1.Kādas visspilgtākās tendences kāzu tortēm ir novērojamas tieši šosezon?
Ja pagājušajā sezonā spilgti iezīmējās ziedu tematika, tad šajā sezonā vairāk cilvēki pieturās pie klasiskām vērtībām, pievienojot tādus elementus kā mežģīnes, pērlītes un smalkas ziedu virtenes. Šogad modē – klasiskais angļu tortes stils!
Taču vēl viena tendence, kas šogad noteikti ir sagaidāma – lauku tematika kāzu tortēs, jo arvien vairāk cilvēki savu kāzu svinības rīko ārpus pilsētām. Lauku tematika tortēs ir ļoti specifiska lieta, jo ne vien pati torte tiek gatavotu lauku stilā, lauku gaisot neparādās arī noformējumā. Nereti tiek pasūtītas tortes ar lauku dzīvnieku figūriņām vai attēliem.
2.Kas tās visvairāk ietekmē – cilvēku pašu stila izjūta vai tomēr arī modes tendences ir noteicošas?
Tas ir ļoti dažādi. Ir cilvēki, kas pieturas pie pārbaudītām vērtībām un nevēlās ne ar ko eksperimentēt, izvēloties gaišas krāsas kā galveno vadlīniju kāzās, tāpēc arī neizvēloties neko spilgtu. Tie pāri, kuri ir gados jaunāki, izvēlas nebijušus un diezgan alternatīvus risinājumus, kas atsvaidzina stereotipiskās kāzas ar mierīgajiem toņiem un tradīcijām, tādejādi tas atsaucas arī kāzu tortēs. Modes tendencēm vairāk seko dāmas, kurām ir ļoti svarīgi, lai viss norit pēc augstākajiem, pieņemtajiem standartiem. Tad nu tās var novērot visur – noformējumā, ēdiena izvēlē, tortes izskatā un garšā.
Ja kāzām ir izvēlēta kāda konkrēta krāsa, arī tā kā likums atspoguļojas tortē, taču lielākoties tortes pamatkrāsa vienmēr būs līdzīga līgavas kleitas krāsai. Ja kleita balta, torte balta, ja kleita šampanieša krāsā – torte būs tāda pati.
3.Pagājušās sezonas krāsa bija zaļa, zila, mentola tonis, arī balta un šampanieša krāsa. Vai cilvēki pieturas pie pārbaudītām vērtībām, neizvēloties spilgtus un netipiskus toņus savai kāzu tortei vai tomēr viņi ir gatavi riskēt?
Lielākoties, cilvēki kāzu tortēm izvēlas gaišus, neuzkrītošus toņus. Alternatīvais variants ir pievienot kāzu tortei spilgtākus akcentus (ziedus, mežģīnes, bantītes, jebkādus citus rotājumus), pēc tam tos saskaņojot arī ar kāzu koptēlu.
4.Kā jūs spējat iziet uz kompromisu, ja līgavas un līgavaiņa viedokļi kāzu tortes izskatā un vēlmēs krasi atšķiras?
Tas jau atkarīgs no paša jaunā pārā – kā viņi tiek galā ar savām vēlmēm un prasībām. Taču, ja atnāk un pasūtot kāzu torti viedokļi vēl arvien nesaskan, tad vienmēr var piedāvāt vairāku stāvu kūku, kurai katrs stāvs ir ar savu odziņu, taču tas vairākums, tomēr, ir vienā stilā. Tad nu vadlīnijas paliek, taču gan dāmas, gan kunga vēlmes tiek ņemtas vērā.
Lai gan jāsaka, ka tomēr lielākoties noteicēja kāzu tortes izvēlē ir līgava un viņas vēlmes tiek ņemtas vērā.
5.Kāds ir vispieprasītākais kūku stāvu daudzums? Un cik ir bijis maksimālais, cik pasūta? Kādas, varbūt, pastāv alternatīvas, ja gribas to kāzu torti ar 5 stāviem, taču budžets to neatļauj?
Pirmām kārtām jau tas ir atkarīgs no vietas, kur tiek svinētas kāzas. Ir novērots, ka kāzās, kuras norisinās pilsētā vai viesu namos, tiek pasūtītas vairāku stāvu tortes. Lauku mājās un vietās, ārpus lielajām pilsētām, tiek pasūtītas tortes – vienā stāvā un tad jau atkarībā no viesu daudzuma, tiek pielāgots tortes lielums un svars.
Šajā gadījumā liela nozīme ir arī viesu skaitam. Ja viesu nav daudz, nav nepieciešamības arī pēc lielām daudzstāvu tortēm, jo tāpat tās nevar apēst. Savukārt nereti līgavas tomēr vēlas, lai viņām būtu skaista, liela, daudzstāvu torte, kaut arī viesu nav daudz. Šādos gadījumos, lai nebūtu jāgatavo lielāka torte, ne kā nepieciešams un jaunajam pārim nebūtu lieki jāmaksā par tortes svaru, veidojam vairāku stāvu torti, taču ēdamā torte ir tikai augšējos stāvos. Apakšējie nav ēdamai, taču sagatavoti un pārklāti ar dekoru, lai neatšķirots no augšējiem.
Šāda veidā ļoti vienkārši var atrisināt situāciju. Līgava apmierināta, jo ir skaista daudzstāvu torte, taču ir ietaupīti līdzekļi un pēc svētkiem torte pāri nepaliks.
6.Svaigas ogas un tortes ir fantastiski – dod svaigumu un pacilātību, taču vai tas arī ir piemērots kāzu tortei? Varbūt, tomēr, ziedi un mežģīnes ir piemērotākas?
Šeit būtu jāmin, ka svarīga ir sezonalitāte. Protams, ka vasarā pieprasītākas ir vieglas un gaisīgas tortes, kuras nereti arī tiek papildinātas ar ogām visdažādākajos salikumos. Savukārt ziemas/rudens sezona daudz biežāk tiek pasūtītas smagnējākas tortes, piemēram, šokolādes tortes. Ziedi un mežģīnes – tas ir pietiekami klasisks elements un pieprasīts visu gadu.
7.Cik laicīgi būtu jāpasūta kāzu torte, lai bez steigas to varētu sagatavot un jaunajam pārim par to nebūtu jāsatraucas?
Ja pārim nav nekādu īpašu prasību attiecībā uz kāzu torti, ja viņi nevēlas kādu īpašu pildījumu, formu vai sastāvu, un ir gatavi izvēlēties kāzu torti jau no piedāvātā Lage Ko klāsta, tad pilnīgi pietiekami, ja torte tiek pasūtīta divas nedēļas pirms svinībām. Taču, ja ir vēlēšanās pēc īpašas kūkas, tad gan jaunajām pārim vismaz 2 – 3 mēnešus pirms kāzām būtu jādodas uz Lage Ko un ar konditoru jāizrunā visas nianses attiecībā uz kāzu torti..
8.Vai kāzu norises vieta gadu gaitā ir mainījusi savu lokāciju? Kas nu ir vairumā – kāzas pilsētā vai laukos? Kā tas izmaina tieši banketu pasūtījumu apjomu?
Pēdējo divu gadu laikā ir novērots, ka kāzas notiek dažādās vietās – lauku mājās, viesu namos, pilsētās, piemēram, restorānos, gan iekštelpās, gan svaigā gaisā. Ja kāzas notiek ārpus Rīgas, lielākoties tiek pasūtīti vairāk ēdieni – gan uzkodas, gan siltie, jo viesības ir lielākas un vairāku dienu garumā. Tie jaunie pāri, kas izvēlas organizēt un svinēt savas kāzas pilsētās, nereti ar uzkodām un šampanieti cienā viesus īsi pēc ceremonijas un tad dodas prom, vai arī turpina svinības restorānā daudz šaurākā lokā.
Tomēr esam novērojuši, ka kaut kas ir palicis nemainīgs, pilsētnieki ļoti bieži kāzu oficiālo daļu, proti laulību ceremoniju, notur Rīgā, taču svinēt dodas ārpus pilsētas.
Tas, kur notiks kāzas, lielu iespaidu uz mums kā banketu rīkotājiem neatstāj, jo varam uzklāt galdu jebkurā Latvijas vietā, sākot ar svinību telpām Rīgas centrā un beidzot ar pļavu pie svinētāju lauku mājām.
Ja runājam par pasūtījumu apjomu, tad varu teikt, ka jau sākam saņemt pasūtījumus kāzu tortēm, lai gan cilvēkiem kāzas ir noliktas tikai septembrī. Tāpēc pieņemu, ka šogad situācija būs līdzīgi kā pērn, banketu un kāzu toršu pasūtījumu apjoms pieaugs. Turklāt ar katru gadu arvien vairāk saņemam tieši izbraukuma kāzu banketu pasūtījumus ārpus Rīgas.
9. Kādos gadījumos pasūta furšeta galdu uzkodu formā un kādā – ar siltajiem ēdieniem?
Tas, kāds galds tiek klāts kāzām ir tiešā veidā atkarīgs no tā, kādu svinību formu ir izvēlējies jaunais pāris. Ja pāris izvēlējās lakoniskas kāzas, kas parasti nozīmē, ka pēc laulības reģistrācijas svinībām tiek veltīts ļoti īss brīdis un tad jaunlaulātie dodas savās gaitās, tad parasti tiek pasūtīts furžeta galds – nelielas uzkodas un šampanietis. Nereti galds tiek klāt tur pat dzimtssarakstu nodaļā, kādā zālē, vai, ja kāzas notiek baznīcā, tas atsevišķā telpā tur.
Savunārt, ja runājam par tradicionālajām kāzām, kas pie mums var ilgt gan divas, gan arī trīs dienas, tad neapšaubāmi bez karstā galda un tad aukstajām uzkodām iztikt nevar. Parasti šādās kāzās arī viedu ir daudz vairāk un ēdinātājam ir jārūpējas, lai galdi būtu klāti nepārtraukti visu svinību laikā, vai tās ir divas vai trīs dienas.
Runājot par ēdināšanu kāzās, mums parasti pietiek, ja tiek nosaukts cilvēku skaits un svinību ilgums, kā arī vēlamais klājums (ir vai nav nepieciešams karstais galds), svukārt pasūtāmā ēdiena apjomu mēs aprēķinām paši, lai nebūtu ne par maz, ne par daudz, jo kā zināms – paēdis cilvēks , ir laimīgs cilvēks.
Atbildes sniedza Lage gastronomija un Lage Ko galvenā tehnoloģe Nadežda Lukjančuka