Asteres ir universāli ziedi. Tie var mūs iepriecināt puķu dārzos, akmens dārzos, un ar tiem tiek apstādīti kapi . Ir neskaitāmas asteru sugas un šķirnes. Tāpēc asteru sēšanas laiks ir atkarīgs no tā, kādas asteres sēsim: pavasarī, vasarā vai rudenī. Esam sagatavojuši īsu pārskatu par asteru sēšanu.
Asteres iedala trīs grupās atkarībā no ziedēšanas laika: pavasara, vasaras un rudens asteres. Tas ir atkarīgs arī no tā, kad sēt asteres. No sēklām nogatavojas tikai pavasarī un vasarā ziedoši augi, tāpēc ar sēklām var pavairot tikai pavasara un vasaras asteres. Visu veidu asteres var pavairot ar spraudeņiem un dalīšanu.
Kad sēt pavasara un vasaras asteres?
Agri ziedošās asteres var sēt tieši augsnē aprīļa beigās – maijā. Stādus stādaudzētavās sēj marta beigās – aprīļa sākumā.
Pavasarī ziedošās asteres var sēt arī tūlīt pēc sēklu nogatavošanās jūlijā. Sēklas savāc un nekavējoties iesēj augsnē.
Asteru sēšana stādaudzētavās
Pirmkārt, jums ir jāizvēlas pareizā zeme asteru sēšanai. Ieteicams šāds maisījums: 1 daļa smilšu un kūdras (vienādās daļās) un 2 daļas zemes. Sagatavoto zemi samitrina un iesēj asteru sēklas. Starp citu, tās ir ļoti mazas, tāpēc tiek sētas daudz un bagātīgi. Ir pārklātas ļoti plānu zemes slāni, apmēram 3 mm biezumā.
Dīgšanai nepieciešama 18-20 °C temperatūra un regulāra laistīšana. Pārmērīga laistīšana ir bīstama, jo sēklas var aizmirkt, sapūt un neizdīgt. Ja telpa, kur dīgst sēklas, ir vēsa, stādaudzētavas pārklāj ar plēvi.
Asteres dīgst ļoti ātri. Pirmie asni parādās apmēram pēc nedēļas. Tad ir nepieciešams tos nosegt un nodrošināt pietiekamu gaismas daudzumu, lai tie augtu spēcīgi un neizstieptos.
Tiklīdz parādās pirmā īstā lapa, stādus pārstāda lielākos podos. Asteru stādi ārā varēs doties pēc salnām: maija otrajā pusē.
Asteru sēšana atklātā zemē
Asteru sēklas var sēt tieši atklātā zemē pavasara otrajā pusē. Protams, atkarībā no āra temperatūras. To dīgšanai piemērota 15-18 °C temperatūra. Ja pēc agras sēšanas atkal piemeklē salnas, dīgstošās sēklas un mazos dīgstus pārklāj ar plēvi.
Augsnei, kurā sēsit asteres, jābūt irdenai, labi apstrādātai un mēslotai ar organisko mēslojumu . Augsni ir piemēroti sajaukt ar kompostu vai sapuvušiem kūtsmēsliem.
Sēklas sēj aptuveni 8 cm attālumā, taču to lielums apgrūtina precīzu saskaņošanu. Daži floristi tās sēj tieši puķu dobē: izber sēklas noteiktā puķu dobes vietā, kur asteres vēlāk uzdīgs. Var būt sajauktas ar citiem ziediem. Tas ir atkarīgs tikai no florista izvēles.
Izdīgušas un izaugušās asteres (kad parādās dažas īstās lapas) retina aptuveni 30 cm attālumā vienu no otras.
Sēklām, kas diedzētas atklātā laukā, ir nepieciešams ilgāks laiks, lai dīgtu. Dīgšana var ilgt 7-21 dienu. Ir svarīgi laistīt regulāri, bet nepārlaistīt.
Piemērota vieta un zeme asteru audzēšanai
Asteres aug vienuviet vairākus gadus, tāpēc paturiet to prātā, kad tās sējat vai stādāt pastāvīgā vietā. Tie ir gaismu mīloši ziedi, tiem ir nepieciešama saules gaisma, lai gan tie var paciest daļēju ēnu. Tiesa, asterēm neder arī ļoti karsta vieta, kur saule tās cepinās visu dienu.
Asteres ir salīdzinoši mazprasīgi augi. Tomēr vislabāk tās aug trūdošā, auglīgā augsnē. Necieš smiltis un smagu, ūdeņainu augsni. Visur citur aug diezgan labi un neprasa īpašu aprūpi.
Asteru turpmākā kopšana
Asterēm ir jāuztur pietiekams augsnes mitrums: tām nepatīk pārlaistīta, piesātināta vai pāržuvusi augsne. Tāpēc īpaši svarīgi ir tās laistīt sausās, karstās vasaras dienās.
Asteres katru pavasari mēslo ar sapuvušu kompostu vai komplekso mēslojumu. Pirms ziedēšanas ieteicams arī mēslot ar speciāliem mēslošanas līdzekļiem priekš ziedošiem augiem.
Ir ļoti noderīgi sakratīt augsni ap asterēm. Īpaši pēc stipra vai ilgstoša lietus. Tās arī jāravē, lai nezāles tās neaizēnotu. Ja jūs audzējat garas asteres, jums ir jāparūpējas par tām piemērotiem balstiem vai mietiem.
Asteru ziedus novāc, kad tie ir noziedējuši, un rudenī visu veidu asterēm nogriež stublājus līdz zemei.
Pārstādīšana ir ieteicama ik pēc 3-5 gadiem.