Ziema spēlējusi nozīmīgu lomu Krievijas militārajā vēsturē – piemēram, tā palīdzēja cīņās ar Napoleonu un nacistisko Vāciju. Militārās amatpersonas un eksperti norāda, ka laikapstākļi atkal būs izšķirošs faktors sadursmē starp Ukrainas un Krievijas spēkiem, kas notiek jau devīto mēnesi.
Un runa nav tikai par to, kā uzturēt siltumu valstī, kur temperatūra var pazemināties līdz -30°C. Šādā ekstrēmā situācijā ir grūtāk uzturēt militāro tehniku, zem sniega var paslēpties mīnu lamatas, ģeneratoriem vajag vairāk degvielas, ar piegādēm labāk nodarboties naktī, jo pa dienu teritorija ir labāk pārskatāma, bet dažu dronu navigācija sistēmas ir klātas ar ledu. Pat lodes lido lēnāk, jo aukstais gaiss ir blīvāks par siltu gaisu.
“Laika apstākļi ietekmē jebkuru darbību, tostarp militāro,” saka Oleksijs Meļņiks, bijušais Ukrainas gaisa spēku pulkvežleitnants un tagad Oleksandra Razumkova vārdā nosauktā Ukrainas Ekonomikas un politisko pētījumu centra līdzdirektors. “Tas ietekmēs abas puses.”
Taču ietekme būs atšķirīga, norāda militārie eksperti.
Vladimirs Putins liek likmi uz to, ka masveida apšaude, kas jau ir iznīcinājusi 40% Ukrainas enerģētikas infrastruktūras, demoralizēs civiliedzīvotājus un iedragās Kijivas spēju nodrošināt savu karaspēku. Pēdējās dienās varasiestādes brīdina galvaspilsētas iedzīvotājus par biežākiem un ilgākiem elektrības padeves pārtraukumiem, un bēgļi šoziem lūgti neatgriezties valstī, lai nenoslogotu energosistēmu.
Otrs Putina stratēģijas elements ir balstīts uz to, ka aukstā laika iestāšanās parasti noved pie militārās aktivitātes samazināšanās. Tas ļautu Krievijai nostiprināt savu aizsardzības līniju un noturēt tās ieņemtās teritorijas, kas ir galvenais uzdevums ģenerālim Sergejam Surovikinam, kurš nesen tika iecelts par Krievijas spēku komandieri Ukrainā, norāda analītiķi.
Militārais pētnieks Entonijs Kings, Vorikas universitātes profesors, saka:
”Ziemas ir aukstākas un tumšākas, tāpēc pieaug nepieciešamība pēc nodrošinājuma. Nepieciešams vairāk degvielas, rodas vairāk problēmu, tas viss bremzē darbību, kas parasti ir izdevīgi aizstāvošajai pusei”.
Taču Ukrainai ir savas priekšrocības, kas var būt svarīgākas, jo īpaši attiecībā uz karaspēka nodrošināšanu ar siltiem formas tērpiem un ieročiem. Kanāda nodrošinās Ukrainai pusmiljonu ziemas formas tērpu komplektus, un arī NATO samitā oktobrī tika apspriests, kā atbalstīt valsti aukstajā periodā.
“Krievi gaida, ka ziema viņiem palīdzēs, vismaz enerģētiskajā karā,” saka Meļņiks. Taču Ukrainas armija būs labākā situācijā, tostarp pateicoties vietējo iedzīvotāju atbalstam, viņš norāda. Nesen viesojoties vienībā netālu no Kijivas, Meļņiks novērojis, kā vietējie iedzīvotāji mazgāja karavīriem drēbes, palīdzēja nodrošināt pārtiku un “visu, kas nepieciešams”.
“Mums ir daudz brīvprātīgo,” saka Īpašo spēku virsnieks Tarass Berezovecs, kurš dienē netālu no Bahmutas Ukrainas austrumos. – Mums ir gāzes rezerves, autonomie strāvas avoti. Pavēle bija: sagatavoties.
Okupētajās teritorijās Krievijas karaspēks šādu palīdzību nevarēs sagaidīt. Daudzi nesen mobilizētie un uz fronti nosūtītie karavīri nav pat nodrošināti ar ieročiem. “Mēs atrodamies ienaidnieka teritorijā, un mums nav neviena veikala,” viņu sūdzējās kādā no Zaporižjes nosūtītā video.
Frontē daudz kas būs atkarīgs no tā, kāds laiks iestāsies – ap nulli un sniegs un lietus, vai, piemēram, -10 °, kad viss sasalst.
Siltā ziema iedragās Putina enerģētikas kara likmes, un dubļi liks tankiem un piegādes kravas automašīnām turēties uz asfaltētajiem ceļiem. Tas atvieglos darbu ukraiņiem, kuri prot veikt efektīvus triecienus pret Krievijas piegādes līnijām. Viņi varēs izmantot savas priekšrocības, kuras piemīt “precīzajiem ieročiem, lai noplicinātu Krievijas karaspēku un padarītu viņu dzīvi frontē nožēlojamu”, saka Nikolajs Beleskovs, Kijivas Nacionālā stratēģisko pētījumu institūta militārās politikas nodaļas galvenais konsultants.
Taču dubļi ierobežos arī Ukrainas iespējas uzsākt pretuzbrukumu. Spēcīgās lietusgāzes un nelīdzens reljefs apgrūtina Hersonas atbrīvošanas uzdevumu, pagājušajā nedēļā atzina aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs.
Bet “spēcīgs sals ļaus pārvietoties pa laukiem un teorētiski pavērs ceļu ofensīvai,” saka Beleskovs. Un piebilst:
”Morāles uzturēšana ziemā ir abu pušu svarīgākais uzdevums. Pastāv reāla iespēja, ka Krievijas karaspēks frontē saskarsies ar neatgriezeniskām sekām, ja tas netiks pienācīgi apgādāts”