Savulaik grifi bija bagātīgi un visuresoši putni Indijā. Maitēdāji putni lidinājās virs plašiem poligoniem, meklējot liellopu līķus. Dažreiz viņi satrauca pilotus, lidostā pacelšanās laikā iekļūstot reaktīvajos dzinējos.
Taču pirms vairāk nekā divām desmitgadēm Indijas grifi sāka mirt, jo slimu govju ārstēšanai sāka lietot zāles.
Līdz deviņdesmito gadu vidum grifu populācija, kurā ir 50 miljoni vareno putnu, bija strauji samazinājusies līdz nullei, pateicoties diklofenakam, lētam nesteroīdam pretsāpju līdzeklim liellopiem, kas ir nāvējošs grifiem. Putni, kas barojās ar ar šīm zālēm ārstēto mājlopu līķiem, cieta no nieru mazspējas un nomira.
Kopš 2006. gada aizlieguma lietot diklofenaku veterinārijā, dažos apgabalos samazinājums ir palēninājies, taču vismaz trīs sugas ir cietušas ilgtermiņa zaudējumus 91-98% apmērā, liecina jaunākais Indijas valsts ziņojums par putniem.
Un tas vēl nav viss, liecina jauns recenzēts pētījums. Šo smago, slaucošo putnu netīša iznīcināšana ļāva nāvējošām baktērijām un infekcijām vairoties, piecu gadu laikā izraisot aptuveni pusmiljona cilvēku nāvi, teikts Amerikas Ekonomikas asociācijas žurnālā publicētajā pētījumā.
“Grifi tiek uzskatīti par dabas sanitārijas pakalpojumu, jo tiem ir svarīga loma mirušo dzīvnieku izņemšanā no mūsu vides, kas satur baktērijas un patogēnus — bez grifiem slimība var izplatīties,” saka pētījuma līdzautors Eials Frenks, universitātes docents. no Čikāgas Harisa sabiedriskās politikas skolas.
“Izpratne par grifu lomu cilvēku veselībā uzsver, cik svarīgi ir aizsargāt savvaļas dzīvniekus, nevis tikai jaukos un mīļos. Viņiem visiem ir jādara darbs mūsu ekosistēmās, kas ietekmē mūsu dzīvi.
Frenks un viņa līdzautors Anants Sudaršans salīdzināja cilvēku mirstības rādītājus Indijas rajonos, kuros kādreiz plauka grifi, ar tiem, kuros grifu populācija bija vēsturiski zema gan pirms, gan pēc grifu sarukšanas. Viņi arī pārbaudīja trakumsērgas vakcīnu pārdošanu, savvaļas suņu skaitu un patogēnu līmeni ūdens apgādē.
Viņi atklāja, ka pēc tam, kad bija pieaudzis pretiekaisuma zāļu pārdošanas apjoms un grifu populācijas bija sarukušas, cilvēku mirstības līmenis rajonos, kur kādreiz plauka putni, palielinājās par vairāk nekā 4%.
Pētnieki arī atklāja, ka ietekme bija vislielākā pilsētu teritorijās ar lielu mājlopu populāciju, kur liemeņu izgāztuves bija izplatītas.
Autori lēsa, ka no 2000. līdz 2005. gadam grifu zaudēšana izraisīja aptuveni 100 000 papildu cilvēku nāves gadījumu katru gadu, kā rezultātā gadā tika radīti vairāk nekā 69 miljardi ASV dolāru mirstības radītie zaudējumi vai ekonomiskās izmaksas, kas saistītas ar priekšlaicīgu nāvi.
Šos nāves gadījumus izraisīja slimību un baktēriju izplatīšanās, kuras grifi citādi būtu izņēmuši no vides.
Piemēram, bez grifiem klaiņojošo suņu populācija palielinājās, izraisot trakumsērgu cilvēkiem.
Trakumsērgas vakcīnu pārdošanas apjoms šajā laikā pieauga, taču tas bija nepietiekams. Atšķirībā no grifiem, suņi neefektīvi tīrīja kritalu atliekas, kā rezultātā baktērijas un patogēni izplatījās dzeramajā ūdenī noteces un sliktu iznīcināšanas metožu dēļ. Fekālo baktēriju daudzums ūdenī palielinājās vairāk nekā divas reizes.
“Šajā gadījumā vainīgas bija jaunas ķīmiskās vielas, bet citas cilvēka darbības – biotopu izzušana, savvaļas dzīvnieku tirdzniecība un tagad arī klimata pārmaiņas – ietekmē dzīvniekus un, savukārt, mūs. Ir svarīgi saprast šīs izmaksas un novirzīt resursus un noteikumus, lai īpaši saglabātu šīs galvenās sugas.
No Indijas grifu sugām baltais grifs, Indijas grifs un rudgalvis ir piedzīvojis visnozīmīgāko ilgtermiņa samazināšanos kopš 2000. gadu sākuma, populācijām samazinoties attiecīgi par 98%, 95% un 91%. Arī Ēģiptes grifs un migrējošais grifons ir ievērojami samazinājušies, taču ne tik katastrofāli.
2019. gada mājlopu skaitīšanā Indijā tika reģistrēti vairāk nekā 500 miljoni dzīvnieku, kas ir augstākais rādītājs pasaulē. Lauksaimnieki vēsturiski paļāvās uz grifiem, ļoti efektīviem tīrītājiem, lai ātri aizvāktu lopu līķus. Saskaņā ar pētnieku datiem, grifu samazināšanās Indijā ir straujākais putnu sugas rādītājs, kāds jebkad reģistrēts, un lielākais kopš pasta baloža izzušanas ASV.
Saskaņā ar Indijas putnu štata ziņojumu Indijas atlikušās grifu populācijas tagad ir koncentrētas ap aizsargājamām teritorijām, kur to uzturā ir vairāk mirušu savvaļas dzīvnieku nekā potenciāli piesārņotu mājlopu. Šis nepārtrauktais kritums liecina par “pastāvīgiem draudiem grifiem, kas rada īpašas bažas, ņemot vērā, ka grifu samazināšanās ir negatīvi ietekmējusi cilvēku labklājību”.
Speciālisti brīdina, ka veterinārās zāles joprojām rada lielus draudus grifiem. Liemeņu pieejamības samazināšanās dēļ pieaugošās apbedīšanas un savvaļas suņu konkurences saasina problēmu. Karjeru izstrāde un ieguve var izjaukt dažu grifu sugu ligzdošanas dzīvotnes.
Vai grifi atgriezīsies? Grūti pateikt, lai gan ir dažas daudzsološas pazīmes. Pagājušajā gadā no tīģeru rezervāta Rietumbengālijā tika atbrīvoti 20 grifi, kas audzēti nebrīvē un aprīkoti ar satelītu zīmēm un izglābti . Nesenajā apsekojumā Indijas dienvidos tika reģistrēti vairāk nekā 300 grifi . Bet ir jārīkojas plašāk.
“Grifa sarukums Indijā ir īpaši spilgts piemērs grūti maināmām un neprognozējamām izmaksām, ko cilvēkiem var radīt sugas zudums,” saka Sudarshan kungs, Vorikas Universitātes un sadarbības asociētais profesors. – pētījuma autors.