Kāpēc Rietumu noteiktās sankcijas pret Krieviju tiek apietas? Kādu lomu tajā spēlē Lukašenko režīms? Kuras Eiropas valstis bija līderes ierobežojošo pasākumu pārkāpšanā?
Uz šiem jautājumiem ziņojumā atbild Norvēģijas Helsinku komitejas eksperti sadarbībā ar riska analīzes uzņēmumu Corisk, advokātu biroju Wikborg Rein un Eiropas konsultāciju aģentūru Rud Pedersen.
Ziņojuma autori uzskata, ka Krievija spēj turpināt karu Ukrainā, lielā mērā pateicoties Rietumu tehnoloģijām, ko tā saņem, apejot sankcijas. Eksperti min pierādījumus, ka Turcija un Kazahstāna ir galvenie vārti sankcionēto preču plūsmai uz Krieviju.
“Vēl pārsteidzošāk ir tas, ka liels skaits militāro preču tiek sūtītas tieši no Eiropas uz Krieviju ,” teikts pētījumā.
Īpaši lielas tiešās sankcionēto preču piegādes nāk no vairākām Rietumvalstīm, proti, Polijas, Vācijas un Lietuvas, pēdējās daļēji piegādā sankcijas preces caur Baltkrieviju.
Analītiķi saka, ka pastāv briesmas, ka Rietumu sankciju koalīcija var “sadalīties un nogurt”.
“Galvenais ir atbilstības saskaņošana. Šajā darbā vadošā loma ir ES, Apvienotajai Karalistei un ASV ,” norāda eksperti.
Ziņojuma autori uzsver Lukašenko režīma īpašo lomu pretkrievisko sankciju apiešanā.
“Lai gan sankcijas pret Baltkrieviju ir pastiprinātas, nedaudz pieskaņotas sankcijām pret Krieviju, un pēdējās sankcijas tika ieviestas 2023.gada augustā, joprojām pastāv atšķirības starp sankciju režīmiem.
Mūsu analīze liecina, ka Baltkrievija joprojām ir kanāls dažu sankcionētu militāro preču transportēšanai no Rietumvalstīm uz Krieviju ,” teikts ziņojumā.
Daudzas preces, uz kurām attiecas sankcijas, nonāk Krievijā caur Eirāzijas ekonomiskās savienības valstīm.
“ES būtu jāapsver pašreizējā militāro un divējāda lietojuma preču licencēšanas režīma paplašināšana, iekļaujot tajā daudz lielāku karadarbībai nepieciešamo preču grupu, tostarp digitālos komponentus. Šādi ierobežojumi varētu būtiski sarežģīt Krievijas piekļuvi dažām galvenajām tehnoloģijām ,” secina eksperti.
Ziņojuma autori saskata vienu problēmas risinājumu tirdzniecības kvotu režīma ieviešanā ar EAEU dalībvalstīm un dažām citām valstīm, kuras var piegādāt sankcijas noteiktas preces Krievijas Federācijai.
Vai sankcijas kaitē parastajiem krieviem un baltkrieviem?
Analītiķi atbildēja arī uz sankciju kritiķiem. Jo īpaši tie, kas saka, ka ierobežojošie pasākumi var kaitēt to valstu iedzīvotājiem, pret kurām tie tiek ieviesti.
2019. gada pētījums, ko veica Gutmann, Neuenkirch & Neumeier (2019), ko citē ziņojuma autori, liecina, ka ekonomiskās sankcijas ne vienmēr pasliktina humanitāro situāciju mērķa valstī. Pētnieki nav atraduši pierādījumus par sankciju negatīvu ietekmi uz ekonomiku, politiskajām un pilsoniskajām tiesībām vai cilvēka pamattiesībām.
Pētījums liecina, ka sankciju ietekme ir daudz diferencētāka un sarežģītāka, nekā parasti tiek uzskatīts. Ierobežojošiem pasākumiem faktiski var būt pozitīva ietekme uz to valstu iedzīvotājiem, uz kurām attiecas sankcijas.
Tieši nesodāmība, pēc ekspertu grupas domām, kalpoja par iemeslu Krievijas Federācijas agresīvākai rīcībai.
Izlēmīgas politiskas un juridiskas atbildes trūkums uz cilvēktiesību pārkāpumiem kara laikā Čečenijā mudināja Vladimiru Putinu uzbrukt Gruzijai 2008. gadā un Ukrainai 2014. gadā.
Kādus mehānismus Krievija izmanto, lai apietu sankcijas?
Ziņojuma autori sniedza datus, kas liecina par Turcijas milzīgo lomu pret Krievijas Federāciju vērsto sankciju apiešanā.
Pētnieki atklāja nenormālu Rietumu preču eksportu uz astoņām Krievijas kaimiņvalstīm, bijušajām padomju republikām un Turciju, pārsniedzot gada pieauguma tempu par 20%.
Tikai 15 mēnešos no 2022. gada marta līdz 2023. gada maijam 21 Rietumu valsts pārsniedza eksporta apjomus par 18,7 miljardiem eiro, kas liecina par ievērojamu netiešo eksportu uz Krieviju.
Vācija izceļas ar to, ka tā veido gandrīz ceturto daļu no visa pārpalikuma Rietumu eksporta uz valstīm, kas robežojas ar Krieviju. Arī Lietuva un Polija veicināja pārmērīgu pārdošanu caur trešajām valstīm.
Attēlos parādīta pārmērīgā Rietumu eksporta apjoms uz Krievijas kaimiņvalstīm, sākot ar 2022. gada martu. Šeit sniegtie dati ir sadalīti tā, lai parādītu importētājvalsti un palīdzības valsti, kas darbojas kā starpnieks.
Kazahstāna veido lielāko daļu no Rietumu preču eksporta pārpalikuma, kas ir gandrīz trešdaļa no kopējā apskatāmo 15 mēnešu eksporta. Turkiye ieņem otro vietu ar vairāk nekā 5 miljardiem eiro.
Ziņojuma autori vērš uzmanību uz Baltkrieviju: pārmērīgā eksporta un netiešo pārkāpumu aplēse caur to ir 1,4 miljardi eiro. Tomēr šie dati, visticamāk, būs ievērojami nepietiekami novērtēti.
“Tas ir saistīts ar to, ka kopš 2022. gada marta sankcijas tika piemērotas arī pašai Baltkrievijai, kas sākotnēji izraisīja Rietumu preču eksporta samazināšanos uz valsti un būtiski apgrūtināja noteikto rādītāju novērtēšanu salīdzināšanai. Muitas dati liecina, ka faktiskie rādītāji Rietumu preču netiešajai tirdzniecībai caur Baltkrieviju ir ievērojami augstāki ,” teikts ziņojumā.
Polija un Vācija ir ES līderpozīcijas sankciju preču piegādē Krievijai, bet ievērojami apjomi piegādāti arī no Lietuvas un Baltkrievijas, šo valstu mikrodati liecina, ka Lietuvas eksportētāji caur Baltkrieviju uz Krieviju nosūtīja ievērojamus daudzumus sankcijās noteikto preču.
Tāpat augsti Rietumu preču piegādes tempi bija no Somijas, Latvijas un Igaunijas.
Ziņojumā norādīts, ka Ziemeļvalstis galvenokārt eksportē netieši uz Krieviju pa ziemeļu ceļiem, un Kazahstāna un Kirgizstāna ir nozīmīgas šādas tirdzniecības dalībnieces.
Apvienotā Karaliste un Dienvideiropas valstis netiešajam eksportam galvenokārt izmanto maršrutus caur Turciju.
Muitas dati liecina par ievērojamu Rietumu preču eksporta apjomu uz Krieviju pa Somijas, Baltijas un Baltkrievijas ziemeļu maršrutiem, kur oficiālie eksportētāji ir šo valstu rezidenti uzņēmumi. Uzņēmumi, kas reģistrēti tādās valstīs kā Kazahstāna, pilda svarīgu starpnieka funkciju – nodrošina ārvalstu valūtu Krievijas importētājiem.
Daudzas preces iet tieši uz Krieviju
Pierādījumi liecina, ka vairākas ES dalībvalstis atļauj tieši no savas teritorijas uz Krieviju eksportēt sankcijas pakļautās preces.
Kas attiecas uz tirdzniecības aģentiem un uzņēmumiem, kas oficiāli tirgojas ar Krievijas importētājiem, tad lielākā daļa reģistrēta Somijā un Norvēģijā, nedaudz mazāk Turcijā un Šveicē, tad Apvienotajos Arābu Emirātos, Kirgizstānā, Kiprā, Ķīnā, Uzbekistānā, Baltkrievijā un Igaunijā.
Ārvalstu tirdzniecības aģenti parasti darbojas kā pēdējais posms piegādes ķēdē uz Krieviju, jo Krievijas importētāji nevar iegūt ārvalstu valūtu, kas nepieciešama, lai veiktu tiešus darījumus ar Somijas vai Norvēģijas rezidentiem.
1. Rūpnieciskās iekārtas 2,4 miljonu dolāru vērtībā tika piegādātas tieši Čeļabinskas pilsētā (Krievija). Tas tika nosūtīts no valsts Ziemeļeiropā un ražots tur. Pārdod Šveices iedzīvotājs.
2. Transporta aprīkojums 350 000 ASV dolāru vērtībā tika piegādāts tieši Novgorodas lidostā (Krievijas ziemeļrietumos). Tas tika nosūtīts no valsts Ziemeļeiropā un ražots tur. Pārdod tās pašas valsts iedzīvotājs.
3. Transporta aprīkojums 341 000 ASV dolāru vērtībā tika nosūtīts no Tallinas, Igaunijā, uz Sanktpēterburgu, Krieviju. Eksportētājs ir reģistrēts Igaunijā un veicis daudzus eksporta darījumus ar sankcijām pakļautajām precēm, strādājot ar Krievijas uzņēmumiem. Kopš 2023. gada maija ir bijis pakļauts ASV sankcijām.
4. Naftas produkti no Ziemeļeiropas 282 000 ASV dolāru vērtībā tika nosūtīti no Lietuvas uz Krieviju. Eksportētājs ir reģistrēts Turcijā.
5. Uz Dienvidkrieviju tika nosūtīta industriālā produkcija no Ziemeļeiropas 267 000 dolāru vērtībā. Eksportētājs ir reģistrēts Gruzijā.
6. Auto detaļas no Ziemeļeiropas 191 000 ASV dolāru vērtībā tika nosūtītas no Minskas uz Krieviju. Eksportētājs ir reģistrēts Kirgizstānā.
7. Lidostas aprīkojums no Ziemeļeiropas 80 000 ASV dolāru vērtībā tika transportēts ar gaisa transportu no Viļņas lidostas (Lietuva) uz Maskavas lidostu (Krievija). Eksportētājs ir reģistrēts Turcijā.
8. No Lietuvas uz Maskavu tika nogādātas iekārtas enerģētikas nozarei no Ziemeļeiropas USD 80 000 vērtībā. Eksportētājs ir reģistrēts Turcijā.
9. Transporta aprīkojums 11 200 ASV dolāru vērtībā tika nosūtīts tieši no tās izcelsmes valsts Ziemeļeiropā uz Kronštati, Krievijā. Eksportētājs ir reģistrēts Turcijā.
10. No Vantaa (Somija) uz Sanktpēterburgu (Krievija) tika nosūtīts digitālais aprīkojums 6000 ASV dolāru vērtībā. Eksportētājs ir reģistrēts Igaunijā. Kopš 2023. gada maija ir bijis pakļauts ASV sankcijām.
Hāga gaida sankciju pārkāpējus?
Īpašu uzmanību eksperti pievērš iespējamajai juridisko un fizisko personu atbildībai, kuras palīdzējušas apiet sankcijas. Ziņojuma autori minēja Starptautiskās Krimināltiesas izdoto Putina aresta orderi par noziegumiem pret cilvēci, kā arī citas Krievijas noziegumu izmeklēšanas.
“Aizturēšanas orderi un izmeklēšana attiecas arī uz uzņēmumiem, kas var kļūt par Krievijas noziedzīgo darbību līdzdalībniekiem, ja tiks konstatēts, ka tie aktīvi palīdzējuši un materiāli veicinājuši šādu noziegumu izdarīšanu ,” raksta eksperti.
Iespējams, ka pret Krieviju vērsto sankciju pārkāpumos iesaistīto personu rīcība tiks uzskatīta par palīdzību un palīdzību Krievijas Federācijas militārajām darbībām, tātad arī tās kara noziegumiem.
Speciālisti uzskata, ka jau ir precedenti, kad par šādu rīcību iestājas atbildība. Kā piemēru var minēt lietu pret Francijas uzņēmumu Lafarge, kas 2013.-2014.gadā turpināja savu darbību teroristiskās organizācijas ISIS sagrābtajos reģionos. Uzņēmums 2016.gadā tika apsūdzēts par terorisma finansēšanu un līdzdalību noziegumos pret cilvēci (palīdzība un atbalstīšana).
Vēl viens piemērs ir Francijas prokuratūras izmeklēšana pret BNP Paribas banku. 2017. gadā viņi tika apsūdzēti par līdzdalību Tutsi genocīdā Ruandā, jo īpaši BNP Paribas pārskaitīja 1,3 miljonus dolāru Dienvidāfrikas ieroču tirgotājam, lai finansētu genocīdā iesaistīto personu ieroču iegādi, pārkāpjot ANO ieroču embargo. Tiek apgalvots, ka BNP Paribas atļāva līdzekļu pārskaitījumu hutu režīmam 1994. gada jūnijā. Lēmums lietā vēl nav pieņemts.
Ir arī piemēri notiesājošajām personām, kas atzītas par vainīgām smagos cilvēktiesību pārkāpumos sankciju pārkāpumu dēļ.
Nīderlandes gadījums ir spilgts piemērs. Tur kāds Nīderlandes pilsonis tika tiesāts par līdzdalību kara noziegumos, 1999.-2003.gadā pārdodot Libērijai ieročus. Tika konstatēts ANO un ES sankciju pārkāpums.
Atbildētājs bija divu mežizstrādes uzņēmumu īpašnieks un prezidents Libērijā. Pēc prokuroru domām, apsūdzētais ar savu uzņēmumu starpniecību bija iesaistīts ieroču pārdošanā Libērijai, pārkāpjot ieroču embargo. Tādējādi viņš kļuva par līdzdalībnieku kara noziegumos, kas pastrādāti, izmantojot šos ieročus. Pēc vairākām apelācijas kārtām, kuru kulminācija bija Nīderlandes Augstākā tiesa, vīrietis 2018. gada decembrī beidzot tika atzīts par vainīgu (lai gan aizmuguriski, aizbēgot uz Dienvidāfriku) un viņam tika piespriests 19 gadu cietumsods par ieroču tirdzniecību un līdzdalību karā. par viņa “aktīvo un apzināto ieguldījumu militārajās operācijās”.
Sankciju pārkāpšana ietekmē arī uzņēmumu reputāciju. 2023. gada augustā vadošā Rietumu ziņu aģentūra ziņoja, ka Krievijas raķetē, kas pirms dažiem mēnešiem nogalināja 23 Ukrainas civiliedzīvotājus, atrastas vācu sastāvdaļas, kas lika ražotāja izpilddirektoram pievērsties iespējamām sekām uzņēmumam.
Izmeklēšana var sākties pret jebkuru uzņēmumu. Plašsaziņas līdzekļi un pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kurām ir arvien sarežģītāki rīki, lai atklātu korporatīvās investīcijas vai tirdzniecības aktivitātes, var iejaukties jebkurā laikā.
Reputācija ne tikai piesaista vai atbaida klientus, bet arī nosaka, vai uzņēmums nākotnē spēs piesaistīt talantīgus darbiniekus. Turklāt noguldītāji, investori un akcionāri arvien vairāk pievērš uzmanību uzņēmumu reputācijai, ētikas standartiem un likumu ievērošanai.
Ilgstoša klātbūtne Krievijas tirgū ir radījusi ievērojamas grūtības Rietumu korporācijām. Uzņēmumi ir pakļauti spiedienam aiziet, vienlaikus riskējot ar negodīgu vai vardarbīgu to aktīvu pārņemšanu no Krievijas puses, kā tas notika ar Danone un Carlsberg.
“Karš Ukrainā ir vissvarīgākā cīņa par Eiropas nākotni kopš 1945. gada. Ir dabiski sagaidīt, ka arī sankcijas kļūs stingrākas. Nepietiks ar teikto “mēs nezinājām” vai “noteikumi bija neskaidri”, kad uzņēmumi nākotnē saskarsies ar sankciju pārkāpumu sekām ,” secina ziņojuma autori.