Mēs jau rakstījām par būtiskām izmaiņām ceļu satiksmes noteikumos Lietuvā, bet ne mazāk būtiskas izmaiņas būs arī citās Eiropas valstis. Tiks ierobežoti izmeši, bīstama braukšana un trokšņa piesārņojums.
Neskatoties uz atvērtajām Šengenas zonas robežām, braukšana pa Eiropu var būt izaicinājums, pateicoties neskaitāmajiem katras valsts ceļu satiksmes noteikumiem.
Ja plānojat ceļojumu pa kontinentu 2025. gadā, pārliecinieties, ka esat informēts par jaunākajām noteikumu izmaiņām.
No vēl 30 zemu emisiju zonu ieviešanas Francijas pilsētās līdz trokšņa piesārņojuma apkarošanai Šveicē, šeit ir jaunie noteikumi, kas jums jāzina.
ES stingri ierobežo pārrobežu sodus
Līdz šim ceļotājiem, kuri brauc ar automašīnu uz ārzemēm, ir bijis samērā viegli izvairīties no sekām, ko rada transportlīdzekļu pārkāpumi ārvalstu Šengenas zonas valstīs.
Tomēr šogad bloks ierobežo pārrobežu sodus, kas nozīmē, ka autovadītājiem, kas pārkāpj likumu, atrodoties ārzemēs, var tikt atņemta vadītāja apliecība mājās.
Pārkāpumi ietver braukšanu reibumā, ātruma pārkāpšanu pilsētās un laukos, kā arī negadījuma izraisīšanu, kas izraisīja smagas traumas vai nāvi.
Šveice ievieš naudas sodus par “novēršamu” trokšņa piesārņojumu
Šveice šogad vēršas pret trokšņainajiem transportlīdzekļiem. Valdība ir ieviesusi naudas sodu līdz 10 000 CHF (10 600 eiro) par “novēršamiem trokšņiem”, piemēram, izplūdes sistēmu aizdegšanos.
Palielinās sankcijas par esošajiem ierobežojumiem, lai novērstu trokšņa piesārņojumu. Autovadītājiem, kuri atstāj dzinēju darboties “nevajadzīgi”, tagad draud 80 CHF (85 eiro) naudas sods salīdzinājumā ar 60 CHF (64 eiro) pagājušajā gadā.
Šveicē no 2025. gada 1. marta atsevišķos kantonos automatizēto automašīnu vadītājiem ir atļauts izmantot autopilota funkciju.
Kad sistēma ir aktivizēta, vadītāji var noņemt rokas no stūres un nav jāuzrauga satiksme vai transportlīdzeklis.
Tomēr viņiem ir jābūt gataviem atsākt turēt stūri, ja to pieprasa autopilota sistēma.
Tāpat tam paredzētajās autostāvvietās un stāvvietās varēs novietot automatizētos transportlīdzekļus bez vadītāja klātbūtnes.
Francija paplašina zemas emisijas zonas
Francijā vēl 30 pilsētas ir noteiktas par zemu emisiju zonām jeb ZFE (Zones à Faibles Émissions). Tajos ietilpst Lille, Aviņona, Biarica un Bordo.
Tās pievienojas 12 esošajām ZFE (tostarp Lionā, Lielajā Parīzē un Nicā), no kurām četrās ir ieviesti stingrāki noteikumi.
Ja braucat pa šīm vietām, jums ir nepieciešama Crit’Air uzlīme, kas norāda jūsu transportlīdzekļa piesārņojuma līmeni skalā no 0 (elektriskie transportlīdzekļi) līdz 5 (vecāki dīzeļdzinēji).
Šai uzlīmei ir jābūt uz visiem transportlīdzekļiem neatkarīgi no tā, vai tie ir reģistrēti Francijā vai ārvalstīs.
Ja plānojat ceļojumu uz Franciju, noteikti iepriekš iegādājieties uzlīmi.
Autovadītājiem, kuriem uz transportlīdzekļa nav uzlīmes, atrodoties ZFE, draud naudas sods 68 eiro apmērā par vieglo transportlīdzekli vai 135 eiro naudas sodu par smago kravas transportlīdzekli.
Transportlīdzekļiem, kas reģistrēti līdz 1996. gada 31. decembrim, vieglajiem kravas automobiļiem, kas reģistrēti līdz 1997. gada 30. septembrim, un smagajiem kravas transportlīdzekļiem, kas reģistrēti līdz 2001. gada 30. septembrim, ir aizliegts iebraukt ZFE.
ZFE Parīze, Liona, Grenoble un Monpeljē pastiprina ierobežojumus. Transportlīdzekļiem ar Crit’Air vērtējumu 3 vairs nebūs atļauts braukt Lielās Parīzes zemas emisijas mobilitātes zonā laikā no 8:00 līdz 20:00 no pirmdienas līdz piektdienai.
Šāda veida transportlīdzekļi ir pilnībā aizliegti Lionas ZFE, lai gan ir izņēmumi attiecībā uz iedzīvotājiem un braucējiem.
Grenoblē Crit’Air 3 transportlīdzekļi ir aizliegti no 7:00 līdz 19:00, no pirmdienas līdz piektdienai, ar izņēmumiem, kas attiecas uz svārstiem un iedzīvotājiem.
Monpeljē un 11 apkārtnes komūnas arī ir ieviesušas ierobežojumus Crit’Air 3 transportlīdzekļiem.
Vācija ievieš obligātās drošības pārbaudes treileriem
2025. gadā Vācijā mainās vairāki braukšanas noteikumi.
19. janvārī ir pēdējais termiņš sarkanās un zaļās papīra licences apmaiņai pret digitālajām versijām, izņemot cilvēkus, kas dzimuši līdz 1953. gadam.
Vācijas CO2 nodoklis, kas ir daļa no valsts centieniem sasniegt oglekļa emisiju mērķus, ir palielināts no 45 eiro par tonnu CO2 līdz 55 eiro par tonnu. Tādējādi benzīna un dīzeļdegvielas cenas pieaugs par aptuveni trim centiem.
No 19. jūnija dzīvojamo piekabju un dzīvojamo māju ar LPG (šķidrās gāzes) sistēmām īpašniekiem ik pēc diviem gadiem būs jāpieprasa eksperta pārbaudes. Jauniem treileriem pārbaude jāveic nekavējoties.
Itālija palielina naudas sodus par transportlīdzekļa vadīšanas pārkāpumiem
Francijā un Itālijā ir palielināti sodi par transportlīdzekļu vadīšanas pārkāpumiem . Itālijā autovadītājiem draud lielāki sodi par braukšanu dzērumā (līdz 6000 eiro), tālruņa lietošanu pie stūres (līdz 1000 eiro) un ātruma pārsniegšanu (līdz 880 eiro).
Apliecības var tikt atņemtas arī vadītājiem, kas pieķerti reibumā vai pārsnieguši ātrumu.
Austrija paaugstina šosejas uzlīmes cenas
Asutrijā obligātā automaģistrāles uzlīme tagad autovadītājiem maksā vairāk.
Gada vinjete maksā 103,80 eiro no 96,40 eiro, vienas dienas vinjete ir pieaugusi no 8,60 eiro līdz 9,30 eiro, desmit dienu vinjete no 11,50 eiro līdz 12,40 eiro, bet divu mēnešu vinjete – no 28,90 eiro līdz 31,10 eiro.
Spānija maina noteikumus braukšanai pa automaģistrālēm
Ja plānojat 2025. gadā braukt pa Spānijas automaģistrālēm, pārliecinieties, ka esat informēts par šīm noteikumu izmaiņām.
Ja būs slikti laikapstākļi, autobraucēji drīkstēs braukt tikai pa labo joslu un būs aizliegta apdzīšana.
Tas ir paredzēts, lai nodrošinātu piekļuvi sniega tīrītājiem vai avārijas transportlīdzekļiem.
Ja ir sastrēgums, vadītājiem jāpārvietojas uz galējo kreiso un galējo labo joslu, lai izietu no centrālā koridora, kur izmantot operatīvās palīdzības transportlīdzekļus.
Sastrēgumu un aizkavēšanās gadījumā motociklistiem ir atļauts izmantot cieto plecu.