Viedie televizori kļūst arvien populārāki. Tie var ievērojami uzlabot TV skatīšanās pieredzi. Taču, pēc zinātnieku domām, SmartTV var izspiegot to īpašniekus.
Kas padara SmartTV par “gudriem”? Pirmās lietas, kas nāk prātā, ir sejas atpazīšana, personalizācija, balss komandas, digitālā mājas savienojamība, video tērzēšana utt.
Protams, visi viedie televizori izseko to īpašniekus tādā nozīmē, ka tie apkopo informāciju par to, ko jūs skatāties. Jā, specializētās Smart TV novērošanas sistēmas izmanto automātisku satura atpazīšanu, lai apkopotu datus par jūsu paradumiem. Daži modeļi ir papildus aprīkoti ar mikrofonu un kameru, kas ievērojami atvieglo datu vākšanas procesu.
Saskaņā ar Financial Times publicēto informāciju lietotāju uzraudzība sākās jau sen. 2019. gadā pētnieki no Ziemeļaustrumu universitātes un Londonas Imperiālās koledžas atklāja, ka daži viedtelevīzijas modeļi, īpaši Samsung un LG, kā arī straumēšanas Roku un FireTV, nosūta jūsu atrašanās vietu un IP adresi Netflix un trešo pušu reklāmdevējiem. Arī citas viedierīces ar kamerām un skaļruņiem šādus datus var nosūtīt trešajām pusēm, tostarp Microsoft un Spotify.
Komanda atklāja, ka trešās puses saņem datus, piemēram, lietotāja atrašanās vietu, informāciju par ierīci un, iespējams, to, kā lietotājs ar to mijiedarbojas. Profesors Deivids Šofss, Ziemeļaustrumu universitātes datorzinātnieks un viens no darba autoriem, teica, ka šādi ierīces var uzzināt, kad esat mājās un kad neesat.
Citā pētījumā konstatēts, ka visi pieci populārākie viedo televizoru zīmoli apkopo informāciju par lietotāja paradumiem pat tad, kad viņš nesēž ekrāna priekšā. Pirms vairākiem gadiem, saskaņā ar FIB datiem, lietotņu izstrādātāji Vizio, LG un Samsung tika pieķerti lietotāju spiegošanā. Zināms, ka MI5 un CIP varēja piekļūt informācijai viedajos televizoros un noklausīties sarunas, izmantojot kameru un mikrofonu.
Tātad, vispirms ir jānoskaidro, vai jūsu SmartTV ir kamera un mikrofons. Ja jā, tas nozīmē, ka televizors noteikti jūs skatās, taču, protams, ne vienmēr neķītros nolūkos. Piemēram, kamera ir nepieciešama, lai nodrošinātu lietotājam dažas uzlabotas funkcijas – sejas atpazīšanu, video tērzēšanu, žestu vadību utt.
Ņemiet vērā, ka viedtelevīzijas uzņēmumi arī koplieto dažus datus ar reklāmdevējiem. Un, izmantojot Wi-Fi tīklu, kibernoziedznieki var uzlauzt viedo televizoru, iegūstot piekļuvi kamerai. Biežāk kameras tiek uzstādītas augšējā paneļa centrā vai gar apakšējo malu. Lai to atrastu, jums jāmeklē mazs apaļš objektīvs.
SmartTV spiegošanu var veikt tikai tad, ja televizors ir pievienots tīklam. Viedierīces pastāvīgi apkopo lielu informācijas apjomu, lai uzlabotu jūsu skatīšanās pieredzi un gūtu peļņu no datiem, izmantojot mērķtiecīgu reklāmu. Videonovērošanas sistēma, ja tā ir aprīkota, izmanto arī automātiskās satura atpazīšanas tehnoloģiju un var “klausīties” visu, ko sakāt.
Kā atspējot uzraudzību viedtelevizorā? Neatkarīgi no tā, kurš televizora modelis jums ir, šeit ir daži vispārīgi padomi:
saprast visas SmartTV funkcijas un izlasīt, kā tās ierobežot;
nepaļaujieties uz drošības iestatījumiem, nekavējoties nomainiet paroles;
Uzziniet, kā izslēgt izsekošanu sadaļā Iestatījumi.
Varat arī papildus pārklāt kameras objektīvu ar izolējošu melnu lentu vai biezu kartonu. Starp citu, pat Facebook dibinātājs Marks Cukerbergs izmanto šo metodi.