Katrs no mums varētu būt slepens pārtikas atkarīgais un pat to neapzināties, saka doktors Maikls Moslijs.
Veiciet šo Jēlas Universitātes testu, lai noskaidrotu, vai jums ir nosliece uz atkarību un cik ātri jums attīstīsies tieksme pēc saldumiem, ja problēmām turpināsiet piekost šokolādi.
Kāpēc ēst pārāk daudz saldumu ir atkarība
Atkarība ir kontroles trūkums pār noteiktu darbību veikšanu un dažkārt pat šo darbību veikšana sev par sliktu. Ja šī darbība ir ēšana, tad tā arī skaitās.
Nesenais pētījums, kas publicēts žurnālā Nature Mental Health, atklāja, ka atkarība galvenokārt ir saistīta ar dopamīna izdalīšanos smadzenēs.
“Stresa ēšana rodas tāpēc, ka cilvēkam ir nepieciešams “ātrs” dopamīns. Uz brīdi tas ļauj novērst uzmanību, ar kaut ko aizņemt smadzenes, taču patiesībā tas nekādā veidā neatrisina problēmu,” uzskata gastroenterologi, un piebilst, ka šāds scenārijs situāciju tikai pasliktina un provocē ēšanas traucējumus.
Atkarība no pārtikas ir viena no retajām, ar ko cilvēki dzīvo, pat nenojaušot, ka viņiem ir problēmas, rakstā Daily Mail saka Dr Maikls Moslijs.
“Daži cilvēki apgalvo, ka pārtika nevar izraisīt atkarību, bet es nedomāju, ka tā ir taisnība. Faktiski ir veids, kas pazīstams kā Jēlas pārtikas atkarības skala, kas tika izstrādāta Jēlas universitātē 2009.gadā. Tā parādīja, ka daži pārtikas produkti ar augstu tauku un ogļhidrātu saturu, piemēram, šokolāde, čipsi un cepumi, dažiem cilvēkiem var izraisīt atkarību. Pētījums, kas tika publicēts pagājušajā gadā žurnālā Cell, apstiprināja, ka, katru dienu ēdot uzkodas ar augstu tauku saturu un augstu cukura saturu, tiek atjaunota smadzeņu darbība, tāpēc mums ir tendence ēst vairāk šādu ēdienu,” saka Dr. Moslijs.
Kā uzzināt, vai jums ir ēšanas traucējumi
Jēlas universitātes zinātnieki iesaka atbildēt uz 25 jautājumiem, lai noskaidrotu, vai cilvēks ir atkarīgs no nevēlamās pārtikas. Dr Moslijs iesaka veikt šī testa saīsinātu versiju. Ja atbildat uz šiem desmit jautājumiem un vairāk nekā trīs atbildes ir jā, tad jums ir problēma.
Kad es sāku ēst šo ēdienu, es nevaru apstāties un galu galā apēdu daudz vairāk, nekā biju iecerējis.
Es turpinu ēst šo ēdienu pat tad, kad vairs nejūtos izsalcis.
Es ēdu tiktāl, ka man paliek slikti.
Es atklāju, ka es alkstu pēc šiem ēdieniem, kad esmu stresa stāvoklī.
Ja man tā nav mājās, es sēžos savā mašīnā un braucu uz tuvāko veikalu, kas to pārdod.
Es ēdu šo ēdienu, lai justos labāk.
Es slēpju šo ēdienu, lai pat mani mīļie nezina, cik daudz es ēdu.
Pēc šī ēdiena ēšanas rodas vainas sajūta un riebums pret sevi.
Es turpinu ēst šo ēdienu pat tad, kad man vairs nepatīk to ēst.
Es mēģināju atteikties no šī ēdiena, bet neizdevās.
“Atzīšana, ka jums ir problēma, ir pirmais solis, lai kaut ko darītu ar to,” saka Dr. Moslijs.
Viņš iesaka, kad rodas vēlme atkal doties uz veikalu un nopirkt neveselīgo pārtiku, pārvarēt sevi un to nedarīt.
Vēl viens padoms – tiklīdz rodas vēlme apēst kaut ko saldu, veic vienu fizisku vingrinājumu: nostāvi minūti plankā, veic 30 pietupienus vai veic abus. Vingrošana veicina arī prieka hormonu veidošanos. Izuriet to 21 dienu, un jūs izveidosit sev jaunu veselīgu ieradumu.