Eiropā atkal pieaug bažas par iespējamu karu ar Krieviju. NATO rīko lielākās mācības kopš aukstā kara beigām, medijos parādās jauni militāra konflikta scenāriji, politiķi un militārpersonas aicina nekavējoties gatavoties karam. Vairums analītiķu un ekspertu ir vienisprātis, ka Krievija, nolēmusi pastiprināt karu, vispirms sitot Ziemeļatlantijas alianses kolektīvās aizsardzības vājākajam posmam – Baltijas valstīm.
No pieejamās informācijas paanalizēsim, cik gatavas ir Lietuva, Latvija, Igaunija un Polija atvairīt iespējamo Krievijas agresiju.
Krievu trumpji
Pēdējos mēnešos Eiropā gandrīz katru dienu izskan aicinājumi gatavoties karam un nekavējoties palielināt ne tikai NATO austrumu flanga , bet arī visa kontinenta aizsardzības spējas. Eiropai atvēlētais laiks ir atšķirīgs – no viena gada, kā ziņo Vācijas izdevums Bild, atsaucoties uz saviem izlūkošanas avotiem, līdz 20 gadiem, atsaucoties uz britu laikraksta Daily Mail sniegto militāro ekspertu teikto.
Visiem scenārijiem un viedokļiem par to, kā attīstīsies iespējamais konflikts starp Krieviju un NATO, ir viena kopīga iezīme – karš sāksies ar uzbrukumu Lietuvai, Latvijai un Igaunijai. Šī ir visneaizsargātākā vieta visā NATO austrumu flangā.
Pirmkārt, visām trim mazajām valstīm ir kopīga robeža ar Krieviju (Lietuvai un Latvijai arī ar Maskavas tuvāko sabiedroto Baltkrieviju). Otrkārt, valstīm ir ļoti neaizsargāti sauszemes savienojumi ar tuvākajiem sabiedrotajiem (vienīgie divi ceļi iet caur tā saukto “Suvalku koridoru”, kura platums ir 65 kilometri). Treškārt, Baltijas valstīs dzīvo liels krievvalodīgo iedzīvotāju skaits, no kuriem daļa simpatizē Maskavai un var tikt izmantota kā “piektā kolonna” (Latvijā – 24,5%, Igaunijā – 23,7%, Lietuvā – 5%).
Lai izolētu Baltijas valstis iespējamā kara sākuma stadijā, Krievijas (un Baltkrievijas, ja tās piedalās agresijā) sauszemes un jūras spēkiem būs jāatrisina divi galvenie uzdevumi: jāizveido jūras blokāde un jāpārtrauc reģiona sauszemes sakarus ar Poliju
Cīņa par kontroli pār Baltijas jūru
Karakuģu skaita un kopējās jaudas ziņā Krievijas Baltijas flote ir krietni pārāka par Lietuvas, Latvijas un Igaunijas apvienotajiem jūras spēkiem. Tātad galvenais jautājums būs par to, cik ātri un efektīvi var nākt palīgā citu NATO valstu spēki un vai visām reģiona valstīm ir politiskā griba uzsākt pilna mēroga karu pret Krieviju .
Tomēr Krievijas Baltijas flotei ir arī savas vājās vietas. Pirmkārt, tā ir ģeogrāfija. Visi kuģi ir sadalīti starp divām vietām – Ļeņingradas jūras spēku bāzi Somu līča austrumu daļā un Baltijas jūras spēku bāzi Kaļiņingradas apgabalā.
Izeja no Somu līča uz Baltijas jūru ir rietumu virzienā sašaurināta kakla daļa, kuras šaurākajā vietā attālums no Igaunijas krastiem līdz Somijas krastam ir tikai nedaudz vairāk par 40 kilometriem. To var cieši bloķēt pretkuģu raķetes RBS-15, kas darbojas Somijas piekrastes aizsardzībā ar šaušanas attālumu no 70 līdz 300 kilometriem. Precīzi trāpot mērķim, viena šāda raķete spēj iznīcināt vai neatgriezeniski atspējot jebkuru no ekspluatācijā esošajiem Krievijas karakuģiem.
Savukārt Igaunijas piekrastes aizsardzības galvenais elements ir Izraēlas raķetes Blue Spear, kuru piegādes līgums tika parakstīts 2021.gada oktobrī. Augstas precizitātes raķetes spēj trāpīt mērķiem līdz 290 kilometru attālumā, un to efektivitāti neietekmē GPS traucēšana (kas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā Krievijas spēju atslēgt šo navigācijas sistēmu ievērojamā reģiona valstu teritorijas daļā).
Krievijas Jūras spēku Baltijas bāze atrodas Baltijskā, 80 kilometrus no Gdaņskas, Polijā. Tas ir vairāk nekā pietiekami, lai visus kuģus noturētu skartajā zonā. Norvēģijas pretkuģu raķetes NSM, ar kurām aprīkotas Polijas piekrastes raķešu divīzijas, tiek uzskatītas par labākajām pasaulē. Tās var sasniegt mērķus līdz 180 kilometru attālumā.
Kopumā ar reģionālajām NATO dalībvalstīm (tostarp Zviedrijā, kas nesen tika uzņemta ) rīcībā esošie uz zemes izvietotie pretkuģu ieroči ir pilnīgi pietiekami, lai visu Baltijas jūru kontrolētu un bloķētu Krievijas Baltijas floti abās tās pamatnēs. Šeit nav ņemti vērā karakuģu gaisa kuģi un raķešu ieroči.
Suvalku koridors
Šķiet, ka vienkāršāks uzdevums Krievijas armijai ir sauszemes sakaru likvidēšana starp Baltijas valstīm un Poliju, caur kuru tradicionāli tiek veikta galvenā loģistika. Lai to izdarītu, pietiek nogriezt 65 kilometrus no “Suvalku koridora”, kas savieno Krievijas Kaļiņingradas apgabalu ar Baltkrieviju.
Ja vienlaicīgi veikt divus triecienus vienu pret otru (izmantojot Baltkrievijas teritoriju kā uzbrukuma tramplīnu), tad katrai no divām Krievijas bruņoto spēku (vai Baltkrievijas bruņoto spēku) uzbrūkošajām grupām vajadzēs tikai segt nedaudz vairāk par 30 kilometriem.
Taču, paskatoties šī reģiona kartē, redzēsit, ka Baltijas valstis un Poliju savieno tikai divi ceļi – ātrgaitas šoseja S61 un šoseja numur 16. Starp tām ir sarežģīts reljefs ar mežiem, ezeriem un purviem. Lai kontrolētu Suvalku koridoru, pietiek nogriezt šos divus ceļus. No Krievijas robežas līdz pirmajai no tām taisnā līnijā ir 22 kilometri, no Baltkrievijas robežas līdz otrajai un vēl mazāk – tikai 14 kilometri.
Cīņa par “Suvalku plaisu” varētu kļūt par vienu no galvenajām cīņām sākotnējā Krievijas iespējamā kara pret NATO stadijā. Eiropas militārie eksperti to saprot.
Vārti, kas jāaizver
Bijušais Polijas sauszemes spēku komandieris ģenerālis Valdemārs Skrzipčaks 22. janvārī aicināja pēc iespējas ātrāk sākt nocietinājumu būvniecību uz robežas ar Krieviju un Baltkrieviju. Dažas dienas iepriekš Lietuvas, Latvijas un Igaunijas aizsardzības ministri paziņoja par nodomu būvēt “vienotu aizsardzības līniju” gar robežām ar bīstamajiem kaimiņiem .
Skrzipčaks pozitīvi novērtēja sabiedroto ieceri, uzsverot, ka arī Polijai jādomā par nocietinājumu būvniecību pierobežas zonā. Viņš arī vērsa uzmanību uz divām no drošības viedokļa problemātiskākajām zonām – Suvalku koridoru un Brestas vārtiem.
“Miera laikā mēs nekad neesam pievērsuši pienācīgu uzmanību savas teritorijas aizsardzībai, un tādēļ tā ir jāsagatavo iespējamām militārām operācijām: jāizbūvē vesela nepieciešamo inženiertehnisko un nocietinājuma būvju sistēma, jāsagatavo noteiktas teritorijas, lai palēninātu ienaidnieka virzību, lai izlemtu, kur tiks izvietoti mīnu lauki. Tas viss tiek darīts, kā plānots miera laikā, jo pēc kara sākuma tam visam nebūs laika,” savā viedoklī dalījās ģenerālis.
“Brestas vārti” ir militārs termins, kas apzīmē aptuveni 80 kilometrus platu joslu starp Bugas un Narevas upēm. Šis ir īsākais ceļš no Baltkrievijas robežas uz Varšavu un viens no galvenajiem uzbrukuma virzieniem Krievijas agresijas pret Poliju gadījumā.
Pēc pilna mēroga Krievijas iebrukuma Ukrainā poļu politiķi un militārpersonas vairākkārt vērsa uzmanību uz nepieciešamību pēc iespējas pamatīgāk nostiprināt Brestas vārtus. 2023.gada jūlijā Polijas prezidents Andžejs Duda paziņoja, ka Krievijas agresijas gadījumā šajā jomā NATO nekavējoties nosūtīs uz Poliju 100 tūkstošus savu karavīru.