Ehinācija puķu dārzā ir ne tikai acij tīkama, bet pareizi lietota arī uzlabo mūsu veselību, tāpēc vismaz vienu ķekaru vēlas izaudzēt ne viens vien puķkopis. Ehināciju no sēklām ir grūti izaudzēt, jo to sēklu dīgtspēja ir zema.
Taču floristiem, kuri nesteidzas un vēlas izaicinājumu, ehināciju patiešām ir iespējams audzēt “no nulles”. Jautājums tikai: kad ehināciju sēt – pavasarī vai rudenī? Lielākā daļa avotu attiecas uz abiem periodiem, bet mēs dalīsimies ar dažiem ieskatiem par to, kāpēc pavasaris ir labāks ehinācijas dīgšanai un kā to izdarīt pareizi.
Kā un kad sēt ehināciju?
Pirmkārt, jāpiemin, ka ehinācijas sēklām ir slikta dīgtspēja tikai 15-20%, tāpēc cilvēki šos ziedus biežāk pavairo ar ceru dalīšanu. Bet kāpēc gan nepamēģināt pašam izaudzēt ehināciju no savāktajām sēklām? Šajā gadījumā palīdzēs zināt, ka dzīvotspējīgākās sēklas nāk no zieda malas. Protams, vienmēr būs iespējams izmantot jau komerciāli sagatavotas sēklas.
Ehināciju sēj rudenī vai pavasarī, bet mūspusē labāk un ierasts sēt pavasarī. Ehināciju sēklu dīgtspēju uzlabo noslāņošanās, tāpēc šis ziemas laikā “notiekošais” process palīdzēs sēklām būt enerģiskākām un dīgtošākām. Iekštelpās ziedus parasti diedzē martā-aprīlī. Ehināciju var sēt arī āra sēklu dobēs (to dara maijā-jūnijā), taču sēklas slikti dīgst laukā.
Iekštelpu dīgšanai sēklas iesēj 6 mm dziļumā podos, kastēs, kas pildīti ar labas kvalitātes sēklu audzēšanas maisījumu. Sēklu dīgšanai tiek uzturēta 18-21°C temperatūra, gaiša vieta un mitrā augsnā (bet nekad ne pārāk mitrā vai pārāk sausā). Ehinācija sadīgst apmēram 3-4 nedēļu laikā, un pēc uzdīgšanas un 3-4 lapām asnus ievieto atsevišķos podos.
Kad sēt ehināciju pēc Mēness?
Varbūt jau paspējāt ehinācijas slikto sadīgšanu “norakstīt” uz nepareizu Mēness datumu? Tad var mēģināt piemērot atbilstošu Mēness fāzi un iestādīt ehināciju pilnmēness dienās. Tiem, kas seko šim kalendāram, 2024. gadā tas atbilst dienām 03.21–04.06, 04.20–05.05, 05.19–06.04. Konkrētas dienas “saknēm”, “ziediem” vai “augļiem” neparedzam, jo uzskatām, ka tikai eksperimentējot varēs iegūt vēlamo ražu. Iespējams, šajā periodā iestādītā ehinācija jūs iepriecinās ar labāku dīgtspēju un veselīgākiem ziediem.
Eehinācijas stādīšana
Ehinācija jāstāda saulainā, mitrā (bet ne piemirkusi), ūdeni caurlaidīgā, dziļi iekoptā, auglīgā, neitrālā smilšainā vai smilšmāla augsnē. Jānodrošina tāda vieta, lai ehinācijas tuvumā neaug citi augi, jo ziediem nepatīk “kaimiņi”
Stādus var pārstādīt puķu dobē, kad tie veido pirmās īstās lapas un ir pietiekami lieli (parasti 5-10 cm augsti). Dažreiz tas tiek darīts tajā pašā rudenī, bet vēl labāk ir stādīt pastāvīgā vietā nākamā gada pavasarī. Augi tiek stādīti 30-50 cm attālumā viens no otra. Otrajā-trešajā gadā vajadzētu sagaidīt stādu ziedēšanu. Gadās, ka dažreiz puķes iesējas pašas.
Ehinācijus kopšana
Laistīšana. Lai gan šie ziedi ir diezgan izturīgi pret sausumu, karstā laikā tie ir jālaista, kad izžūst aptuveni 5 cm augsnes virsmas. Laistiet bagātīgi un dziļi agrā rītā vai vēlā pēcpusdienā (pirms saule uzsilst), izvairoties no ūdens nokļūšanas uz lapām.
Mēslošana. Ja ehinācija tiek stādīta labi sagatavotā augsnē, ziedu papildu mēslošana nebūs nepieciešama. Bet, ja augsne ir slikta vai vēlaties dot ziediem papildu “uzlabojumu”, tad tiek izmantots mēslojums ziedošiem augiem. Pārstādīšanas laikā izmanto lēnas iedarbības granulētos mēslojumus, bet ziedēšanas laikā – šķidros ziedu mēslojumus.
Mulčēšana. Ziedus pavasarī mulčē ar kompostu, neaprokot to kātus.
Atzarošana. Regulāra aizaugušu ziedu griešana stimulē jaunu ziedu veidošanos, tāpēc šo posmu nevajadzētu palaist garām. Vēlā rudenī tiek nogriezti visi auga stublāji, atstājot nedaudz kātu virs zemes.
Pārziemošana. Pieaugušās ehinācijuas nebaidās no ziemas, bet jaunie ziedi ir jānosedz.