Māja ir tā vieta, kur būtu jāvalda mieram un saskaņai. Bet ko darīt, ja mājā notiek pastāvīgas cīņas par to, kurš darīs mājas darbus? Vai šī problēma tevi sarūgtina, saērcina vai pat sanikno? Ja tu esi tāda pati kā lielākais vairums sieviešu, tad droši vien kādreiz esi izjutusi visas šīs emocijas vienlaikus, dalot savu dzīvojamo platību ar pretējā dzimuma pārstāvi.
Jo parasti jau tā ir sieviete, kas galu galā uzņemas mājas darbu lielāko smagumu, lai vienkārši viss beidzot būtu padarīts un mājā būtu miers. Vai dzīve būtu vienkāršāka, ja mēs varētu paļauties uz vīriešiem, ka arī viņi vairāk piedalīsies mājas darbu veikšanā?
Pētījumā par mājas darbiem un otrajām laulībām speciālisti noskaidroja, ka pat otrajās laulībās vīrieši parasti mājas darbus neuztver kā obligātu pienākumu. Šī pētījuma rezultāti arī liecina, ka par to, vai mājas darbi ģimenē tiek dalīti, vislabāk var spriest pēc vīra nostājas. Ja vīrietis uzskata, ka viņam ir jāpalīdz, tad viņš arī palīdz.
Kāda ir tava vīra nostāja pret mājas darbu veikšanu? Vai viņš uzskata, ka mājas darbu veikšana nav vīrieša cienīga nodarbe? Vai arī viņš domā, ka tad, ja arī viņš piedalīsies šo darbu darīšanā, tie tiks paveikti ātrāk un jums abiem būs vairāk brīva laika? Vai arī viņa uzskati ir kaut kur pa vidum? Kādi ir tavi uzskati par mājas darbu dalīšanu? Vai tu vēlies sadalīt mājas darbus proporcijās 50/50, 60/40 vai 80/20?
Kurus no mājas darbiem tu labprātāk darītu pati? Esi uzmanīga, kaut ko pieprasot no vīra – viņš varbūt prot cept nepārspējamas pankūkas, bet viņa priekšstats par iegādājamo pārtikas produktu sarakstu varbūt ir pavisam atšķirīgs no tavējā.
Kā sadalīt mājas darbus
Iemesli, kāpēc tavs partneris nevēlas piedalīties mājas darbu veikšanā, var būt dažādi. Šīs mājas tīrīšanas fobijas cēloņi varētu būt dzimuma, darba vai laika specifikas noteikti. Gan vīriešiem, gan sievietēm ir savi noteikti priekšstati par to, kādi darbi vairāk piederas vīriešiem (piemēram, atkritumu iznešana), un kādi – sievietēm (piemēram, ēdienu gatavošana). Lai gan šādi priekšstati ir stereotipiski, vienas dienas laikā tos mainīt nav iespējams. Tāpēc esi pacietīga. Ar personīgo piemēru centies panākt, lai tavs partneris saprastu, ka sievietes un vīrieši pirmām kārtām ir mīlošas un izpalīdzīgas cilvēciskas būtnes.
Tātad tavs vīrs ir ar mieru gatavot ēst un mazgāt traukus, taču atsakās tīrīt māju ar putekļu sūcēju? Vai tādā gadījumā šo jautājumu vajadzētu saasināt? Lai gan būtu jau jauki, ja vīrs reizēm pastrādātu ar putekļu sūcēju, lielu brēku par to tomēr nav vērts celt. Tava partnera ieguldījums vienā mājas darbu jomā atsvērs trūkstošo. Turklāt mums visiem piemīt tendence iespītēties un uzskatīt, ka kāds mūs vēlas piespiest kaut ko darīt, īpaši, ja mums šis darbs nešķiet īpaši pievilcīgs. Jā, galu galā jau mēs pakļaujamies, taču ar nelielu īgnumu. Citiem vārdiem sakot, jāpanāk, lai vīrs mājas darbus darītu ar prieku un mīlestību, nevis pakļaujoties nepatīkamam spiedienam. Citādi tu nokļūsi atpakaļ izejas punktā un tev atkal būs jāskubina vīrs, kurš atkal jutīsies iztraucēts un neapmierināts, un jūsu cīņai gals nebūs paredzams.
Ja jūs abi esat ļoti aizņemti, un jums grūti atrast laiku pat vienam priekš otra, kur nu vēl mājas darbiem, apspriediet alternatīvas iespējas, piemēram, reizi nedēļā varat izmantot profesionāla mājas uzkopšanas dienesta pakalpojumus, vai arī sadalīt darbus savā starpā. Piemēram, tas, kurš pirmais atnāk mājās, varētu pagatavot vakariņas, savukārt tas, kurš no rīta iet uz darbu vēlāk, var nomazgāt traukus. Kopīga risinājumu meklēšana pati par sevi jau atvieglos mājas soli.
Vai tu atkal un atkal mājas uzkopšanas tēmu piemini nelaikā? Nesteidzies vīram pretī ar darāmo darbu sarakstu, kamēr viņš vēl nav ienācis pa durvīm. Dod viņam pietiekoši daudz laika, lai atgūtos no darba dienas, un tikai tad sāc runāt. Citiem vārdiem sakot, ņem vērā sava partnera emocijas. Ja viņš ir nupat apsēdies, lai noskatītos savu iemīļoto televīzijas pārraidi, viņš noteikti nebūs sajūsmā, ja tu dzīsi viņu mazgāt grīdas.
Panāciet kompromisu
Kad Anna pagājušajā gadā atsāka studijas, viņi abi ar vīru Artūru ļoti bieži strīdējās par mājas darbu sadali. “Es mācījos, strādāju un vēl padarīju lielāko daļu mājas darbu,” saka Anna.
“Bet tad mēs noslēdzām vienošanos. Es strādāju un eju uz skolu, bet viņš mazgā drēbes, un es cenšos palīdzēt, kad vien varu. Mums ir arī vienošanās par ēdienu gatavošanu un trauku mazgāšanu. Es gatavoju ēst, bet viņš mazgā traukus.” Acīmredzot Artūrs, sapratis, cik liela ir sievas slodze, nolēma uzņemties lielāku atbildību par mājas darbiem.
Ja tu esi līdzīgā situācijā, tieši un skaidri lūdz savam partnerim palīdzēt mājas darbos. Centieties vienoties par kompromisu un, ja nepieciešams, sadalīt konkrētus uzdevumus. Kādās lietās tev obligāti ir nepieciešama viņa palīdzība? Kas no viņa puses būtu mīļi, taču neobligāti? Kas tevi sajūsminātu? Izlemiet, kādas ir jūsu prioritātes mājas uzkopšanā un atbilstoši tam sadaliet šos darbus.
Izrunājieties
Arī Mārtiņš un Elīna ir vienojušies par mājas darbu sadali. “Kādu laiku viss ir kārtībā. Viņš padara savu mājas darbu daļu un es – savējo. Bet tad, skaties un brīnies, čaklais vīriņš ir pazudis. Un man atkal viņš jāmudina ķerties pie mājas darbiem,” sūdzas Elīna.
Kas gan šeit notiek? Iespējams, ka Mārtiņa gatavību palīdzēt mājas darbos nosaka viņa vēlme iepriecināt sievu, un, kad izskatās, ka viņa jau tāpat ir apmierināta, viņš par mājas darbiem aizmirst. Un Elīnas ideāli par dzimumu vienlīdzību liek viņai satraukties par to, ka vīrs vairs nepalīdz. Kāds varētu būt risinājums? Viņiem jāizrunājas par to, ko viņi sagaida viens no otra.
“Mārtiņš vienmēr iznes atkritumus un sakārto veļu. Es vienkārši vēlētos, lai viņš reizēm izrādītu vairāk iniciatīvas vannas istabas tīrīšanā, mantu sakārtošanā vai trauku mazgāšanā. Nevaru ciest, ka viņš man to liek atgādināt,” saka Elīna. “Mēs abi strādājam, un es uzskatu, ka mums abiem ir jābūt atbildīgiem par mājas darbiem.”
Kas sakāms Mārtiņam? “Man pret mājas darbu darīšanu nekas nav pretī. Vienkārši es paciešu lielāku netīrību,” atzīst Mārtiņš. “Es patiešām nepamanu, ka kaut kas jāiztīra, kamēr viņa man uz to nav norādījusi. Parasti man šķiet, ka vēl jau dažas dieniņas varēja iztikt.”
Tagad Mārtiņš un Elīna izmēģina jaunu mājas tīrīšanas sistēmu. “Mēs izrunājām šo jautājumu, un Mārtiņš ierosināja, ka konkrētiem darbiem varētu paredzēt konkrētas nedēļas dienas, lai viņam būtu pilnīgi skaidrs, kad kas jātīra,” stāsta Elīna.
“Saraksts tagad ir piestiprināts pie ledusskapja,” lepni saka Mārtiņš. “Pagaidām tas tiešām līdz,” atzīst Elīna.
Esi reāliste
Iespējams, ka tavs partneris uzskata, ka viņš jau pietiekami darbojas ģimenes labā. Ja vīrs strādā garu darba dienu vai vairākās darba vietās, savukārt tu esi mājsaimniece, tad ir nereāli gaidīt, ka viņš varēs uzņemties tieši pusi no visiem mājas darbiem. Šāda veida vienošanos noslēguši Zane un Juris. “Es cenšos viņu pārāk neapgrūtināt ar mājas darbiem, jo viņš strādā līdz vēlam vakaram,” saka Zane. “Un vismazāk viņam būtu jāraizējas par to, kurš iztīrīs vannas istabu. Taču Juris tik un tā pārsvarā gatavo ēst.”
Ja vīrietis cenšas padarīt pēc iespējas lielāku daļu no mājas darbiem, tad tiešām nav vērts viņu vēl īpaši mudināt. Padomā par to. Vai nebūtu daudz jaukāk kādu brītiņu pavadīt kopā tāpat, nevis strīdēties par to, kurš izņems drēbes no veļas mazgājamās mašīnas? Citiem vārdiem sakot, parūpējieties par to, lai jums abiem būtu skaidrs, ko katrs no jums gaida no otra. Tas arī ir pats galvenais priekšnoteikums, lai mājās valdītu saskaņa.
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!