Ja katru reizi, apsēžoties vai kāpjot pa kāpnēm, ceļgalos rodas čīkstēšana un stīvums, iespējams, ka jums ir ceļa osteoartrīts, kas ir galvenais ceļgala saliekšanas sāpju cēlonis.
Sāpes un čīkstēšana ceļgalos ir diezgan izplatīta problēma, ar kuru mēs sākam iepazīties, tuvojoties mūsu 50. dzimšanas dienai. Medijs ”Womans World” pastāstīka par to, kā dabiskā veidā palīdzēt atjaunot kustīgumu ceļa locītavā.
Pētījumi liecina, ka katram ceturtajam cilvēkam, kas vecāks par 45 gadiem, jau ir zināmas artrītiskas izmaiņas ceļgalā, saka Džeimss Čens, ortopēdijas ķirurgs.
Labā ziņa ir tā, ka vieglas sāpes var viegli novērst dabiski bez medicīniskas iejaukšanās.
Galvenie ceļa sāpju cēloņi sievietēm pēc 50 gadu vecuma
Sāpēm, saliecot celi, var būt vairāki iespējamie cēloņi. Bet visizplatītākais cēlonis sievietēm pēc 50 gadiem ir ceļa osteoartrīts. To parasti izraisa ceļa locītavu skrimšļa (saistaudu, kas amortizē locītavas) dabiskais nodilums laika gaitā.
Mūsu ceļgalu kauli berzējas viens pret otru, un skrimslis nolietojas, izraisot sāpīgu berzi, skaidro Džordžs Eldairijs, sporta medicīnas ārsts. Papildus sāpēm noliecoties, jūsu ceļgalis var justies stīvs un radīt krakšķēšanu vai slīdēšanu, kad to pārvietojat. Reizēm var arī redzēt redzamu pietūkumu, ko izraisa šķidruma uzkrāšanās ap ceļa locītavu, īpaši pēc fiziskās aktivitātes vai dienas beigās pēc tam, kad esat bijis uz kājām, atzīmē Dr Čens.
Traumas, kas var izraisīt ceļgala sāpes
Ievainojumi, piemēram, tendinīts (cīpslu iekaisums), bursīts (ar šķidrumu pildītu maisiņu iekaisums, kas amortizē locītavas) vai Beikera cista (ar šķidrumu pildīta cista), arī var izraisīt ceļa sāpes, kad jūs noliecaties. Ceļi ir salīdzinoši nestabila locītava, un tajā ir daudz muskuļu un saišu, kas ir atbildīgas par kustībām, kad mēs veicam parastās darbības (piemēram, noliecamies, kāpjam vai ejam). Tāpēc var tikt ietekmētas daudzas lietas, saka Dr Čens.
Ir grūti patstāvīgi noteikt, kurš ievainojums var izraisīt ceļa sāpes. Ja Jums ir pastāvīga diskomforta sajūta, ieteicams par to pastāstīt savam ārstam. Viņš var veikt fizisku pārbaudi un testus (piemēram, rentgenu vai MRI), lai noteiktu, kur ir bojāts ceļgals, cik nopietns ir bojājums, un vislabāko veidu, kā palīdzēt jums justies labāk.
Kā mazināt sāpes ceļgalā
Vieglu ceļa locītavas osteoartrītu vai nelielas traumas parasti var ārstēt mājās. Ja joprojām varat veikt savas ikdienas aktivitātes un sāpes ir tikai nedaudz apgrūtinošas, ieteicams sākt ar konservatīviem pasākumiem, iesaka Dr. Eldairi.
Pusdienu laikā dodieties pastaigā
Jūs varētu domāt, ka staigāšana pasliktinās jūsu ceļgalu sāpes, taču pētījums atklāja, ka pieaugušajiem, kuri regulāri staigā ar ceļa osteoartrītu, bija par 40% mazāka iespēja tam attīstīties vai pasliktināties ceļgala sāpēm, salīdzinot ar tiem, kuri staigā reti.
Kad jūs staigājat, jūs stimulējat muskuļus un audus jūsu ceļa locītavā, Dr Eldairi skaidro. Kustības mazina stīvumu un uzlabo elastību. Viņš saviem pacientiem iesaka katru nedēļu staigāt 150 minūtes. Tas ir apmēram 20 minūtes katru dienu
Atslābiniet četrgalvu muskuļus
Relaksējošas stiepšanās ir ne tikai patīkamas, bet arī var palīdzēt samazināt ceļu sāpes un stīvumu. Izstiepjot četrgalvu muskuļus (priekšējo augšstilbu muskuļus tieši virs ceļgaliem), var mazināt sāpes. Četrgalvu muskuļi iedarbojas uz ceļgaliem ar zināmu saspiešanas spēku, ko cilvēki jūt, kāpjot pa kāpnēm, pietupienos un tupot uz ceļiem, saka Šenona Legeta, fizioterapeite Ņujorkā.
Vienkārša stiepšanās stāvus ir lielisks veids, kā atslābināt kvadricepsus, un to var izdarīt gandrīz jebkur. Stāvot blakus sienai vai izturīgam krēslam, salieciet ceļgalu un virziet papēdi uz sēžamvietu, vienlaikus satverot potīti ar roku. (Jūs varat novietot brīvo roku uz sienas, lai atbalstītos.) Turiet pozu 30 sekundes un atkārtojiet trīs reizes dienā, viņa iesaka.
Izveidojiet “tiltiņu”
Muskuļu, kas atbalsta jūsu ceļgalus, stiprināšana var arī palīdzēt mazināt sāpes un krakšķēšanu. Tiltiņš ir vingrinājums, kura mērķis ir sēžas muskuļi. Sēžas muskuļu vājums bieži vien liek kvadricepsiem veikt visu darbu, kas padara tos saspringtus un galu galā rada stresu ceļgaliem, skaidro fizioterapeite. Tāpēc, stiprinot sēžas muskuļus, tiks samazināts spiediens no jūsu kvadricepsiem un galu galā arī uz ceļiem.
Lai veiktu tiltiņa pozu, sāciet ar gulēšanu uz muguras, salieciet ceļus un novietojiet kājas uz grīdas (turiet tās vienā līnijā ar gurniem). Pēc tam piespiediet kājas pret grīdu un lēnām paceliet gurnus pietiekami augstu, lai jūsu ceļi, gurni un pleci veidotu diagonālu līniju. Uz brīdi turiet, tad lēnām nolaidieties. Veiciet 3 kompleksus pa 10 atkārtojumiem 3 reizes nedēļā.
Izmantojiet sāls vannu
Silta vanna var nomierināt sāpošos ceļgalus, bet Epsam sāls pievienošana var palīdzēt ceļiem justies vēl labāk, teikts pētījumā, kas publicēts Starptautiskajā veselības zinātņu un pētījumu žurnālā. Sāls elektrolīti var palīdzēt mazināt sāpes, skaidro Dr Eldairi.
Pievieno zivju eļļu
Omega-3 kapsulas, kas bieži ir gatavotas no zivju eļļas, ir viens no dabiskajiem pretiekaisuma līdzekļiem pret sāpēm ceļgalos. Pētījumā konstatēts, ka pieaugušie, kuri katru dienu lietoja 2400 mg zivju eļļas 16 nedēļas, samazināja ceļa osteoartrīta izraisītās sāpes līdz pat 40%.
Pievieno kurkumu
Kurkumīns, aktīvais savienojums garšvielas kurkuma sastāvā, ir vēl viens dabisks papildinājums, kas var palīdzēt mazināt iekaisumu sāpīgos, artrozes skartos ceļos, saka Dr Čens. Pētījumi liecina, ka tas var darboties tikpat labi kā recepšu pretsāpju līdzeklis, ja vienu mēnesi lietojat 500 mg kurkumīna trīs reizes dienā.
Ēd ķiplokus
Tāpat kā zivju eļļai un kurkumīnam, ķiplokiem ir spēcīgas pretiekaisuma īpašības, kas, kā pierādīts, mazina diskomfortu ceļgalos. Saskaņā ar pētījumu, kas publicēts Starptautiskajā klīniskās prakses žurnālā, sievietes ar ceļa osteoartrītu, kuras katru dienu 12 nedēļas lietoja 1000 mg ķiploku ekstrakta, samazināja ceļa sāpes un stīvumu. Var palīdzēt arī vienas vai divu svaigu ķiploku daiviņu ēšana katru dienu, taču koncentrētāka deva uztura bagātinātāju veidā var sniegt labumu ātrāk.