Latvijas pilsone Žanna Tilecka un viņas vīrs Vladimirs pagājušajā gadā pārcēlās uz dzīvi Baltkrievijas ciematā Logoiskas apgabalā. Tur viņa nolēma uzsākt lavandu audzēšanas biznesu. TikTok sieviete stāsta par pārcelšanās iemesliem, iekārtošanos jaunā vietā, kā arī nākotnes plāniem – tostarp apvienoto pensiju – gan no Latvijas, gan Baltkrievijas.
Žanna videoklipos stāsta, ka viņai ir 53 gadi, viņa ir no Latvijas, un viņa ar vīru dzīvoja Jelgavā. Sieviete strādāja bērnudārzā, bet viņas vīrs strādāja par automehāniķi. Viens no iemesliem, kas mudināja pārcelties uz Baltkrieviju, bija nepieciešamība darbavietā pēc vakcinācijas koronavīrusa pandēmijas laikā, kā arī mājokļu un komunālo pakalpojumu tarifu paaugstināšana.
Baltkrievija laulātajiem nebija sveša zeme, viņi šeit bija ieradušies jau vairākas reizes. Turklāt, lai arī Žanna ir dzimusi Latvijā, viņai ir baltkrievu saknes, bet Vladimirs ir no Minskas. Arī pāra meita pārcēlās uz Baltkrieviju un apprecējās ar baltkrievu.
Žanna saņēma uzturēšanās atļauju. Pērn pāris savas mēbeles, mantas un aprīkojumu pārcēla uz Logoiskas rajona Litviču ciematu – tur viņa iegādājās māju ar lielu zemes gabalu. Sieviete nolēma uzsākt lavandu audzēšanas biznesu. Tiesa, pirmajā gadā ziedu nebija, ienākumu arī nebija. Tāpēc, lai nekļūtu par “parazītu” (kas ir svarīgi, lai ne vien nepazaudētu uzturēšanās atļauju, bet Baltkrievijā ir arī krimināli sodāms), Žannai bija jādabū darbs.
Turklāt Žanna atrod jaunus veidus, kā papildus nopelnīt, piemēram, piedāvā no viņas pirkt saldskābmaizi.
Komentāros ne visi viņas sociālo tīklu sekotāji pozitīvi vērtē lēmumu pārcelt ģimeni no Latvijas uz Baltkrieviju. Kāds jautā, vai apmeklētāji zina, ka Baltkrievijā tiek slēgti bērnudārzi un skolas . Daži rakstīja, ka valsti pamet jaunieši, un nāk pensionāri un jautā, kāpēc laulātie taisās šeit dzīvot, varbūt viņi rēķinās ar Baltkreivijas pensiju, kas Baltkrievijā tiek piešķirta sievietēm no 58, bet vīriešiem no 62 gadu vecuma.
Uz to Žanna atbildēja, ka Baltkrievijā “daudzi cilvēki domās groza pirkstu pie deniņiem” un nesaprot, kāpēc pāris pārcēlās “no labi paēdušās Eiropas uz nabadzīgo Baltkrieviju”. Taču Latvijā, kā teica sieviete, viņi jūt atbalstu, cilvēki viņiem teica, labi darīts, ka nolēmuši aizbraukt. Sieviete sacīja, ka Baltkrievijā jūtas ērti, lai gan problēmu ir daudz, taču cer ar tām tikt galā. Tagad pāris ceļo no Baltkrievijas uz Latviju un atpakaļ, savukārt Žanna neizslēdz iespēju, ka nākotnē viņa varētu “nobriest un pieņemt Baltkrievijas pilsonību”
Kas attiecas uz pensiju, tad Latvijā Žannai līdz pensijai ir aptuveni 12 gadi.
Sieviete arī stāstīja, ka lielāko mūža daļu ar vīru nodzīvojuši un strādājuši Latvijā, kur nopelnījuši pietiekami, lai nopelnītu pensiju. Turklāt tiktokere cer, ka pēc dažiem gadiem, kamēr viņa strādās Baltkrievijā un maksās nodokļus, viņa arī nopelnīs kādu pensiju.
Citā video Žanna stāsta, ka “ar pensiju no Latvijas īpaši nerēķinās”, tāpat kā no Baltkrievijas, tāpēc pāris nolēma strādāt sev.
”Plānojam attīstīties, strādāt un dzīvot no zemes. Tāpēc neuztraucieties, mēs no jums neatņemsim nevienu gabalu,” komentētājiem atbildēja Žanna.
Baltkrievija ir noslēgusi pensiju līgumus ar dažām valstīm, tostarp ar Latviju. Tas paredz, ka, piešķirot pensiju, var ņemt vērā darba stāžu, kas iegūts vienas valsts teritorijā. Tāpat šādi līgumi paredz pensiju “eksportu” uz kādu no valstīm. Piemēram, baltkrievi var dzīvot Latvijā un šajā valstī saņemt sev mītnes zemē piešķirto pensiju. Tāpat kā Latvijas pilsoņiem, viņiem ir iespēja dzīvot Baltkrievijā un saņemt Latvijas pensiju. Latvijas pensionāri ir starp 3 skaitliski apjomīgākajiem šādu maksājumu saņēmējiem un 2022.gadā Baltkrievijā Latvijas pensijas saņēma 3671 cilvēks.