Sāpes mugurā ir problēma, kas mūsdienās rodas diezgan bieži daudziem cilvēkiem, īpaši tiem, kas piekopj mazkustīgu dzīvesveidu. Šī problēma bieži vien neļauj atpūsties un baudīt dzīvi. Tomēr eksperti atzīmē, ka ir veidi, kā palīdzēt mazināt stresu.
Vadošais britu muguras speciālists Maikls Fatika mudina tos, kuri cieš no muguras sāpēm, ievērot vairākus ieteikumus, kas palīdzēs uzlabot miegu.
“Miegs ir būtisks atveseļošanai, reģenerācijai un traumu profilaksei, bet tiem, kas cieš no muguras sāpēm, optimālās astoņas stundas naktī var vienkārši nebūt iespējamas. Lai padarītu situāciju vēl ļaunāku, muguras sāpes un miegs ir saistīti: pētījumi liecina, ka nepietiekams miegs var pasliktināt problēmas, kas ir kā apburtais loks,” atzīmēja Fatika.
Viņš arī ieteica nesēdēt pārāk ilgi pirms gulētiešanas.
Runājot par pasākumiem, kas palīdzēs nodrošināt labu miegu, eksperts nosauca sekojošo:
Iestatiet savu vakara rutīnu. Ja vadāt mazkustīgu dzīvesveidu, divas stundas pirms gulētiešanas mēģiniet vairāk kustēties: pastaigājieties, veiciet vieglus stiepšanās vingrinājumus.
Nomierinieties. Stress var būtiski ietekmēt jūsu miega modeļus un arī ietekmēt muguru. Tāpēc relaksējoša rutīna pirms gulētiešanas palīdzēs jūsu ķermenim un prātam nomierināties. Tā varētu būt grāmatas lasīšana, nomierinošas mūzikas klausīšanās, meditācija vai dziļas elpošanas vingrinājumi.
Paņemiet kontrastdušu vai pārmaiņus siltās un vēsās vannas. Karstais ūdens palīdzēs atslābināt stīvus muskuļus un locītavas, stimulējot asinsriti. Tas arī palīdzēs samazināt muskuļu spazmu iespējamību un stimulēs audu sadzīšanu bojātajos muskuļos. Auksts ūdens var ievērojami palīdzēt samazināt muskuļu iekaisumu.
Guliet uz sāniem ar neitrālu mugurkaula stāvokli. Ja nepieciešams, izmantojiet spilvenus starp ceļiem, lai sniegtu papildu atbalstu ķermenim, kājām un mugurkaulam. Šī ir labākā gulēšanas pozīcija, ja mugurkauls ir optimālā stāvoklī.
Nopērciet kvalitatīvu matraci. Eksperta galvenais ieteikums ir iegādāties matraci, kas ļauj gulēt ar neitrālu mugurkaula stāvokli.
Sāciet rehabilitācijas programmu, lai atjaunotu muguru. Tajā jāiekļauj spēka un pretestības vingrinājumi, kā arī diēta ar augstu olbaltumvielu daudzumu, lai stiprinātu muguru un mugurkaulu – tas ir ļoti svarīgi mugurkaula atbalstam.
Gulēšanas pozīcijas, no kurām jāizvairās:
Embrija poza. Šajā gadījumā kakla muskuļi stiepjas un kļūst ļoti saspringti.
Guļus uz sāniem. Šī poza liek mugurkaulam izliekties. Tas ir biežāk sastopams sievietēm, jo viņu iegurnis ir plašāks salīdzinājumā ar vidukļa izmēru. Guļot uz sāniem bez atbalsta, išiass var ātri pasliktināties.
Uz muguras – patiesībā tā ir diezgan laba pozīcija muguras lejasdaļai uz cieta matrača, jo tā atbalsta jūsu muguras lejasdaļas dabisko izliekumu. Bet šī pozīcija nav piemērota visiem, un tā var nebūt īpaši labvēlīga kaklam.
Tāpat eksperts aicina pievērst uzmanību rīta un nakts muguras sāpēm, jo tās var būt dažādu slimību simptomi.
Rīta sāpes mugurā norāda, ka iepriekšējā dienā uz muguru tika izdarīts pārāk liels spiediens. Rezultātā iekaisums vienas nakts laikā uzkrājas ātrāk, bet pēc tam, ja jūs neizlustaties sešas līdz astoņas stundas, iekaisums “uzkrājas” un izraisa sāpes, skaidroja Maikls Fatika.
Muguras sāpes naktī var būt brīdinājuma zīme, īpaši, ja tām nav acīmredzama iemesla. Eksperts arī ieteica vērsties pie speciālista, lai noskaidrotu precīzu sāpju cēloni.