Ļaunprātīgi komentāri, lai arī cik rotaļīgi, bieži izraisa aizvainojumus, īpaši, ja tie nāk no draugiem vai radiniekiem. Par to portālā Psyhology Today raksta psiholoģijas profesors un bijušais FIB īpašais aģents Džeks Šafers
Ļaunprātīgi komentāri ir smalki piezemējumi, kas paceļ vienu cilvēku augstāk par citu. Atbildēšana uz smeldzīgām piezīmēm ir delikāts līdzsvara meklējums. Skarbas atbildes var sabojāt personīgās draudzības un ģimenes attiecības. Mīksta reakcija vai tās neesamība var likt jums justies nepilnvērtīgam. Labākais veids, kā reaģēt uz smeldzīgām piezīmēm, ir izmantot pozitīvo paņēmienu.
Pagrieziet uz pozitīvo
Virzīšanās uz pozitīvo ir stratēģiska pieeja, kas ļauj graciozi risināt slikto piezīmi, nepasliktinot situāciju. Pārvirzīšana uz pozitīvo nozīmē smalku “teksta apvēršanu” un runātāja atgriešanu savā vietā maigā un draudzīgā veidā. Piemēram, kāds draugs vai radinieks komentē: “Nu, vismaz mana māja ir atmaksāta, un jums katru mēnesi ir grūti veikt hipotēkas maksājumus.” Šīs nežēlīgās piezīmes slēptā nozīme liek domāt, ka runātājs ir finansiāli bagātāks nekā jūs, jo jums joprojām ir hipotēkas maksājums. Runātājs tīši vai netīši paceļ sevi virs jums, lai liktu sev justies pārākam.
Automātiskā atbilde uz nežēlīgu piezīmi ir aizsardzība un pretuzbrukuma uzsākšana. Aizsardzības darbība ir neproduktīva un bieži vien beidzas ar sabojātām attiecībām. Labāka atbilde ir pagriezties uz pozitīvu. Piemēram, “Es priecājos, ka tik agrā vecumā varējāt atmaksāt savu māju. Jūs noteikti esat svētīts.” Pagriežot uz pozitīvo, zemteksts tiek apklusināts un pēkšņi tiek pārtraukta turpmākā saruna. Jūs tiekat uzskatīts par godprātīgu, runātāja piezīme tiek neitralizēta, un, iespējams, runātājs jūt vainas sajūtu par to, ka ir izteicis šo piezīmi.
Citā piemērā radinieks var komentēt: “Mani bērni absolvējuši koledžu, un tagad viņiem ir labi apmaksāts darbs. Žēl, ka jūsu bērniem bija problēmas augt.” Slēptais vēstījums aiz šīs viltīgās piezīmes ir šāds: es esmu labs vecāks, bet jūs neesat labs vecāks, jo vienam no jūsu bērniem bija problēmas ar izaugsmi. Atcerieties, neaizsargāties; bet pagriezt uz pozitīvo. Vienkārši atbildiet: “Jums jābūt ļoti lepnam par saviem bērniem.”
Pagrieziena uz pozitīvo skaistums ir trīskāršs:
Tas atbruņo negatīvismu: jūs sarunā neiejaucat runātāja negatīvismu, efektīvi neitralizējot viņa piezīmi.
Tas uztur attiecības: jūs risinat situāciju, neradot drāmu vai nesabojājot attiecības.
Tas dod jums spēku: jūs pārņemat kontroli pār situāciju un atsakāties ļaut kādam citam kontrolēt jūsu emocijas.
Pagriežot uz pozitīvo, jūs sasniedzat vairākas lietas:
Nepiekrišana: jūs neapstiprināt runātāja galveno vēstījumu par pārākumu.
Izvairīšanās no aizsardzības: jūs saglabājat mieru un izvairāties no iesaistīšanās potenciāli kaitīgā strīdā.
Stāstījuma maiņa: jūs “pārvēršat zemtekstu”, izceļot pretinieku raisītās situācijas pozitīvo aspektu, atstājot viņiem maz vietas turpmākam negatīvam.
Pārvirzīšanās uz pozitīvo paņēmienu var tikt pielietota dažādās situācijās, kad saskaraties ar smeldzīgām piezīmēm, īpaši, ja ir svarīgi uzturēt labas attiecības. Pagriežot uz pozitīvo, jūs varat smalki paziņot, ka jūs nepacietīsit negatīvismu, vienlaikus veicinot pozitīvu mijiedarbību.
Pagriežot uz pozitīvo pusi, tas nedaudz pārvēršas bumerangā. Graciozi un pozitīvi novēršot negatīvismu, jūs galu galā atstājat runātājam par ko pārdomāt, bet jūs jūtaties nesatricināms un kontrolēts. Tāpēc nākamreiz, kad saskaraties ar smeldzīgu piezīmi, apsveriet iespēju pagriezt uz pozitīvo. Iespējams, ka joprojām spēkā ir arī senā paruna: es esmu gumija, bet tu – līme. Viss, ko tu saki, atlec no manis un pielīp tev.