Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ilgst jau gandrīz divus gadus. Tomēr joprojām nav priekšnoteikumu miera sarunu sākšanai.
Lai gan šajā rakstā atradīsiet vairākas kareivīgas Kremļa propagandas ”pērles”, kopējā kontekstā arī tās ļaus plašāk saprast, kādas prognozes par karadarbības izbeigšanas laiku un apstākļiem sniegtas Krievijā, Ukrainā un citās valstīs.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis:
Es domāju, ka neviens nezina atbildi [uz jautājumu, kad karš beigsies]. Pat mūsu komandieri vai Rietumu partneri, kad viņi saka, ka šis [karš] ilgs daudzus gadus, viņi nezina. Tās ir tikai domas, un domas bieži atšķiras no realitātes. <…> Ja mēs nezaudēsim savu noturību, mēs [konfliktu] beigsim agrāk. <…> Mēs neesam gatavi atteikties no savas valsts.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins :
Tie, kas vakar runāja par nepieciešamību sagādāt Krievijai stratēģisku sakāvi, tagad meklē izteicienus, kā ātri izbeigt konfliktu. Mēs arī vēlamies izbeigt konfliktu, un pēc iespējas ātrāk, tikai saskaņā ar mūsu noteikumiem. Mums nav vēlmes bezgalīgi cīnīties, bet mēs arī negrasāmies atdot savas pozīcijas.
Slovākijas premjerministrs Roberts Fico :
Viņiem ir jāpanāk kaut kāds kompromiss, kas būs ļoti sāpīgs abām pusēm. Ko viņi gaida? Ka krievi pametīs Krimu, Donbasu un Luhansku? Tas ir nereāli.
Baltais nams (saskaņā ar NBC avotiem):
Prezidenta Džo Baidena palīgi trešdien slēgtā sanāksmē likumdevējiem skaidri norādīja, ka, ja Kongress tuvākajās dienās neatļaus sniegt papildu militāro palīdzību Ukrainai, karadarbība var beigties ar Krievijas uzvaru dažu nedēļu vai labākajā gadījumā mēnešu laikā.
NATO ģenerālsekretāra vietniece Mircea Geoana :
Mans aicinājums ir sagatavoties ilgam [konfliktam], tas ieilgs. Tas [konflikta beigas] nenotiks 2024. gadā un varbūt arī 2025. gadā. Mēs neredzam nevienā pusē militāro spēju tā vai citādi panākt izšķirošu uzvaru. Mēs sagaidām ilgstošu karu ar maziem uzbrukumiem, pretuzbrukumiem, ar teritorijas iekarošanu un zaudēšanu.
Polijas prezidents Andžejs Duda :
Karš beigsies, kad mēs izdzīsim krievus no visām [okupētajām] teritorijām [Ukrainas]. Tas man ir skaidrs.
Amerikas Savienoto Valstu prezidenta īpašais palīgs un Nacionālās drošības padomes vecākais direktors Krievijas un Centrālāzijas jautājumos Nikolass Berliners :
Ukrainai pašai jāizlemj, kad un vai tā uzsāks kādas sarunas ar Krieviju. Un es uzskatu, ka vēl viena svarīga lieta paliek principiālais jautājums – ANO Statūtu ievērošanas princips attiecībā uz valsts suverenitāti un teritoriālo integritāti. Lai kāds būtu šī militārā konflikta galīgais risinājums – bet galu galā visi kari beidzas pie sarunu galda – šie principi ir jāievēro, lai panāktu taisnīgu un ilgtspējīgu mieru.
Jautājums ir par to, kad, ja vispār, Krievija būs gatava uzsākt sarunas ar Ukrainu par nosacījumiem, kas atbalsta šos ANO Statūtu pamatprincipus. Jo bez tiem ir ļoti, ļoti grūti iedomāties, ka Ukrainā varētu būt kaut kāds ilgtspējīgs miers.
Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba:
2024. gadā, protams, prioritāte ir izmest Krieviju no debesīm, jo tas, kurš kontrolēs debesis, noteiks, kad un kā karš beigsies.
Krievijas Valsts domes Aizsardzības komitejas priekšsēdētājs Andrejs Kartapolovs :
Tēlaini runājot, jūs un es atrodamies kaut kur 1943. gada decembrī un, salīdzinot ar Lielo Tēvijas karu, virzāmies uz 1944. gadu.
Ja ņemam Lielā Tēvijas kara periodus, tagad tas aptuveni atbilst šim rādītājam [1944-1945]. Vācieši zaudēja savu kauju, un mēs to uzvarējām. Tas pats notika vasarā un rudenī Zaporižjas laukos. Bija pretuzbrukums – un tagad tā nav, un mēs virzāmies uz priekšu.
Čečenijas vadītājs Ramzans Kadirovs :
Es domāju, ka mums vajadzētu sagaidīt pabeigšanu <…> vasarā [2024. gadā], aptuveni jūnijā vai jūlijā. Ja es būtu pieņēmis lēmumu, tas būtu pabeigts trīs mēnešu laikā.
Ukrainas Aizsardzības ministrijas vadītāja vietnieks Ivans Gavriļuks :
Protams, karš jābeidz ar pilnīgu Ukrainas atbrīvošanu un tās 1991. gada robežu atjaunošanu. <…>
Jebkurš karš beidzas pie sarunu galda ar noteiktu dokumentu parakstīšanu. Es domāju, ka tas pats notiks arī mūsu gadījumā. Līgumus parakstīs – no vienas puses, to valstu koalīcija, kas atbalsta Ukrainu, un Krievija, no otras puses. Šajā dokumentā jāiekļauj klauzula par Krievijas atteikšanos no kodolieročiem, jo tie apdraud mieru.
Krievijas Valsts domes deputāts Aleksandrs Hinšteins :
Mēs sagaidām, ka 2024.
Zaporižjas apgabala okupantu ieceltais gubernators Jevgeņijs Balickis :
Es, protams, neesmu pravietis… bet savā vārdā varu teikt, ka domāju, ka ziema, pavasaris [2024] – viss stāsts beigsies no organizētās militārās pretošanās viedokļa. Visticamāk, fronte sabruks. Es redzu, ka potenciāls, uzbrukuma potenciāls, kopumā principā ieroči ir ļoti vāji – nav pietiekami daudz lādiņu, nav pietiekamas apmācības.
Krievijas Valsts domes deputāts Anatolijs Vasermans :
Pēc dažādām aplēsēm, NATO drošības rezerve var būt pietiekama laika periodam no viena līdz pieciem gadiem. Visticamāk, kaujas turpināsies aptuveni [šo] laiku.
Miljardieris Oļegs Deripaska :
Žēl, ka nebūs konstruktīvas sarunas par situāciju Ukrainā [Pasaules ekonomikas forumā Davosā] — nebūs Krievijas delegācijas. Lai gan mums nebūs jāgaida miers pirms 25. maija.
Politologs Vladimirs Pastuhovs :
Pamiera vienošanās starp Krieviju un Ukrainu šobrīd ir maz ticama, neskatoties uz visām runām par to. <…>
Karš turpināsies, līdz kādā no karojošajām valstīm notiks valsts apvērsums. Ja tas notiks Krievijā, pastāv iespēja, ka Krievija atkāpsies; ja tas notiks Ukrainā, pastāv iespēja, ka Ukraina piekritīs konflikta iesaldēšanai. <…>
2024. gads tiks pavadīts, pārstrukturējot Rietumus no pēckara paradigmas uz pirmskara paradigmu. Būs vajadzīgs 2025. gads, lai [Donalds] Tramps iekļautos jaunajā paradigmā, ja viņš kļūs par prezidentu. Tad sāksies karnevāls.
Krievijas Valsts domes deputāte Svetlana Žurova :
Es vēlētos, lai visi mērķi tiktu sasniegti un pabeigti līdz 2024. gada vasarai. Ceru, ka sarunas var sākties pavasarī.
Komsomoļskaja Pravda militārais korespondents Aleksandrs Kocs:
Es nešaubos, ka šogad vēlēšanās uzvarēs Vladimirs Putins. Bet es esmu reālists, es lieliski saprotu, ka šogad Hreščatikā parāde nenotiks. Bet es zem egles novēlēju vēstulē Ziemassvētku vecītim, lai šogad vēl varētu svinēt Donbasa, un LTR, DTR, Slavjanskas, Kramatorskas pilnīgu atbrīvošanu, priekšnosacījumu radīšanu tālākai virzībai. Jo šogad diemžēl konflikts nebeigsies, priekšā vēl daudz darba.
Krievijas Cilvēktiesību padomes locekle Eva Merkačeva:
Es domāju, ka tas beigsies 2024. Es ļoti vēlos, lai mēs visi beidzot atgrieztos mierīgā dzīvē.
Filmu režisors, Krievijas tautas mākslinieks Aleksandrs Sokurovs :
Tas turpināsies ilgi, ilgi. Jautājums nav tikai par militāro iznākumu, ir arī civilais un nākamie. Tas viss ir saistīts ļoti sarežģītā mezglā.