzskatīja, ka šis lēmums izraisīs šķiršanās gadījumu skaita pieaugumu heteroseksuālu pāru vidū un kopumā laulības vērtības samazināšanos. Tomēr datu analīze parādīja, ka šķirto laulību skaits Amerikas Savienotajās Valstīs 20 gadu laikā nav mainījies. “Ir pierādījumi, ka tiesību uz likumīgu savienību attiecināšana uz vairākiem pāriem ir palielinājusi interesi par laulībām. Un tas neaprobežojas tikai ar viendzimuma pāriem — tas ietekmē arī plašāku iedzīvotāju skaitu,” saka RAND ekonomiste Melānija Zābere.
Dzimstības līmenis ASV ir samazinājies, 2023. gadā piedzimstot aptuveni 3,6 miljoniem bērnu, salīdzinot ar nedaudz vairāk nekā četriem miljoniem bērnu, kas dzimuši 2002. gadā . ASV Slimību kontroles un profilakses centra Nacionālā veselības statistikas centra ziņojumā norādīts , ka tas ir zemākais līmenis pēdējo 100 gadu laikā. Taču amerikāņu ārsti to saista nevis ar viendzimuma laulību legalizāciju, bet gan ar ekonomisko recesiju un vispārējo dzimstības samazināšanos attīstītajās valstīs.
Lielākā daļa valsts tagad atbalsta geju laulības
Salīdzinot valstis pārejas periodā, sociologi nonāca pie secinājuma, ka pēc geju laulību legalizācijas pieauga LGBT cilvēku ienākumi un dzīves līmenis. Bērniem, kas auguši viendzimuma pāros, ir samazinājies trauksmes līmenis un paaugstinājušies sasniegumi skolā (pēc ASV Tautas skaitīšanas biroja datiem valstī ir aptuveni 300 tūkstoši šādu bērnu). Kopš 2010. gada statistiķi nav novērojuši atšķirības mācību sasniegumos starp pretēja dzimuma un homoseksuālu pāru bērniem. Turklāt štatos, kur viendzimuma savienības bija aizliegtas pirms 2015. gada, neprecētu vecāku bērniem bija sliktāki rezultāti.
Saskaņā ar RAND ziņojumu neviens no viendzimuma laulību pretinieku bailēm nepiepildījās. “Ja pēdējo 20 gadu laikā lēmumam legalizēt laulības viendzimuma pāriem arī ir bijušas negatīvas sekas, neviens vēl nav spējis tās atrast,” saka sociālās psiholoģijas profesors Bendžamins Kārnijs.
Aptaujas liecina, ka valsts atbalsts viendzimuma laulībām šo 20 gadu laikā ir pieaudzis par gandrīz 40%. Ja 2004.gadā šādas savienības atbalstīja 31% amerikāņu, tad 2024.gadā – vairāk nekā 70% valsts iedzīvotāju.